East Tennessee State University

Introduction

Read the Official Description

Факултетот

На Факултетот за постдипломски студии ужива повеќе од 60 години на раководството во Тенеси и во Јужна, производство на квалитетни студенти кои одат за да им служат на своите заедници и работодавачите, како и обучени професионалци. Од 1949 година, кога на Државниот совет за образование овластен Исток Тенеси Државниот колеџ да понуди постдипломски настава, на Факултетот се зголеми од еден Мајсторот на уметностите степен во образованието на повеќе од 60 специјалност и концентрација резултира со повеќе од 120 различни програма избори во 11 училишта и колеџи.

На Универзитетот

Основана во 1911 година, Источна Тенеси Државниот универзитет е еден од шесте државните колеџи регулирано од страна на Одборот на Regents Тенеси. Со околу 15.000 студенти, ETSU е доволно голем за да им понуди многу избори во програми и активности, но доволно мал за да се избегне застрашувачки и безлична атмосфера на поголем универзитет. Исток Државниот универзитет во Тенеси е акредитирана од страна на Јужна Здружение на колеџи и училишта на Комисијата за колеџите во 1866 Јужна Лејн, Декатур, Џорџија 30.033-4.097, или јавете се на 404-679-4500 за прашања во врска со акредитацијата на ETSU е.

Локација

Џонсон Сити се наоѓа на кратко возење од државата линии на Северна Каролина и Вирџинија, и само малку подалеку од Кентаки, Јужна Каролина, а Западна Вирџинија. Се наоѓа само неколку милји надвор автопат 26 и уште неколку од автопат 81, ETSU е лесно достапни со автомобил. Регионален аеродром Три-градови, објект целосна услуга служи со Allegiant воздух, Делта врски и САД ервејс Експрес, е околу 20 минути возење од кампусот. Поширокиот регион Три-градови нуди разновиден број на атракции, кои вклучуваат низа на историски локалитети, Бун и Watauga езера, две симфониски оркестри, Меѓународниот центар за раскажување приказни, НАСКАР трки во Бристол мотор Speedway, како и бројни пешачење и спортови на вода можности. Со население од околу 65.000, Џонсон Сити нуди на студентите прифатлива стандард на живеење со безбедно улиците и просперитетна месните заедници во градски, приградски и рурални средини.

This school offers programs in:
 • Англиски

Admissions & Requirements

International student application materials should be received by the following deadlines:

 • April 29 - fall semester
 • September 30 - spring semester
 • February 1 - summer session

The School of Graduate Studies must be notified of any change in the entering date after admission has been granted. Individual programs may have earlier admission deadlines and additional requirements. For information regarding individual programs of study, applicants should contact the department whose program he or she wishes to enter and consult the Graduate Catalog.

These standards and materials are required of all applicants regardless of program. Individual program requirements are additional to the following:

 1. A bachelor's degree from a regionally accredited institution. European students with three-year Bologna bachelor's degrees and Indian students with three-year bachelor's degrees from Indian Universities ranked A (3.01 - 4.0) through the NAAC accreditation process will be considered to have equivalent four-year degrees.. Degrees from non-accredited institutions or from institutions outside the U.S. will be evaluated on an individual basis.
 2. Applicants must meet one of the following GPA requirements:
  • 3.0 on a 4.0 scale.
  • 16 on a 20-point scale.
  • 80.0 from Chinese institutions.
  • 1st Class, 2nd Class Honors, or 1st and upper 2nd Division from Indian institutions.
  • Upper 2nd Class Honors on various British systems.
  • Other grading systems will be evaluated upon receipt of transcripts.
 3. A completed admissions application
  Other grading systems will be evaluated upon receipt of official transcripts. Please note that the ETSU School of Graduate Studies provides this general GPA converter as a free service to convert specific grades to a 4.0 scale. Applicants whose transcripts come from a country with multiple grading systems may wish to pursue a more specific GPA converter (such as offered by WES).
 4. A personal essay of 150-300 words, detailing your interests in a graduate program at ETSU.
 5. Submit the non-refundable application fee of $55.00. The application fee must be submitted before any further application materials can be sent to the graduate school.
 6. One official transcript from every college or university where the applicant has taken courses including proof of all degrees received. If the records are not in English,certified translations that are attested by the awarding institution must be sent in addition to the official documents. Notarized copies and third-party attestations are not acceptable. Individual-year mark sheets from Indian institutions are required. Summary mark sheets are not accepted.
 7. Certification of English Proficiency: Graduate students whose native language is not English must submit one of the following:
  • Test of English as a Foreign Language (TOEFL)
   • Score of 79 (Internet-Based)
   • Score of 550 (Paper-based)
  • International English Language Testing System (IELTS)
   • Score of 6.5
  • PTE Academic score of 53 or higher
  • Documentation showing the successful completion of the ELS Language Centers level 112 course.
  • Proof of degree from an accredited U.S. institution.
  • All international students who receive a tuition scholarship or graduate assistantship must sit for an oral English proficiency interview immediately upon their arrival at ETSU.
 8. Insurance Coverage: All international students are required to have acceptable insurance coverage against illness and accidents. The health and accident insurance must be maintained throughout the student's enrollment at ETSU.
 9. Qualified international students may be considered for graduate non-degree admission to ETSU only as
  • Visiting students during vacation/breaks from other collegiate institutions in the U.S.
  • Non-Degree students enrolled in ETSU courses offered outside the U.S.
  • Non-Degree students enrolled in appropriate ETSU campus classes. Students in category 3 who are on ETSU IAP-66s (J-1 status) must pursue programs of full-time study approved by the School of Graduate Studies, International Programs and Services, and the appropriate academic division.
 10. Address to Send Documents to the Graduate School
  For regular mail send all documents to the following address:
  ETSU School of Graduate Studies
  P.O. Box 70720
  Johnson City, TN 37614 For overnight packages sent via DHL, FedEx, and UPS:
  ETSU Central Receiving
  Attention: ETSU School of Graduate Studies
  325 Treasure Lane
  Johnson City, TN 37614
 11. Payment of Application Fee
  If the application fee was not paid when the application was submitted in Goldlink, it may be paid by clicking here.

