Clarkson University Graduate School

Introduction

Read the Official Description

За Факултетот

На Кларксон, иновација е влијание. Студентите кои решаваат Кларксон за постдипломски и професионални програми доаѓаат тука со цел: да ги унапредат знаењето, да се истражуваат идеи кои бутам општеството, и да се изгради значајни кариери. Преку светска релевантна програма и ангажман со лидери во индустријата, бизнисот и образованието, ќе бидат подготвени да се направи смисла на комплексни системи, фалсификува врски преку луѓе и полиња, и да се најде на креативни решенија за некои од денешните најпознатите досадно предизвици. Ќе ја продлабочат својата база на знаење за да се забрза вашиот идеи во голема производи и да доведе организации кои имаат влијание.

Врски ја прават разликата. алумни мрежа на Кларксон е над 40.000 луѓе силни и полни со лидери кои инспирираат влијателни организации, производство на идеи што го промени начинот на кој луѓето живеат, и да се вклучат со тековните студентите на телото во значајни начини. Нашиот факултет декани и редовно да се консултира со своите советодавни совети составени од лидери во индустријата, најинтересните работодавачите, истражувачки партнери, членови на тинк-тенк конзорциум, а колегите во академијата. Како запишани дипломиран студент, можете да се приклучи програми алумни асоцијација Кларксон и пристап до нашите услуги Центар за кариера да ги унапредат вашиот професионален развој.

Ригорозни и лични. Од Фулбрајт и Националната фондација за наука Научниците на високо credentialed работат професионалци и истражувачи соработка со водачите на мислата во индустријата, на факултетот во Кларксон донесат свои искуства и мрежи во нивното учење и советување. Тие може да се однесуваат на барањата на живот надвор од училницата, без разлика дали сте во работна родител, кариера striver, или волонтер на служба на заедницата. Ќе се запознаете со факултетот лично, како класа димензии се намерно мала во сите начини на учење: на лице место, на интернет, со полно работно време и со скратено работно време.

Вреди. образовен пристап Кларксон дава резултати. Според Институтот Брукингс, диплома Кларксон ја зголемува приходите во средината на кариерата дипломирани студенти од повеќе од 40%. PayScale Inc. Кларксон е рангирана во топ 12 на степен доделување на програми МБА програми од страна на потенцијалните плата. И еден од пет Кларксон алумни е веќе извршен директор, сопственик на фирма, или во висок извршен позиција.

Признанија

  • 95% од програмата за образование Дипломирани студенти сместени во 3 месеци по дипломирањето
  • Повеќе од 90% од МБА програма Дипломирани студенти Место во 3 месеци по дипломирањето
  • Топ-20 на снабдувачки синџири за управување со програмата, САД Вести & World Report, Америка Најдобра колеџи 2016
  • Најдобра колеџи за ветерани, САД Вести & извештај, Америка Најдобра колеџи 2016.
  • Онлајн МБА програмата е рангирана како една од топ 40 во нација, САД Вести & Извештај 2015.
  • Топ 50 на Америка Повеќето претприемнички универзитети, Форбс

Факултетот Мисија

Да им овозможи на постдипломски програми и можности за професионален образование, кој им овозможат ветува на студентите со знаења и компетенции работодавците сакаат и студентите треба да ја креира успешна кариера.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа 1-year MBAs » Гледа PhD »

Programs

This school also offers:

MA

Мајстор на уметноста во настава

Студии врз за студентски град Целосна 1 година June 2019 Соединети Американски Држави Schenectady

Започнете мајстор на уметноста Кларксон Универзитетот во наставата едногодишната програма сега, клоцам во јуни со нашата интензивна летна програма дизајнирана за да учат стремат наставниците да учат. Оваа есен, започнете менторирани пракса настава, постдипломски во мај, заработи државата Њујорк сертификација професор и да бидат подготвени да почнат да ги учат со полно работно време во само една година. [+]

Нашата програма

Започнете мајстор на уметноста Кларксон Универзитетот во наставата едногодишната програма сега, клоцам во јуни со нашата интензивна летна програма дизајнирана за да учат стремат наставниците да учат.

Оваа есен, започнете менторирани пракса настава, постдипломски во мај, заработи државата Њујорк сертификација професор и да бидат подготвени да почнат да ги учат со полно работно време во само една година.... [-]


MSc

М-р во анализа на податоци

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Schenectady Potsdam + 3 more

Сите тоа го сака. Корпорации, влади, стартап и мали бизниси жедни увид закопано под планините на големи податоци. Но, тие сфаќаат што им се потребни посебно обучени и високо квалификувани лица кои може да се претвори бескрајни реки на податоци во деловна интелигенција. Кларксон ќе ве натера да господар на податоци и анализатор и побарувачката за вашето знаење и способност да се направи вашиот можности за кариера речиси неограничени. [+]

Сите тоа го сака. Корпорации, влади, стартап и мали бизниси жедни увид закопано под планините на големи податоци. Но, тие сфаќаат што им се потребни посебно обучени и високо квалификувани лица кои може да се претвори бескрајни реки на податоци во деловна интелигенција.

