Drake University College of Business and Public Administration

Introduction

Read the Official Description

На Колеџот за бизнис и јавна администрација (CBPA) нуди студентот во центарот на животната средина за изучување на бизнисот. Околу 800 студенти се извршуваат додипломски студии во девет специјалност. Дополнителни 475 студенти се запишани на постдипломски студии извршуваат мајстори диплома по бизнис администрација (МБА), јавната администрација (АПМ), и сметководство (MSA). На CBPA вработува со полно работно време 42 факултет и 9 вработени. Таа, исто така активно учествува во Дрејк Центар за специјални и Професионални студии. За разлика од многу бизнис колеџите, дипломиран соработници не се користат за настава. Исто така, студентите започнете преземањето бизнис курсеви како бруцош, тие не чекајте нивните сафомор година да нивниот прв контакт со бизнис факултет. Важна карактеристика на образовното искуство во CBPA е доброволна програма за стажирање за заинтересирани студенти. Повеќе од 150 компании, најмногу од нив во Централниот Ајова, учествуваат. Практиканти се прекрасен начин да се здобијат со практично искуство во вашиот главен и да се види дали ова е навистина она што сакате да го направите по дипломирањето. На CBPA е една од само четири факултети во Ајова акредитирани од страна на Меѓународниот-Здружението за напредување колегиум училишта за бизнис, главните тело за бизнис програми. На Колеџот исто така има три теренски програми. Малиот бизнис центар за развој (SBDC) асистенции повеќе од 800 клиенти секоја година кои сакаат да започнат нов бизнис или проширување на постојните Џон Pappajohn Претприемачки центар ја промовира бизнис формирање и претприемничка активност во Ајова. На Кели осигурување Центар е инволвиран во континуираното образование програми за осигурување на индустрија и во развојот на тестови кои се користат во многу држави за лиценцирање осигурување професионалци. Мисија Да се ​​едуцираат за ефективни деловни и професионални водачи од донесувањето на светот во училница и преземање на училница во светот.      

Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

Master

Господар на сметководство

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 5 години September 2019 Соединети Американски Држави Des Moines + 1 more

Мајсторот на Сметководство степен (MSA) е дизајниран да ја дополни претходно образование и овозможат на студентите да стигнат до своите професионални цели. [+]

Роботека

Мајсторот на Сметководство степен (MSA) е дизајниран да ја дополни претходно образование и овозможат на студентите да стигнат до своите професионални цели. Најдобро, со полно работно време учат факултет во реалниот свет, врвни програма обликуван со влез од вршење на стручни лица. Вечерна разбира распоред на студентите им овозможува да се примени она што тие го учат веднаш на своите работни места. ... [-]


господар на финансискиот менаџмент

Студии врз за студентски град Дел-студии 2 - 5 години September 2019 Соединети Американски Држави Des Moines

[+]

Детали за програмата Програма Определување

Ќе се научиш да:

[-]

господар на јавната администрација

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 5 години September 2019 Соединети Американски Држави Des Moines + 1 more

На МПА стреми да ги задоволи предизвици за успешно да ја води јавна или непрофитна организација во денешниот 's животната средина. [+]

Детали за програмата

Успешно да ја води јавна или непрофитна организација во денешниот 's животната средина, администраторите мора да се развијат супериорен извршната власт, јавната политика, и ресурс за управување со експертиза. Мајстор за јавна администрација (MPA) програма се стреми да ги задоволи тие предизвици.

Можете да се прилагодите на оваа програма со избирање на една област на специјализација да развијат вештини најдобро одговара на вашата академска кариера и цели. ... [-]


Господар на јавната администрација - Quad градови програма

Студии врз за студентски град Дел-студии 24 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Des Moines

Дипломирал викенд програма дизајнирана за јавноста и непрофитна професионалци што ќе може да се заврши во рок од 24 месеци во Quad градови [+]

Дипломирал викенд програма дизајнирана за јавноста и непрофитна професионалци што ќе може да се заврши во рок од 24 месеци во Quad градови Денес, јавни и непрофитни организации, се очекува да ја извршуваат својата мисија на услугата од страна на успешно партнерство со приватниот сектор и со други јавни и непрофитни организации. Менаџери во јавниот и непрофитни арени мора да ги исполни и на јавноста? А и бизнис секторот? И очекувањата за ефикасност и ефективност, додека одржувањето на традиционалните јавни вредности како што се правичност, еднаков пристап до услугите, јавна одговорност, учество на јавноста во процесот на донесување одлуки? Вредности на нашето општество не обично бараат од приватниот сектор. Степен на Универзитетот Дрејк МПА со акцент на развој на извршната власт ефикасно адреси оваа нова реалност. Мисијата за МПА е да се развие во рамките на јавноста и непрофитна професионална способност да се трансформира, да доведе и директни организации во динамична средина. Курсевите се мултидисциплинарен во природата признавање на постојано менување на животната средина на јавниот и непрофитниот сектор. Уникатен и сеопфатен викенд-базирани Дрејк МПА програма е развиена за професионалци, кои живеат во Quad градови. Оваа специјална МПА степен се нуди во соработка со Центарот за постдипломски студии Quad градови. Студенти кои се запишуваат на Дрејк МПА ќе ја заврши 12 предмети во рамките на 24 месеци временска рамка. Секоја класа обично се состанува два викенди во текот на шест до осум недели на обезбедување формат секвенцијален соодветни за работа студентот. Класи не се исполнат во текот на традиционалниот одмор... [-]


Мајстор за бизнис администрација

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 5 години September 2019 Соединети Американски Држави Des Moines + 1 more

Мајстор за бизнис администрација (MBA) степен програма користи интегративен приод кој го нагласува реалниот свет примена на знаењата и решавање на проблеми стратегии и техники. [+]

Роботека

Мајстор за бизнис администрација (MBA) степен програма користи интегративен приод кој го нагласува реалниот свет примена на знаењата и решавање на проблеми стратегии и техники. Технологија и менаџмент се приклучи и низ курсеви.

На МБА програмата се флексибилни и се прилагодени да одговараат на вашите цели. Тоа ви овозможува да учат од искусни факултет и успешни бизнис лидери. На МБА е поддржана од полно ресурси Дрејк Универзитетот и углед и е целосно акредитирана од страна на AACSB - Меѓународната асоцијација за менаџмент образование. ... [-]