Cornell SC Johnson College of Business, Cornell University

Introduction

Read the Official Description

Колеџот Корнел СК Џонсон за бизнис ги обединува силите на три бизнис школи на Универзитетот Корнел:

  • Училиште за хотелска администрација

  • Чарлс Х. Дајсон школа за применета економија и менаџмент

  • Самуел Кертис Џонсон Факултетот за менаџмент

На СК Џонсон колеџ, секој студент има корист од комбинираната моќ на бизнисот во Корнел: повеќе степени, факултет, ресурси и експертиза. Без разлика дали вашиот фокус е создавање на одлични искуства на клиентите, решавање на реални предизвици или длабоко нуркање во одредена индустрија, секоја од нашите училишта нуди нешто уникатно и значајно за да ви помогне да постигнете поголемо влијание порано во вашата кариера.

Дознајте повеќе за нашите програми за образование.

Види магистерски студии » Гледа EMBA » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

Master

MPS во менаџмент

Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Соединети Американски Држави Ithaca

На Johnson MPS во менаџмент е една година програма која им нуди на студентите кои имаат не-бизнис додипломски студии и бизнис ситни, или нејзиниот еквивалент, со ригорозни бизнис менаџмент образование што би очекувале да се најдат во врвот МБА програма. [+]

Краток опис

На Johnson MPS во менаџмент е една година програма која им нуди на студентите кои имаат не-бизнис додипломски студии и бизнис ситни, или нејзиниот еквивалент, со ригорозни бизнис менаџмент образование што би очекувале да се најдат во врвот МБА програма.

Формат на програма

На MPS во менаџмент - сметководство специјализација програма започнува во август. Програмата трае два семестри и 30 часа кредит.... [-]


MPS во менаџмент - сметководство специјализација

Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Соединети Американски Држави Ithaca

На Џонсон MPS во менаџмент - сметководство Област е забрзана едногодишната програма која ги подготвува студентите да ги преземат КПД испит и да станат успешни лидери и менаџери во областа на сметководството. [+]

Краток опис

На Џонсон MPS во менаџмент - сметководство Област е забрзана едногодишната програма која ги подготвува студентите да ги преземат КПД испит и да станат успешни лидери и менаџери во областа на сметководството. Понудена преку Cornell SC Johnson College of Business, една од најголемите универзитети на Ivy League, програмата се разликува од нејзината флексибилност и единствена наставна програма која се состои од комбинација од основни и изборни предмети, со што на студентите им се овозможува комплетно и ригорозно техничко сметководство со длабочина и опсег на постдипломски изборни предмети на еден од најдобрите МБА програми во светот.... [-]


MPS во применета економија и менаџмент

Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Соединети Американски Држави Ithaca

Корнел мајстор на професионални студии (MPS) во применета економија и менаџмент (АЕМ) е едногодишна програма дизајнирана да се надоградува врз додипломското искуство и да ја започне својата кариера со специфичен фокус на индустријата во една од петте специјализирани концентрации. [+]

Краток опис

Корнел мајстор на професионални студии (MPS) во применета економија и менаџмент (АЕМ) е едногодишна програма дизајнирана да се надоградува врз додипломското искуство и да ја започне својата кариера со специфичен фокус на индустријата во една од петте специјализирани концентрации.

Формат на програма

Пратениците во применета економија и менаџмент започнуваат во август. Програмата трае два семестри и 30 часа кредит. Студентите во програмата изберете една од петте концентрации и завршат еден проект за решавање проблеми.... [-]


Contact
Адреса на локацијата
Sage Hall
Cornell University Campus

Ithaca, New York, US
Social Media
Адреса на локацијата
Tata Innovation Center/Cornell Tech campus
11 E Loop Rd

Ithaca, New York, 10044 US