Кларксон ќе ве натера да господар на податоци и анализатор и побарувачката за вашето знаење и способност да се направи вашиот можности за кариера речиси неограничени.... [-]


М-р во граѓански и инженерство на животната средина

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Potsdam

А БС, ЌЕ БИДЕ или еквивалентна диплома од акредитирана програма во граѓански и инженерство на животната средина или други инженеринг дисциплина е потребно за прием. Кандидатите со дипломи од други дисциплини инженеринг може да се бара да покажат познавање преку дополнителни додипломски како што е утврдено од страна на одделенски Додипломски комитет. [+]

Приемот на барањата

А БС, ЌЕ БИДЕ или еквивалентна диплома од акредитирана програма во граѓански и инженерство на животната средина или други инженеринг дисциплина е потребно за прием. Кандидатите со дипломи од други дисциплини инженеринг може да се бара да покажат познавање преку дополнителни додипломски како што е утврдено од страна на одделенски Додипломски комитет. Ова може да вклучува дополнителни семестар на студии за кои не може да се даде дипломирани кредит.... [-]


м-р по компјутерски науки

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Potsdam

Целта на програмата компјутерски науки е да се прошири и да се истражуваат на основите напредокот во компјутерската теорија, јазици за програмирање, софтверски системи, хардвер интеграција, и информатичката технологија. [+]

Целта на програмата компјутерски науки е да се прошири и да се истражуваат на основите напредокот во компјутерската теорија, јазици за програмирање, софтверски системи, хардвер интеграција, и информатичката технологија.

А програма на студии води кон степен Магистер на науки во компјутерски науки е интердисциплинарна програма понудена од страна на Одделот за електротехника и компјутерско инженерство и Одделот за компјутерски науки. Предмети се понудени во двете одделенија на широк спектар на области, кои се движат од теоретски теми за применети теми. Студентите кои имаат додипломски позадина со соодветна содржина компјутерски науки се поканети да аплицираат. Триесет кредит часови и една теза се потребни за MS степен.... [-]


Master

мајстор во електротехниката

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Schenectady Potsdam + 1 more

Целта на електрични инженеринг програми е да се прошири вашето разбирање на области како што се модерни електрични машини, моделирање, контрола на електроника, суперспроводливост, синхрони генерација горивни ќелии инженеринг, фотоволтаични и многу повеќе. [+]

Нашата програма

Во светот на електроника и претворање на енергијата брзо се менува, создавање на можности за електрични инженери со напредни вештини и способноста да се однесуваат кон технологии и производи кои се вози раст. Целта на електрични инженеринг програми е да се прошири вашето разбирање на области како што се модерни електрични машини, моделирање, контрола на електроника, суперспроводливост, синхрони генерација горивни ќелии инженеринг, фотоволтаични и многу повеќе. Вие исто така ќе научат како да го вашето знаење за работа за да може да се направи итна и долгорочно влијание во вашата област.... [-]


мене во граѓански и инженерство на животната средина

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Potsdam + 1 more

Мајсторот на факултет (МЕ) во Одделот за граѓански и инженерство на животната средина се фокусира на инженерска практика и дизајн. Тоа може да се заврши во рок од една календарска година и се состои од до 24 кредити на постдипломски-одобрени предмети, (до 18 во главните предметна област и шест во мала област), и до седум кредити од еден проект. [+]

Мајсторот на факултет (МЕ) во Одделот за граѓански и инженерство на животната средина се фокусира на инженерска практика и дизајн. Тоа може да се заврши во рок од една календарска година и се состои од до 24 кредити на постдипломски-одобрени предмети, (до 18 во главните предметна област и шест во мала област), и до седум кредити од еден проект.

Еден проект е составен дел на мајстор на факултет програма. Таа е наменета да биде интензивна тим искуство управувани од страна на студентите и вклучување на испитување и анализа на реалниот свет проблем проследено со спроведувањето на дизајн одлука. Често, проблемот ќе биде составен од вистински искуства на инженери дизајн кои се на располагање за интеракција со тимот за дизајн. Дизајнерскиот тим ќе биде одговорен за подготовка на пишани и финални извештаи, а по завршувањето на програмата, ќе се направи формална не-оценето презентација отворена за студентите, факултет и други заинтересирани страни.... [-]


мене во граѓански и инженерство на животната средина (концентрација управувањето со изградба инженеринг)

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Дел-студии 2 - 3 години September 2019 Соединети Американски Држави Potsdam + 1 more

Мајсторите на факултет (МЕ) степен во граѓански и инженерство на животната средина, со концентрација во градежништво управување (ГЕМ) е достапна за студентите кои имаат диплома по градежништво или од друг инженеринг дисциплина. [+]

Нашата програма

Мајсторите на факултет (МЕ) степен во граѓански и инженерство на животната средина, со концентрација во градежништво управување (ГЕМ) е достапна за студентите кои имаат диплома по градежништво или од друг инженеринг дисциплина.

Степенот барања се

Вкупно 30 дипломиран кредити Три основни ГЕМ курсеви (9 кредити) Три граѓански и инженерство на животната средина (ЦИЕ) предмети донесени од нашите изборни листа (9 кредити) Три курсеви Бизнис менаџмент (9 кредити) МЕ проект (3 кредити). ... [-]

мене во електротехниката (моќ инженеринг концентрација)

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Potsdam

Мајсторите на факултет во електротехника, со концентрација во електроенергетика е достапна за студентите кои имаат диплома во електротехника или од друг инженеринг дисциплина. [+]

Нашата програма

Мајсторите на факултет во електротехника, со концентрација во електроенергетика е достапна за студентите кои имаат диплома во електротехника или од друг инженеринг дисциплина.

Барања за мајстори степен на факултет (МЕ), со концентрација во електрична енергија се:

Вкупно 30 дипломиран кредити Најмалку 6 електрични инженеринг курсеви, од кои 4 се во областа на електроенергетиката 21-27 кредити на работа се разбира 1-7 кредити на проектот МЕ (опција искористи во летниот семестар) ... [-]

Contact

Clarkson University

Адреса, линија 1 8 Clarkson Ave.
13699 Potsdam, New York, Соединети Американски Држави
Website http://graduate.clarkson.edu/
Број на телефон +1 315-268-6400

Адреса, линија 1 80 Nott Terrace
12308 Schenectady, New York, Соединети Американски Држави
Број на телефон undefined