Five Branches University

Introduction

Read the Official Description

Поени за извонредност

За повеќе од 30 години, Пет филијали универзитет, Факултетот за традиционална кинеска медицина има поставено стандардите за квалитет во традиционалната кинеска медицина (TCM) образованието и здравството.

почитуван универзитет

Признаен како еден од врвот на нацијата TCM училишта, пет гранки Универзитетот обезбедува највисоко ниво на професионално образование и здравствена заштита во традиционалната кинеска медицина и интегративна медицина во САД и на меѓународно ниво.

Две Калифорнија кампуси

Можете да изберете од нашите две убави кампуси во Санта Круз и Сан Хозе, Калифорнија или посетуваат настава во двете да уживаат во неверојатен крајбрежни ставови или уникатен културен град искуства. Двете кампуси нудат многу сонце и разновидна и прогресивна средина во која живеат.

здравствени центри

Пет гранки Универзитетот здравствени домови се наоѓа во Санта Круз и Сан Хозе, Калифорнија се обезбеди најдоброто од TCM здравствена заштита. Лекување на повеќе од 160 пациенти секој ден, нашите здравствени центри се идеално место за студентите да се стекнат со искуство во клинички животната средина и за TCM лекари и лекари да обезбеди исклучителни здравствена заштита на своите пациенти. Нашиот персонал вклучува специјалисти во областа на неврологијата, интерна медицина, гинекологија, педијатрија, онкологија, дерматологија, имунолошки дефицит, офталмологија, болка, гастроентерологија и кардиологија.

Магистерски, докторски и сертификат Програми

Нашите национално акредитиран Магистер на традиционалната кинеска медицина (MTCM) и доктор по Акупунктура и ориентални медицина (DAOM) програми се обезбеди силна основа во TCM дијагнозата, акупунктура и кинески хербални лекови, најновите истражувања TCM, широка клиничката обука и сеопфатен интегративна медицина образование. Нашите азиски Масажа и сертификација каросерија програма нуди на студентите можност да добијат и двете Калифорнија и национални сертификати масажа.

Искусни факултет и клинички експерти

Дознајте од најпознатите високо постигнато факултет во TCM образование. Многу од нашите лекари и наставници имаат децении искуство во наставата и практикување на TCM во реномирани болници и медицински училишта во Кина и САД

Интегративна медицина во своите најдобри

Во текот на програмата MTCM, ќе научат античките и длабоки принципи на TCM дијагноза и третман, акупунктура и кинески хербални лекови, заедно со најдобрите на западната медицина. Како DAOM студент ќе ја зајакне вашата TCM знаења и вештини од страна на учење напредни нивоа на традиционалната кинеска и западната медицина дијагноза, медицински специјалности, крос-линкови и ефективна практика на интер-дисциплинарен медицина.

Широка хербологија обука

Пет гранки Универзитетот се почитуваат меѓу TCM колеџи за својата извонредна оддел хербологија. Меѓу нашите инструктори е д-р Џефри грч, потомок на познатиот кинески билкар. Нашите аптека билка содржи повеќе од 400 суровини билки, каталогизирани и се чуваат во традиционални дрвени фиоки, а повеќе од 350 патенти формули.

Специјалност Опции за сертификат

Како студент на MTCM, можете да добиете специјалитет сертификација во спортска медицина, Медицински Чигонг, пет Елемент и масажа Tuina да се подобри и направи разлика на вашиот TCM пракса. DAOM програма нуди напредна обука од страна на водечките TCM специјалисти, доктори и едукатори во врска со практиканти со знаењето и вештините за понатамошно специјализираат во TCM пракса во: Здравјето на жените, невромускулни и семејна медицина.

Студија во Кина, Тајван и Јужна Кореја

Нашата студија во странство програма е една од најдобрите начини да се доживее автентичната пракса на TCM интегриран со модерна западната медицина. Патување во Азија за да дознаете TCM од високо познавања на лекарите и наставниците и да добиваат широка клиничката обука во болнички услови, вклучувајќи ги и стана доктор на нашата сестра училишта во Хангжу, Тијанџин и Шенјанг, Кина.

