Fort Hays State University Graduate School

Introduction

Read the Official Description

FHSU е водечки напред-размислување, претприемачки Универзитетот во Среден Запад. Имаме запишување на повеќе од 13.000 студенти и нудат стотици програми за сертификат и диплома на соработник, диплома и нивоа господар низ 28 академските оддели. Ние се привлечат цел-ориентирана студентите кои сакаат премиерот можности за учење и внатре и надвор од училницата комбинираат со извонредна внимание и поддршка еден-на-еден.


Нашите професори се истакнати наставници кои ги мотивира учениците да ги развијат своите единствени таленти. Како резултат на тоа, нашите студенти дипломираат со длабока благодарност на знаење, како и професионални вештини и доверба што ги даде конкурентска предност во својата кариера, сега и за цел живот.


Наоѓа на половина пат помеѓу Денвер и Канзас Сити, FHSU е добредојде заедница во срцето на историскиот Хејс, заедница која ја слави својата граница корени и својата модерна сензибилитет - продавници за кафе, еден-на-еден вид ресторани, шопинг, и динамична уметничка сцена.


Форт Хејс Државниот универзитет одамна има политика на донесување информации достапни и обезбедува усогласеност со федералните добри и законодавството HEOA.

Академско работи

Без разлика дали сте средношколец во западниот дел на Канзас во потрага да започне вашата кариера колеџ, припадник на војската кои сакаат да ја заврши својата диплома, или професионална бараат продолжување на образованието, Форт Хејс Државниот универзитет нуди стотици диплома, сертификат и опции се разбира на додипломски и постдипломски ниво.

Форт Хејс Државниот универзитет има за цел да им обезбеди на сите поединци со иновативни, достапна и прифатлива образовни можности. Наш врвен приоритет е да им овозможат на студентите со образование во-длабочината, практично рацете на искуство и меѓународна перспектива потребни за да бидат успешни, ангажирани членови на работната сила во 21 век.

  • Можности за учење со исклучителни длабочина
  • Одличен факултет кој испорачува извонредни внимание и поддршка
  • Очекување на социјални, граѓански, и професионален ангажман
  • Развивање партнерства кои ги сплотува културите, перспективи, и размислување
  • Иновации, која раководи решенија

Идните меѓународни студенти

Постојат три начини може да се применува за да присуствува Форт Хејс Државниот универзитет како меѓународен студент: Како дипломиран студент, како додипломски студент, како професор по англиски како втор јазик за учениците.

Можете да добиете пристап до 22 програми за постдипломски студии се достапни за странски студенти, вклучувајќи бизнис, наука, како и програми за ИТ степен. Постојат повеќе од 60 акредитирани програми за да се избере да се големи во како додипломски студент. Англиски обука е на располагање од почетокот преку напредно ниво на познавање на англискиот јазик.

Кампусот


Форт Хејс Државниот универзитет е безбедно, убава и пријателски кампусот со околу 4.300 студенти земање часови на кампусот, вклучувајќи и околу 270 од 24 различни земји. Нашиот факултет и персоналот се познати по нивната исклучителна лично внимание и поддршка за студентите, како и помош за меѓународни студенти, исто така, во место, како што се на англиски како втор јазик програма, како и персонал посветен на обезбедување помош за странските студенти во Меѓународниот Студентски сервис канцеларија.

FHSU се наоѓа во Хејс, Канзас, на половина пат помеѓу Денвер и Канзас Сити со четири пати на ден воздушен превоз до и од Денвер, Колорадо. Студентите се уживаат придобивките од мал град, животот во широк културен контекст на универзитетот, со пристап до главните области на метрополите од Соединетите Американски Држави.This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MA

Мајстор за ликовни уметности

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 60 часа August 2019 Соединети Американски Држави Wichita + 1 more

Можеби вие би сакале да ги извршуваат мајстор 's степен со повеќе професионални фокус.А 60-часовна кредитна програма, МНР е терминал степен, подготвувајќи се за да ги учат на ниво на колегиум [+]

Мајстор за ликовни уметности Можеби вие би сакале да ги извршуваат мајстор 's степен со повеќе професионални фокус. А 60-часовна кредитна програма, МНР е терминал степен, подготвувајќи се за да ги учат на ниво на колегиум или да ги извршуваат други професионални можности. Изберете од цртежот, сликарството, скулптурата, гравура, керамика, фотографија или графички дизајн како твојата област на акцентот. ... [-]


MSc

Магистер на науки во комуникацијата

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 30 - 33 часа August 2019 Соединети Американски Држави Wichita + 1 more

Дипломиран два опции се достапни во комуникација, тезата опција и Истражувачкиот извештај опција.Студентите со несоодветни позадина во областа на комуникација се [+]

Магистер на науки во Порака

&nbsp

Дипломиран два опции се достапни во комуникација, тезата опција и Истражувачкиот извештај опција. Студентите со несоодветни позадина во областа на комуникација се бара да преземе израмнување додипломски што не се однесува кон часа потребни за завршување на програмата за постдипломски студии.

&nbsp

Тезата опција Студентите заврши најмалку 30 часа. Сите теза кандидати заврши 15-часа јадро, како дел од програмата на студии. Студентите се бара да напише четири часа сеопфатен преглед по завршувањето на нивната. По завршувањето на тезата, студентите усно брани теза за да нивните постдипломски комитет.... [-]


Магистер на науки во науки за земјата

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 30 - 36 часа August 2019 Соединети Американски Држави Wichita + 1 more

Науки за земјата нуди постдипломски студии за Магистер на науки по две различни песни, геологија и географија. [+]

Магистер на науки во науки за земјата

&nbsp

Науки за земјата нуди постдипломски студии за Магистер на науки по две различни песни, геологија и географија.

