Concordia University - Saint Paul

Introduction

Read the Official Description

Основана во 1893 година, Конкордија Универзитетот Сент Пол нуди меѓународни студенти пристап до високо квалитетно, прифатлива образование. Кампусот има население од околу 4.500 студенти и се наоѓа во близначките градови на Свети Павле и Минеаполис, М.Н., каде што живеат речиси 4 милиони луѓе и седиштето на 15 компании од 500 компании.

На збратимени градови на Свети Павле и Минеаполис, М.Н. се дом на речиси 4 милиони луѓе и седиштето на 15 Fortune 500 компании. Основана во 1893 година, Универзитетот Конкордија Свети Павле е рангиран како топ 100 универзитет во Среден Запад од страна на американските новински и светски извештај. Меѓународните студенти ќе имаат корист од висококвалитетно образование во комбинација со можностите на КПТ и ОПТ кои ги обезбедуваат близначките градови.

На MSITM програма ги подготвува студентите со бизнис лидерски вештини потребни за успешно да доведе тимови во информатичката технологија работното место. Интегрирањето на бизнис менаџмент и развој на технички вештини, предметите подготвуваат дипломците со вештини и компетенции во побарувачката. Просечната основа за плати за ИТ плата е околу 62.000 американски долари, со магистратура кандидати заработуваат во ниски САД $ 80.000 опсег. Министерството за труд на САД предвидува вработување на ИТ менаџери да порасне за 15% од 2014 до 2024 година, во споредба со двапати од 7% стапка на раст на не-ИТ-менаџерските работни места. Универзитетот нуди атрактивни стипендии и квалификувани меѓународни студенти кои ќе плаќаат целосна школарина во регионот од 17.000 американски долари.

Рангирање

Универзитетот е рангиран # 106 меѓу најдобрите универзитети во Среден Запад, според американските вести и светскиот извештај.

Меѓународни стипендии

Стипендии засновани на заслуги до 40.000 долари на додипломско ниво и 9.900 долари на дипломиран ниво.

Квалитет на настава

Со сооднос помеѓу ученикот и факултетот од 16: 1, Универзитетот им нуди на секој студент индивидуализирано учење во заедницата на добредојде

Изберете програми

БС во сметководство; БС во применети науки; БС по биологија; БА во Бизнис менаџмент; БС по компјутерски науки; БС во науката за животната средина; БС во меѓународни студии; БС по математика; БС по психологија.

МБА; МБА (здравство за управување); МСП во управување со информатичка технологија; Магистер по Управување со хумани ресурси; MS во ортотика и протетика; Магистер по спортски менаџмент

Услови за прием

Додипломски: 5,5 ИЕЛТС (или еквивалентен) и Диплома за завршено средно училиште со минимум 2,5 Успех
Дипломиран: 6.0 ИЕЛТС (или еквивалентен) и 3.0 Успех од акредитиран универзитет.

Започни датуми

Јануари и август.

This school offers programs in:
  • Англиски

Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

Master

МСП во управување со информатичка технологија

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии September 2019 Соединети Американски Држави West Saint Paul

36-часовниот Магистер на науки - информатичка технологија за управување со програмата е наменета за ИТ работници кои сакаат да напредуваат во кариерата во информатичката технологија и / или поединци кои сакаат да ги продлабочат своите бизнис и ИТ менаџмент вештини и знаења. [+]

МСП во управување со информатичка технологија Оваа STEM сертифицирана програма ги подготвува студентите со бизнис лидерски вештини потребни за успешно да раководат со тимови во информатичката технологија на работното место. Интегрирањето на бизнис менаџмент и развој на технички вештини, предметите подготвуваат дипломците со вештини и компетенции во побарувачката. Преку учење базирано на искуства, студентите критички ја истражуваат и применуваат теоријата на лидерство, деловната стратегија, анализата на податоци, безбедноста на информациите, управување со проекти, ИТ иновации и етика.... [-]


Videos

AqqY5AXxkJg

Contact

Адреса, линија 1 1282 Concordia Ave
West Saint Paul, Minnesota, Соединети Американски Држави