A. B. Freeman School of Business

Introduction

Read the Official Description

ИСТОРИЈА

Тулан универзитетот, која е основана во 1834 година, е една од најпознатите високо ценета и селективен независни истражувачки универзитети во САД. Училишта и колеџи Тулан нудат степени во либерални уметности, наука и инженерство, архитектура, бизнис, право, социјална работа, медицината и јавното здравство и тропска медицина.

Универзитетот е член на престижниот асоцијација на американските универзитети, избери група од 62 водечки истражувачки универзитети во САД и Канада со "Шешељ програми на додипломски и професионално образование и научни истражувања." Тулан, исто така, е рангирана од страна на Фондацијата Карнеги за унапредување на настава како универзитетски со "многу високо научно истражувачка работа." на повеќе од 4.300 повисоки образовни институции рангирани од страна на фондацијата, Тулан останува во престижен категорија која вклучува само 2 отсто на универзитети на национално ниво.

Се наоѓа во Њу Орлеанс, Тулан траги своите корени од Медицинскиот колеџ на Луизијана, втората најстара медицинско училиште на Deep Јужна, која е основана во 1834 година. Од 1847 година, на Медицинскиот колеџ беше дел од новоформираната државна институција, Универзитетот во Луизијана.

Тулан појави како приватен универзитет во 1884 година, кога јавноста Универзитетот во Луизијана беше реорганизирана и именуван во чест на добротвор Пол Тулан, богат трговец, кој донираше повеќе од 1.000.000 $ во земјата, пари и хартии од вредност "за промоција и поттикнување на интелектуалниот, морален и индустриски образование. "Роден во Принстон, Њу Џерси, Пол Тулан го направи своето богатство во Њу Орлеанс и неговата дарба заблагодари на овој јужен град на реката Мисисипи. Во 1886 година, Х. Софи Newcomb Спомен колеџ е основана за жените, како дел од универзитетот. Newcomb-Тулан колеџ денес се запишува сите студенти на универзитетот.

Тулан се пресели во сегашната кампусот на Св Чарлс авенија во Њујорк во 1894 година. Тулан универзитетот здравствени науки центар во центарот на Њу Орлеанс вклучува на Факултетот за медицина и на Факултетот за јавно здравство и тропска медицина, додека Националниот центар за истражување на приматите на Тулан е во Covington, La.

Истражување во многу дисциплини има подем во Тулан преку воспоставување на центри како што се Стон Центар Роџер Тајер за Латинска Америка студии, Блискиот американскиот Институт за истражување, Тулан / Ксавиер Центарот за Bioenvironmental истражувања, Марфи институт, центар за рак на Тулан, на на на Тулан Центарот за генетска терапија и колеџ Институт Newcomb.

Во есента 2005 година, Тулан издржа ураганот Катрина, најтешката природна катастрофа во земјата. Обновената Тулан појави од бурата како посилен институција фокусирани на исклучително програма за додипломски студии надополнет со врвен постдипломски, професионален и истражувачки програми врз основа на историски сили на универзитетот и посебни карактеристики.

Програми Тулан е се обликувани од искуство на универзитетот со ураганот Катрина, обезбедување на факултет, вработени и студенти со невидени можности за истражување, учење и служба на заедницата.

Искуството Катрина, исто така, ги информира идната насока на институцијата. Во 2010 година, претседателот Коен најави лансирањето на кампањата "Тулан овластува", обид кој ќе се дополнителни напори на универзитетот да поттикне социјални иновации и да се развие на следната генерација на заедницата настроените граѓани и лидери.

Факти

Тулан универзитетот е една од најпрестижните образовни и истражувачки институции во земјата. Основана во 1834 година во Њу Орлеанс, Тулан нуди степени во архитектура, бизнис, право, политички науки, медицината, јавното здравство и тропска медицина, науката и инженеринг, и социјалната работа.

Мотото

Не Архива, сед suis, се преведе како "не за себе, туку за еден свој."

