Eli Broad College of Business, Michigan State University

Introduction

Read the Official Description

Секој ден, во Мичиген и во целиот свет, на студентите, факултет, и алумни на Eli Broad Колеџот за бизнис се прави бизнис случи. Тие посегаат низ функции за поврзување на точки, да градат односи, како и решавање глобалниот бизнис проблеми.

Како еден од најголемите бизнис училишта во земјата, широка колеџ е дом на повеќе од 7400 студенти, вклучувајќи и околу 6.400 студенти и 1.000 дипломирани и докторски студенти. Нашите студенти се изберат седум специјалност понудени од страна на пет академските оддели. Во прилог на нашите врвот е рангирана на полно работно време МБА и Викенд МБА програми, колеџ, исто така нуди шест професионални програми за магистерски и докторски програми. Високо ценета На Факултетот за угостителство бизнис, независна, индустриско-специфични програма во рамките на широка колеџ, исто така, нуди додипломски и постдипломски степени.

Акредитирана од AACSB International, широки колеџ е постојано рангирана меѓу најдобрите бизнис училишта во земјата. Нашите додипломски и постдипломски управување со снабдувачки синџири програми се во моментов е рангирана # 1 и # 2, односно, од страна на американските Вести &. Покрај тоа, нашите полно работно време МБА програма е рангиран # 2 во САД за кариера поставеност успех со Financial Times и # 22 во САД за враќање на инвестицијата од страна на Форбс, кој истакна дека нашите студенти се во можност да созревање цената на нивниот степен во само 3,3 години, втората најкратко време во округот и најкратко во Биг десет. На колеџ, исто така, нуди извршен програми за развој и онлајн noncredit сертификат програми за бизнис професионалци кои бараат да ги подобрат своите вештини. Програми се одржа во Б Хенри Џејмс Центар за извршен Developmentin Lansing, на Центар за менаџерско образование во Троја, и други локации во регионот.

По дипломирањето, студентите се приклучат Широка активен мрежа на алумни блиску до 70.000 бизнисот и лидерите на заедниците во сите 50 држави и 88 земји.

Мисија Да креирате и дистрибуирање на знаењето преку соработка односи

Визија Да се ​​биде лидер во креирањето на знаења и развивање на трансформационните мислители и сторителите кои прават бизнис се случи

Академици

Широк студенти и алумни се мислители и сторителите кои знаат како да се направи бизнис случи. Преку врвни предмети, пристап до најновите технологии, како и учеството во случај натпревари и практиканти, нашите студенти да станат специјалисти во одбраната на нивните поле, додека стекнување на добро заоблени разбирање на бизнисот. Тие учат за премостување на бизнис функции за поврзување на точки, да градат односи, како и решавање глобалниот бизнис проблеми.

Факултет и истражување

Факултет на широк Колеџот за бизнис се наградуваниот наставници и истражувачи, уредниците и рецензенти на врвот списанија, и поранешни извршни директори примена на работното место лекции во училницата. Тие се посветат на проширување на разбирање во целиот свет - и на нивните ученици своите области разбирање во училницата. Нивните напори се комбинираат во numerousresearch центри се насочуваат на специфични теми за фокусирани истрага и во искуствени labsthat обезбеди реално свет можности за студентите. Во нивните истражувања и стипендија, тие сметаат поефикасна и ефективни начини да се направи бизнис случи.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

МСП во бизнис анализатор

Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци January 2019 Соединети Американски Држави Lansing

Наставната програма за Магистер по бизнис Анализа (МСП), вклучува и курсеви во бизнис стратегија, податоци за рударство, применета статистика, проект менаџмент, технологија, маркетинг, комуникации и етика подучени од водечките МСУ факултет. Овој мајстор во Бизнис анализи е дизајнирана да биде завршен во текот на една календарска година од јануари до декември. Секој семестар, високо искуствени програма нуди на студентите можност да работат на збирки на податоци уредени со корпоративни и факултетот поддршка. [+]

Проширување на Бизнис разузнавање преку бизнис анализи

Во Магистер по бизнис Анализа (МС) програма, ти ќе:

Се земе часови со водечките Мичиген Државниот факултет во бизнис, компјутерски науки и математика Од широката Колеџот за бизнис, колеџ за инженерство и колеџ за природни науки Искуство во работење во живо анализа на податоци проекти и реалниот свет на решавање на проблемот Да ги прошират своите бизнис интелигенција и водат вашата експертиза за растечка индустрија ... [-]

МСП во маркетинг истражување

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 21 месеци September 2018 Соединети Американски Држави Lansing + 1 more

Широкиот Магистер по Маркетинг истражување (МС) е специјализирана програма која обезбедува постдипломски-ниво на степен за луѓе кои сакаат да се изгради или забрза своите кариери во маркетинг истражување. На програмата е на располагање во две формати: една година, со полно работно време програма која вклучува периодот на стажирање, како и со скратено работно време програма со која е завршен во 21 месеци. [+]

Широкиот Магистер по Маркетинг истражување (МС) е специјализирана програма која обезбедува постдипломски-ниво на степен за луѓе кои сакаат да се изгради или забрза своите кариери во маркетинг истражување. На програмата е на располагање во две формати: една година, со полно работно време програма која вклучува периодот на стажирање, како и со скратено работно време програма со која е завршен во 21 месеци. ... [-]


Videos

Business Analytics: Platform for the Future