DigiPen Institute of Technology

Introduction

Read the Official Description

DigiPen Институтот за технологија не е вашиот типичен колеџ. Кој се наоѓа во Редмонд, Вашингтон, глобален центар за развој на видео игра со над 350 интерактивни медиумски компании во близина, DigiPen ги подготвува студентите да влезат во индустријата како програмери од светска класа, уметници, дизајнери и инженери подготвена да се соочи со предизвиците на создавање на врвни софтвер и забава медиуми.

DigiPen нуди уникатен пристап кон образованието. Наместо да ја избираат нивните главни откако ќе започне со нивните студии, нашите студенти се примени директно на една од осумте додипломски и две постдипломски програми DigiPen и на проектот за учење на основите на својата област од нивниот прв ден од класа. Наставната програма DigiPen е комбинација на ригорозни академски курсеви во основни предмети како математика, физика, компјутерски науки и (за диплома по компјутерски науки во реално време Интерактивна Симулација студенти) или боја, тон, и составот (за Дипломирал во дигитална уметност и студенти Анимација) со практична, тим-базирани проекти, каде што студентите да создадат свои игри, анимации, па дури и компјутерски хардвер под реалниот свет услови. Во текот на своето образование, студентите имаат корист од мали димензии класа и лични внимание од факултет кои се длабоко инвестирани во нивниот успех.

This school offers programs in:
  • Англиски

Види магистерски студии » Гледа BAs » Гледа Bachelor »

Programs

This school also offers:

Master

Магистер на науки во компјутерски науки

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години September 2019 Соединети Американски Држави Redmond + 1 more

Магистер на науки во компјутерски науки овозможува на студентите да понатаму нивното разбирање на компјутерски науки додека се фокусира на неговите апликации во видео игра и симулација на развој на софтвер [+]

Магистер на науки во компјутерски науки овозможува на студентите да понатаму нивното разбирање на компјутерски науки додека се фокусира на неговите апликации во видео игра и развој на симулациски софтвер. Насочена кон професионалните софтверски инженери и кандидатите со диплома по компјутерски науки или поврзани со полето, оваа програма обезбедува знаења и вештини за производство на врвни софтверски технологии во барајќи професионална средина. Учениците имаат можност за запишување во оваа програма за полно работно време или две години со скратено работно време за запишување и ширење на нивниот курс оптоварување во текот на четири години.... [-]


Мајстор за ликовни уметности во дигитална уметност

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години September 2019 Соединети Американски Држави Redmond + 1 more

Насочена кон професионални уметници и кандидатите со диплома во уметноста или поврзана со полето, оваа програма мешавини ликовната уметност принципи, вклучувајќи силен акцент на фигура цртеж, скулптура [+]

Насочена кон професионални уметници и кандидатите со диплома во уметноста или поврзана со полето, оваа програма мешавини ликовната уметност принципи, вклучувајќи силен акцент на фигура цртеж, скулптура, и историјата на уметноста, со практичен пристап кон студиото уметност производство, кој им помага на учениците да развијат и нивните лични вештини и уметнички глас.

Полно работно време и со скратено работно време Опции ... [-]

Videos

Programs Overview 2014 | DigiPen Institute of Technology

Digital Art & Animation | DigiPen Institute of Technology

Computer Science & Game Design | DigiPen Institute of Technology