Продолжување на образованието

Нашата заложба за квалитет во образованието продолжува надвор од матурата со нашите програмите за континуирана едукација. Спроведување на стручни наставници и предавачи заедно, ние нудиме широк спектар на високо квалитетни курсеви во напредна традиционалната кинеска медицина и да се обезбеди сертификат во Азија масажа и каросерија и медицински Чигонг.

Програмите за финансиска помош

Пет филијали универзитет е акредитирана институција за високо образование го одобри да учествуваат во федералните и програмите за финансиска помош за MTCM, Mac, и DAOM програми. Нашите програми за финансиска помош можат да ви помогнат во остварувањето на финансиските трошоци на вашето образование, вклучувајќи ги и трошоците за школарина и живеење.

Можности за кариера

Нашите професионално партнерство со Универзитетот Стенфорд, Центарот за Рак Сеопфатниот во Медицинскиот центар Алта Самитот Бејтс, Кајзер Permanente-, Жеџијанг Кина Медицински универзитет, и Тијанџин Универзитетот на традиционалната кинеска медицина да ви понуди одличен образовни и можности за кариера во светот. Кариера во областа на TCM се зголемува и вклучуваат: воспоставување на приватна пракса, се приклучи на групата практика, кои работат во интегративен медицински центар, и можности за работа во областа на образованието, издаваштво, или истражување.

Без оглед на вашата кариера на избор, нашиот оддел за развој на кариера ќе водич и поддршка во спроведувањето на вашата оптимална кариера, патот, обезбедување на вас со бизнис знаење, вештини и ниво на доверба потребни за да се стане успешен традиционалната кинеска медицина.

Диплома за успех

Нашите дипломци MTCM постојано се постигнат највисоките донесување на оценките и на Калифорнија лиценцирање испит акупунктура и националните сертификација испити. По дипломирањето, ќе бидат квалификувани да се запишат во нашата докторски и д-р програма, да аплицираат за топ-плаќање позиција во здравствена установа или да се воспостави успешна TCM пракса насекаде во светот.

Пет гранки се покажа извонредно оствари алумни, кои се лидери во секој аспект на TCM: лекари, наставници, автори, меѓународни предавачи, консултанти и истражувачи. Пристап до овие најинтересните ви нуди одлични можности за мрежно поврзување за професионално напредување.

Се надеваме дека ќе ни се придружите во пет гранки Универзитетот за навистина посебни образовни искуства и да се откријат наградува кариера, патот на традиционалната кинеска медицина.

Пет гранки

Пет филијали универзитет потекнува нејзиното име од пет филијали на традиционалната кинеска медицина кои се борат и да го врати хармонијата на поединецот со природата: акупунктура, хербологија, Tuina Масажа, Енергетика, како и кинески Диететски медицина.

Акупунктурата

Акупунктура користи многу фини игли за регулирање на Чи (Јанг) и крв (јин), произведени од страна на внатрешните органи, кои се влеваат во регуларниот канали и екстра меридијани, кој се разбира во текот на телото. Според TCM теорија, сите човечки физички нарушувања или болести се поврзани со дисфункција на друштвото и крв. Со вметнување на акупунктурни игли во правилна точки, ние tonify друштвото и крв недостатоци или поттикнување на нивните стагнација, што резултира со подобрување на менталното и физичкото здравје.

хербологија

Хербологија е подготовка и употреба на растенијата и минералите како рецепт медицина. Кинески хербологија се наоѓа во многу форми, вклучувајќи прав, таблети, чаеви, и креми. Овие билки лекување на нарушувања и болести преку внатрешни или надворешни апсорпција. Од кинески билки имаат различни вкусови, својства, природа и функции, и затоа што тие влегуваат различни канали, билките влијае на протокот на друштвото и крв, како и билансот на Јин и Јанг на телото.

масажа Tuina

Tuina масажа се однесува на употребата на традиционалната кинеска масажа за лекување на повреди на тетивите и мускулите, и нарушувања на органи. Tuina притиска на поени, како и примена на специфични движења по должината на меридијаните, да се регулира и усогласување на проток на друштвото и крв.