МСП во науки за земјата - Геологија Оваа програма на студии има две можни акценти - еден за професионалните геолог и другите за науката земјата учител. Поранешниот ги подготвува студентите за кариера во индустријата или во владини испитувања, или обезбедува подготовка за д-р работа во друга институција. Вториот ги подготвува студентите да учат геологија и други земјата науката курсеви во средно или на колеџ ниво. Геологијата песна е флексибилен. На студентот и советник ќе изберете соодветен изборни предмети врз основа на површина од акцент, како што се животната средина геологија, стратиграфија, 'рбетни палеонтологијата, геофизиката, нафта геологија, итн... [-]


Магистер на науки по биологија

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 30 - 36 часа August 2019 Соединети Американски Држави Wichita + 1 more

Во програмата за постдипломски во биологијата ви обезбедува флексибилност да ги извршуваат напредни студии во таквите области како што се биологија, ботаниката, конзервација биологија, екологија, рибарството биологија, микробиологија, [+]

Магистер на науки по биологија

&nbsp

Во програмата за постдипломски во биологијата ви обезбедува флексибилност да ги извршуваат напредни студии во таквите области како што се биологија, ботаниката, конзервација биологија, екологија, рибарството биологија, микробиологија, rangeland биологија, систематика, флора и фауна биологија, и зоологија.

Дипломиран наставните програми не се наведени како такви, туку програми се дизајнирани со вашите големи професор и дипломиран комитет, во зависност од вашите индивидуални потреби и цели во кариерата. Вашиот постдипломски студии може да доведе до терминалот степен Магистер на науки или да се подготват за прифаќање во докторска програма на друг универзитет. Сите дипломирани програми наменети за истражување професии или докторски програми вклучуваат истражувачки проект и тезата развиен во консултации со вашите големи професор и дипломиран комитет.На тезата на одбраната се состои од усно презентирање на вашите резултати, што е отворен за јавноста, проследено со затворена седница со вашиот советник и тезата комитет. Мора исто така успешно се комплетира една сеопфатна орален испит. Повеќе информации можат да се добијат од Факултетот за Менаџмент. Ако сакате да ги извршуваат дипломиран степен како секундарна наставник по биологија, или ако сакаш на "општо " господар 's степен, можете да изберете на не-теза опција, која бара дополнителни предмети и истражување на хартија наместо на една теза. Усна презентација не е потребна за не-теза опција, но сеопфатна орален испит е. За информации околу опциите за летна само за програма за наставници во средно, јавете се на стол оддел. ... [-]


Master

господар на професионални студии (MPS)

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 30 часа August 2019 Соединети Американски Држави Wichita + 2 more

ООУ програма е дизајнирана да биде мултидисциплинарен степен да ги задоволат новите работна сила потреби. Концентрациите се достапни во: Управување со хумани ресурси, Организациона лидерство, правда, хемија, јавно здравство администрација, социјален претприемништвото, cybersecurity, информации за осигурување менаџмент, веб развој, и компјутерски мрежи. [+]

Мајстор на професионални студии степен е мулти-дисциплинарен степен господар дизајнирани да ги задоволат новите потреби развој на работна сила. Тој е дизајниран за развој на напредни професионални вештини множества во различни области во моментов не претставени на FHSU од Магистер на науки (МСП) ингеренциите. А клин функција на степенот на програмата е флексибилност за ученикот да се комбинираат една голема предметна област со една или повеќе сродни области со цел да се подобри професионален работна сила вештини посакуваната од страна на работодавците во индустријата, влада, здравствената заштита, и информатичката технологија кариери. ... [-]


мајстор на Либералната студии

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 31 часа August 2019 Соединети Американски Држави Wichita + 2 more

Заработуваат мајстор на Либералната студии степен од Форт Хејс Државниот универзитет може да ви помогне да видиме светот поинаку. Како што напредува преку вашата програма, ќе се развие (или продлабочување) [+]

Мајстор на Либералната студии Заработуваат мајстор на Либералната студии степен од Форт Хејс Државниот универзитет може да ви помогне да видиме светот поинаку. Како што напредува преку вашата програма, ќе се развие (или продлабочување) на вештини за критичко размислување што треба да стане помудар потрошувач на знаење, да стане подобар во можност да се разбере и процени на интелектуалната работа на која било дисциплина. Што е најважно, како да започнете да се види светот поинаку, може да се открие нови начини да имаат позитивен ефект врз светот околу вас. Дизајнирано со професионална работа во умот, на час мајстор 31-кредит на Либералната студии степен програмата го прави полесно за вас да се балансираат работата и личниот обврски да се постигне своите образовни цели. Концентрациите се достапни во: Уметност Корпоративни комуникации Производство на дигитални кина Геронтологија Глобален менаџмент Глобални студии Здравствени науки Меѓународно претпријатие лидерство Литературни уметности Менаџмент информациони системи Математика Музика Политичко лидерство и јавна служба Политички науки Јавна администрација Рурално застапување Наука образование ... [-]


Videos

Fort Hays State University

Contact

Fort Hays State University

Адреса, линија 1 Fort Hays State University 600 Park Street
67601-4099 Wichita, Kansas, Соединети Американски Држави
Website http://www.fhsu.edu/index.aspx#future_students
Број на телефон +1 785-628-3478