Eastern Washington University

College of Business and Public Administration

Introduction

Read the Official Description

AACSB Accredited

Источна Вашингтон Универзитетскиот колеџ за бизнис и јавна администрација

Мисија Визија вредности и цели

Колеџот е воден од неговите изјави мисија и претрпел својата визија: На Колеџот за бизнис и јавна администрација (CBPA) е единица на источна Вашингтон Универзитетот (EWU), регионален сеопфатна јавна универзитет се наоѓа во Чејни и Spokane, WA, со програми понудени во текот на државните и на интернет.

МИСИЈА На CBPA постои за да се развие на студентите кои размислуваат критички, етичкото однесување, и да придонесе да се развива средини јавниот и приватниот сектор. Оваа мисија се остварува преку:

Водителка различни студенти во нивниот обид да се создаде значајна улога во нивните професии и заедници преку образованието Поддршка на истражување за да се одржи вклучени и интелектуално моменталната факултет посветени на учење. Нудејќи сеопфатен интелектуална и заедницата ангажман да се збогати на студентите и општеството преку доживотно учење. Нашето мото е "Фокусирање на регионот -. Отворени за светот"

ВИЗИЈА Визијата на колеџот е да имаат свои програми во бизнисот, економијата, јавната администрација и планирање признати за нивната совршеност и да биде прв избор на колеџ во регионот едукација на јавниот, приватниот и непрофитниот лидери.

ВРЕДНОСТИ

Спротивно на тоа, нашите вредности колеџ се значително подетални:

На Колеџот за бизнис и јавна администрација обезбедува квалитет на образование што ги подготвува своите дипломци да бидат успешни професионалци, да ги унапреди во одбраната на нивните кариери, или да се продолжи на постдипломски студии. Нашиот факултет членови се одлични наставници кои се актуелни во своите дисциплини, преку истражување како што е докажано од страна на нивните публикации, како и преку вклучување во професионална пракса и услуга за нивните професии и нивните заедници. Нашите дипломирани студенти се чувствителни етички одлучувачи добро обучен во најдобрите практики на одбраната на нивните професии, и е подготвен да се изврши во глобалната животна средина. Нашите дипломирани студенти се одлични комуникатори, оспособени за користење на најактуелните комуникациска технологија, и се приспособува кон културната чувствителност; тие се подготвени да работат во својата локална средина, нивниот регион и во глобалната животна средина. Нашиот факултет и студентите ценат етичко однесување и професионализам и одржување на највисоките академски стандарди. Нашите студенти, факултетот и персоналот се културно разновидни. Колеџот промовира клима која ја гради позитивната свесност на идеи и перспективи поврзани со културната разновидност. СТРАТЕШКИ ЦЕЛИ

Обезбеди средина за учење која ги поддржува и ги охрабрува студентите да се вклучат во доживотното учење. Обезбеди атмосфера која поттикнува академски совршеност и поддржува факултет и кадар за развој. Нудат програми во регионот на Голема измама, низ целата држава и на интернет дека служи на образовните потреби на сегашните и идните студенти. Зголемување на ресурсите за поддршка на мисијата на Академијата. Прошири теренски активности кои промовираат одржлив економски и развој на заедницата.

Измет Чен;

EnTie Комерцијална банка во Spokane, WA и дипломирал на EWU МБА.

Ги прашавме измет зошто тој одбра да заработат својата МБА во EWU. Тој рече: "Затоа што пониска цена на школувањето беше прифатлива и имам семејство во измама". Во врска со неговата МБА искуство, Дунг вели: "Уживав во учење и можности за лидерство и тимска работа аспект на програмата. распоредот на класата, исто така, беа навистина удобен ". Кога ги прашавме Дунг за придобивките од заработуваат својата МБА диплома. Тој рече: "На МБА програмата ме научи менаџерски вештини и организациски вештини кои ми помогне во мојата сегашна работа". Ова е совет Дунг Чен за тековната МБА студенти, "Изградба на врски со соучениците, бидејќи сите тие имаат различни позадини, искуства и вештини кои ќе можат да научат од".

This school offers programs in:
  • Англиски

Види магистерски студии » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

Master

мајстори во урбано и регионално планирање

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Spokane

Урбано и регионално планирање е еден од општеството средства за решавање на овие проблеми во креативни, позитивен начин. Планирање е за решавање на проблемите професија која се занимава со силите кои влијаат на квалитетот на животот во соседството, град, регион, држава, нација, и во светот. Така, за планирање обезбедува единствена професионална авенија за оние кои сакаат улога во обликувањето на подобра иднина ... [+]

Многу социјални, физички, економски, технички и политички прашања во општеството извикам за дефиниција и резолуција. Меѓу нив се:

Падот во центарот на градовите; Влошување на населби; Неефикасно и несправедлив оданочување и регулаторни политики; Метеж и други проблеми на пристапност; Влијанието на растот и промените; Ерозија на природните ресурси; и Неефикасни или отсутни човековите услуги. ... [-]

Мајстори во јавната администрација

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 36 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Spokane + 1 more

Мајстор за јавна администрација (АПМ) програма е дизајнирана да обезбеди широко различни образовни можности во областа на јавноста и не-за-профит за управување. можности за постдипломски студии се достапни за оние кои во моментов се вработени, како и за дипломирани студенти кои сакаат кариера во јавниот сервис. И двете студиски програми со скратено работно време со полно работно време и се достапни на диплома и основа не-степен. Студентите се охрабруваат да станат свесни за животната средина на јавниот сервис, вредностите кои ги води ... [+]

Мајстор за јавна администрација (АПМ) програма е дизајнирана да обезбеди широко различни образовни можности во областа на јавноста и не-за-профит за управување. можности за постдипломски студии се достапни за оние кои во моментов се вработени, како и за дипломирани студенти кои сакаат кариера во јавниот сервис. И двете студиски програми со скратено работно време со полно работно време и се достапни на диплома и основа не-степен.... [-]


Videos

The Impact of an EWU MBA

Leo

Mary Starkey

MBA Informational Part 1

MBA Informational Part 2