Енергетика

Енергетика се вежби кои се лекува преку ритмичка дишење и движења на телото. Енергетика вклучува внатрешна исцелување уметност, како што се вежба Пет-животните развиена од страна Хуа Tuo, медитација, Медицински Чигонг и различни стилови на чуан, внатрешен боречка вештина се практикува во светот.

Кинески исхраната медицина

Кинески исхраната медицина е високо ефективен метод на само-лекување изречени во Кина во текот на илјадници години. Како и сите земјоделските здруженија, Кина ја разбира витална врска меѓу храната и здравјето на луѓето. Така, традиционалната кинеска медицина лекари препишуваат енергично балансирана исхрана за лекување во disharmonies, крв, и функциите на органите на Чи, со користење на енергетски профил на храна.

Во пет гранки, ние веруваме TCM образование обезбедува длабок поглед на човечки однос кон природата-филозофски поглед во срцето на сите големи човечки цивилизации. Ние сакаме да го овековечат овој својствени TCM мудрост.

Мисија

Пет филијали универзитет, Факултетот за традиционална кинеска медицина, е посветен на едукација на студентите да станат исклучително лекари, едукатори и истражувачи.

Нашата цел

Пет филијали универзитет е посветена на:

  • Се обезбеди највисоко ниво на професионално образование во традиционалната кинеска медицина и интегративна медицина во САД и на меѓународно ниво.
  • Развивање на високо-квалификувани TCM клиничките лекари, едукатори и истражувачи.
  • Со пракса и развој на TCM како независен медицински модалитет преку клиничката пракса, образованието и истражувањето.
  • Поттикнување на професионална соработка меѓу традиционалната кинеска медицина лекари, на факултет, пациентите и други здравствени услуги за трансформација на погледот на здравствена заштита; да го признае TCM како значајна компонента на светската медицина.
  • Поддршка на меѓународни и разновидна културна заедница, нудејќи им на нашите програми во три јазици, а од страна на обезбедување на студентите со можност да студираат во странство.
  • Поттикне професионална средина за факултет, вработени и студенти кој ги промовира академски квалитет, како и личен раст и развој.
  • Обезбеди исклучителни TCM и интегративен нега медицина пациентот во заедницата преку пет гранки Универзитетот здравствени центри.
  • Едуцирање на јавноста за значајни придобивки на TCM здравствена заштита преку континуираното образование програми и заедницата предавања.

Визија и вредности

Во текот на следните 20 години, пет гранки универзитет ќе прерасне во меѓународен универзитет, наставата TCM едукација на високо ниво на англиски, кинески и корејски и нудат TCM здравствена заштита во интегративен медицина на животната средина во текот на САД и во светот.

TCM филозофија гледа медицина како сочувствителен одговор на човечкото страдање. Ние ќе ја прифатат оваа филозофија, преку поттикнување поддршка и хуманистички академски и здравството средини. Нашиот факултет членови ќе бидат избрани врз основа не само на академски совршеност туку и страста што произлегуваат додека настава и менторство студенти. Нашите студенти ќе бидат избрани за академски надлежност, како и своето сочувство и посветеност да им служи на другите.

Четири трендови ќе влијае на нашата визија во текот на следните 20 години: Се зголемува бројот на пациенти ќе продолжи да бара високо квалификувани TCM лекари како примарни здравствени услуги. TCM училишта ќе продолжи да ги подобрат своите програми да обезбеди високо квалификувани TCM клинички лекари да ги исполни оваа растечката побарувачка.

TCM универзитети во Кина и медицински експерти во САД ќе продолжат да соработуваат и да ги споделат своите искуства во традиционалната кинеска медицина и западната медицина, витална компонента за напредни развој на TCM докторски програми и истражувања.

Научници, истражувачи и медицински институции ќе продолжи да ја истражува длабочината и ефикасноста на TCM, што резултира со поголемо прифаќање на кинеска медицина и меѓу медицински професионалци и медицинските училишта.

Поголема побарувачка за интегриран здравствен ќе се развива здравствените работници се здружат за да се справат со полно здравје потребите на населението преку едукација еден на друг за нивната работа и соработка за да се обезбеди ефективен третман, се спречи болеста и да се промовира оптимална благосостојба за пациентите.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа Health PhDs » Гледа Health Master »