Recommended

 • Documented evidence of financial resources sufficient to support the student during the period of enrollment must be sent to International Programs. For more information regarding the estimated cost of attending ETSU per calendar year click here (figures subject to change) or contact International Programs and Services.
 • Check the Graduate Catalog for additional departmental requirements such as GRE scores or Letters of Recommendation.

A student must be admitted, submit financial documentation, and have his or her degree confirmed before the university can issue an I-20 or DS-2019 form needed to obtain a visa. The university will not enroll any student who has not been approved initially or for transfer by the Immigration and Naturalization Service (INS) to attend East Tennessee State University. International students accepted for graduate study will receive a letter of acceptance from the university. This letter and the SEVIS I-20 form furnished by the university must be presented to the consular officer of the United States to which the applicant applies for a student visa. ETSU will not accept visas issued for admission to other colleges or universities. International students admitted to graduate study are encouraged to arrive on campus two weeks prior to the beginning of classes and should contact International Programs and Services as soon as they arrive. It is the responsibility of a non-immigrant applicant to comply with current INS regulations in regard to collegiate enrollment. New INS regulations may prohibit the enrollment of an individual in B-1 or B-2 status. International Programs and Services administers the university's foreign student (F status) and visitor exchange (J status) programs. Other non-immigrant applicants may consult with this office.

In all cases the final decision to admit or reject an applicant rests with the university through the Dean of the School of Graduate Studies.

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Health Master » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

MS биологија

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Johnson City

Магистер на науки програма во биологија е дизајниран за да обезбеди широка образование, додека развивање на вештини за истражување. Области од посебен интерес за факултет вклучуваат анатомија, Водната биологија, биохемија, молекуларна Животот науки, клеточна биологија, конзервација биологија, биологија, екологија, генетика, имунологија, микробиологија, биологија на населението, физиологија, наука образование, и систематика. Студентите успешно завршување на програмата за МСП се охрабруваат да побараат докторски дипломи. [+]

Магистер на науки програма во биологија е дизајнирана да обезбеди широка образование, додека развивање на вештини за истражување. Области од посебен интерес за факултет вклучуваат анатомија, Водната биологија, биохемија, молекуларна Животот науки, клеточна биологија, конзервација биологија, биологија, екологија, генетика, имунологија, микробиологија, биологија на населението, физиологија, наука образование, и систематика. Студентите успешно завршување на програмата за МСП се охрабруваат да побараат докторски дипломи. Програмата има финансиска поддршка се достапни во форма на постдипломски асистент и наставна стипендии. Со цел да се добие целосна разгледување, кандидати се охрабруваат да ги достават сите материјали од 1 февруари (за падот прием) и 1 јули (за пролет прием).... [-]


MS компјутерски и информациски науки (ЗНД)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Johnson City

ETSU's MS степен програма во компјутерски и информациски науки (ЗНД) е две годишна програма која ја нагласува практична, рацете на пристап кон проучувањето на пресметка. Додека нашата програма е наменета за лица со додипломски обука во компјутерски науки или информациони системи и технологија, ние редовно ги прифати и да се дипломирани студенти од други disciplines-- вклучувајќи математика, инженерство, историја и English-- со основните позадина во математика и програмирање . [+]

ETSU's MS степен програма во компјутерски и информациски науки (ЗНД) е две годишна програма која ја нагласува практична, рацете на пристап кон проучувањето на пресметка. Додека нашата програма е наменета за лица со додипломски обука во компјутерски науки или информациони системи и технологија, ние редовно ги прифати и да се дипломирани студенти од други disciplines-- вклучувајќи математика, инженерство, историја и English-- со основните позадина во математика и програмирање .... [-]


