Felician University

Introduction

Read the Official Description

Нашиот прв приоритет е нашите студенти. Нашиот втор е нивната иднина.

Основана во 1942 година од страна на Felician сестри, Felician Универзитетот е еден од ретките францискански универзитети во земјата, а само еден во Њу Џерси. Изградивме нашиот углед, со акцент на услуга и почит кон хуманоста, како што беше сон на Блажени Марија Ангела Truszkowska - на адвентизмот на Felician сестри пред повеќе од еден век. Дури и денес, ние се стремиме да претставуваат тие вредности во сè што правиме.

Без прашање, студентите се врвен приоритет во Felician.

Ние обезбеди индивидуализирана внимание и поддршка за да ви подготвиме за живот, и успех, по дипломирањето. Повеќе од само квалитетни студенти, ние дипломираат вредни членови на општеството, кои се подготвени да преземе во врска со предизвиците на постојано менување на светот. Како ко-образовен, институција либерални уметности, Felician е дом на околу 2.300 додипломски, постдипломски студии и возрасни ученици. Со полно работно време, скратено работно време и онлајн придонеси, можете да очекувате сместување на Универзитетот искуство во Felician универзитет.

Мисија

Felician е независна ко-образовен Католичката / францискански универзитет основан и спонзорирана од страна на Felician сестри да се едуцираат за разновидна популација на ученици во рамките на либерални уметности традиција. Нејзината мисија е да обезбеди целосна дополнување на искуства за учење, засилен со силни програми за академската и студентската развој со цел да се донесе на студентите на највисоките нивниот потенцијал и да ги подготви да одговори на предизвиците на новиот век со информирани умови и срца разбирање. Трајниот Felician Целта на Универзитетот е да ги промовира љубов кон учењето, желба за Бога, самоспознание, услуга на другите, и почитување на сите места.

ВИЗИЈА НА УСПЕХ

Да се ​​биде надмоќна Католичката францискански Универзитетот, каде што науката и практиката на наставата и учењето на местото студенти од прва, во долготраен потрага по вистината и упорни извршување на надлежноста, карактер, и сочувство.

Felician францискански вредности

Почитување на човековото достоинство ... нашата почит за и посветеност за унапредување и заштита на достоинството на лицата. Сочувство ... на поистоветување свест на другите изрази во грижата на услуги. Трансформација ... процесот што ќе го промовира отворен ум и срце, што доведе до континуирано подобрување на лицето и работи. Солидарност со сиромашните ... обезбедувајќи на потребите на сиромашните и ранливите се исполнети преку застапување и делување. Правда и мир ... фалсификување прави односи, повторно создавање на одржлива животна средина, промовирање на заедничкото добро - сите во извршување на мирот.

Брзи факти

Еден од 20 францискански универзитети во САД и само во Њу Џерси Еден кампус, на две локации во Rutherford и Лоди, Њу Џерси - 40 вкупно акри 10.000 часа на студентска волонтерска работа се врши на годишно ниво 55 академски програми Просечна класа, големина е 15 студенти 92% од учениците добиваат финансиска помош Студентот на факултет сооднос е 13: 1 Две години по ред додели Њу Џерси Почитувани студент наставник на годината 10 милји од Њујорк, со 20 минутно патување 2,5 часа за Филаделфија и Атлантик Сити 10 дивизија II спортски програми 230% зголемување на студии во странство учество 144-годишниот замокот на кампусот на Радерфорд во Националниот регистар на историски места се наведени

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа Health BScs » Гледа Health MSc » Гледа BAs » Гледа BScs » Гледа курс » Гледа Bachelor » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во компјутерски науки

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Rutherford + 1 more

[+]

Завршете ја програмата за само 18 месеци. Приемот на барањата Лична изјава [-]

Contact

Адреса, линија 1 1 Felician Way Rutherford, NJ
Rutherford, New Jersey, Соединети Американски Држави
Број на телефон undefined