MS математички науки

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Johnson City

Одделот за математика и статистика нуди флексибилна програма на студии води кон степен Магистер на науки (МСП) во математички науки. По завршувањето на јадрото на програмата на 12 (дванаесет) кредити, студентите ќе можат да изберете предмети од наставната програма дизајнирана да ја истакне класичната математика, применета математика / компјутерската математика, актуарска математика, математичка статистика, или математика образование. [+]

Одделот за математика и статистика нуди флексибилна програма на студии води кон степен Магистер на науки (МСП) во математички науки. По завршувањето на јадрото на програмата на 12 (дванаесет) кредити, студентите ќе можат да изберете предмети од наставната програма дизајнирана да ја истакне класичната математика, применета математика / компјутерската математика, актуарска математика, математичка статистика, или математика образование.... [-]


MS хемија

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Johnson City

Одделот за хемија нуди Магистер на науки степен со концентрација во четирите традиционални големи области на хемијата: аналитички, неоргански, органски и физички. На програмата е дизајниран, преку напредни предмети и индивидуални истражувања, да ги подготви студентите за кариера како хемичар или за континуирана обука во ригорозни докторска програма. [+]

Одделот за хемија нуди Магистер на науки степен со концентрација во четирите традиционални големи области на хемијата: аналитички, неоргански, органски и физички. На програмата е дизајниран, преку напредни предмети и индивидуални истражувања, да ги подготви студентите за кариера како хемичар или за континуирана обука во ригорозни докторска програма.

Програма Услови за прием ... [-]

МСП во технологија

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Johnson City

Одделот за инженерство технологија, геодетски, и дигитални медиуми ETSU, во врска со ETSU Факултетот за постдипломски студии, нуди постдипломски програма на студии структуриран за да им обезбеди на студентите со можност да ги подобрат своите општо, професионални и технички средини и да помогне да се подготват да бидат соодветни на промените во технологијата и да се адаптираат на новите технички потреби и концепти. [+]

Одделот за инженерство технологија, геодетски, и дигитални медиуми ETSU, во врска со ETSU Факултетот за постдипломски студии, нуди постдипломски програма на студии структуриран за да им обезбеди на студентите со можност да ги подобрат своите општо, професионални и технички средини и да помогне да се подготват да бидат соодветни на промените во технологијата и да се адаптираат на новите технички потреби и концепти.... [-]


Master

Med Специјални образование (напредни студии во посебни концентрација образование)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Johnson City

Областа на дефектологија (ШПЕД) нуди Мајстор за образование (M.Ed.) за подготовки на персоналот да им служи на деца, млади и возрасни кои имаат пречки во развојот. Програмата нуди три (3) концентрации. [+]

Областа на дефектологија (ШПЕД) нуди Мајстор за образование (M.Ed.) за подготовки на персоналот да им служи на деца, млади и возрасни кои имаат пречки во развојот.

Напредни студии во Специјалниот образование Концентрација

Оваа област на акцент е наменета за поединците кои се заинтересирани за добивање на напреден степен во посебни образование. Предмети во оваа концентрација е врз основа на интересите и потребите на секој студент.... [-]


господар на јавната администрација (АПМ)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Johnson City

Мајстор за јавна администрација е професионална програма која ги интегрира теорија и реалниот свет практиката на јавната администрација за да ви подготвиме за работа во јавниот и непрофитниот сектор. Студентите кои влегуваат во програмата од широк спектар на додипломски специјалност и потекла. Го поздравуваме потенцијалните студенти од сите возрасти и потекла да аплицираат-многу од нашите сегашни студенти работат самите професионалци. [+]

Мајстор за јавна администрација е професионална програма која ги интегрира теорија и реалниот свет практиката на јавната администрација за да ви подготвиме за работа во јавниот и непрофитниот сектор. Студентите кои влегуваат во програмата од широк спектар на додипломски специјалност и потекла. Го поздравуваме потенцијалните студенти од сите возрасти и потекла да аплицираат-многу од нашите сегашни студенти работат самите професионалци.... [-]


Мајсторот на Сметководство

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Johnson City

Мајсторот на Сметководство степен (M.Acc.) Е наменета за поединците кои сакаат напредна програма студија на сметководството и бараат професионална кариера во јавните сметководство, индустријата и владата. Комбинацијата на диплома за бизнис администрација степен и M.Acc. степен ги исполнува образовните барања за сертифициран јавен сметководител во Тенеси и во сите други држави. [+]

Мајсторот на Сметководство степен (M.Acc.) Е наменета за поединците кои сакаат напредна програма студија на сметководството и бараат професионална кариера во јавните сметководство, индустријата и владата. Комбинацијата на диплома за бизнис администрација степен и M.Acc. степен ги исполнува образовните барања за сертифициран јавен сметководител во Тенеси и во сите други држави. Исто така, M.Acc. е голем чекор кон добивање на ингеренциите потребни за наставата кариера во сметководството. На M.Acc. Програмата опфаќа финансиски и раководни сметководствени, ревизорски, даночни и консултантски услуги. Покрај тоа, оваа програма обезбедува изложеност на теми претставник на поголем бизнис средина.... [-]