Основање Датуми

1834 година, како Медицинскиот колеџ на Луизијана 1847 година, Медицинскиот колеџ спои со Универзитетот во Луизијана 1884 година, Луизијана законодавната овластува образовен фонд Тулан да се реорганизира на Универзитетот во Луизијана како приватна институција и да го преименуваме Тулан универзитетот Луизијана

Академски единици

Provost и постар потпретседател за академски работи, Мајкл А. Бернштајн Newcomb-Тулан колеџ, Џејмс Maclaren, декан АБ Фримен школа за бизнис, Ира Соломон, декан Факултетот за Архитектура, Кенет Шварц, декан Училиште на континуирана студии, Ричард А. Marksbury, декан На Правниот факултет, Давид Д. Мејер, декан Факултетот за либерални уметности, Карол Хабер, декан Факултетот за медицина, Ли Хам, деканот и постар заменик претседател Школата за јавно здравство и тропска медицина, Пјер Buekens, декан Факултетот за наука и инженерство, Никола Ј Алтеро, декан Факултетот за социјална работа, Роналд Д. марки, декан

Кампуси

Горниот град кампусот Тулан вклучува 110 хектари и 92 згради, сместени поголемиот дел од своите училишта и колеџи. На Ф. Едвард Хеберт истражувачки центар, во близина на Бел Chasse, La., Обезбедува истражувачки капацитети во медицината и животната средина, однесувањето и компјутерските науки. На Факултетот за континуирана студии има сателитски кампуси во Elmwood Бизнис Парк во JEFFERSON PARISH, La., Билокси, Мисисипи., И во Медисон, г-ца. Здравствени науки кампусот на центарот има неколку одделенија: Факултетот за медицина, Факултетот за јавно здравство и тропска медицина, Медицински центар Тулан и технолошки услуги. Во кампусот Норт Шор е дом на Тулан Националниот центар за истражување на приматите во Covington, ла. На АБ Фримен школа за бизнис нуди програми Извршниот и професионални МБА во нејзиниот сателит кампус во Хјустон, Тексас.

Библиотеки

Главната Хауард Tilton спомен библиотека куќи американскиот библиотека латински и Максвел Музика библиотека. На Рудолф Matas библиотека се наоѓа во Школата за медицина. На специјални колекции дивизија во Џонс сала вклучува Хоган џез архив, Југоисточна Архитектонски Архива на Универзитетот Архива, ретки книги и ракописи и Луизијана колекција. Други библиотеки вклучуваат архитектурата, ботаника, бизнис, право, математика, природни науки и истражување на приматите, трката односи и етничката историја и женските студии.

This school offers programs in:
  • Англиски

Види магистерски студии » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

Master

господар на бизнис анализатор

Студии врз за студентски град Целосна 10 месеци July 2019 Соединети Американски Држави New Orleans

Мајстор за бизнис анализи * е 10-месечен, 36 кредит-час степен програма која ќе ви подготвиме да се преведе големи количини на комплексни податоци во податлив информации и да донесе одлуки управувано од податоци. [+]

Мајстор за бизнис анализи

Мајстор за бизнис анализи * е 10-месечен, 36 кредит-час степен програма која ќе ви подготвиме да се преведе големи количини на комплексни податоци во податлив информации и да донесе одлуки управувано од податоци. Собирањето и анализирањето на податоците во реално време стануваат суштествени компоненти на бизнисот, побарувачката на пазарот за овие вештини е експлодира.... [-]


мајстори за финансии

Студии врз за студентски град Целосна 11 - 18 месеци September 2019 Соединети Американски Држави New Orleans

Мајстор за финансии (MFIN) програма Фримен е 11 месеци или 18 месеци со полно работно време програма наменета за неодамнешните дипломирани со ограничени или никакви професионално искуство кои сакаат кариера во финансиите. [+]

Мајстори за финансии Програма за преглед Мајстор за финансии (MFIN) програма Фримен е 11 месеци или 18 месеци со полно работно време програма наменета за неодамнешните дипломирани со ограничени или никакви професионално искуство кои сакаат кариера во финансиите. Дипломирани студенти на програмата се подготвени да продолжи кариерата во широк спектар на области во рамките на финансии, вклучувајќи: корпоративните финансии, акции, фиксен приход, деривати, управување со средства, балон финансии, хеџ фондови, капитал, приватниот капитал, приватно банкарство, финансиски консалтинг , јавните финансии, и финансии одделенија на големите корпорации. На програмата е создадена и се предава од страна на Фримен финансии факултет кои се меѓународно признати за нивните истражувања во корпоративните финансии и инвестиции. Во тек на предметот вклучува основни курсеви во финансии и сметководство и способноста да се изборни предмети во областа на интерес, како што се енергетиката, инвестициското банкарство, управување со средства, или недвижен имот на студентот. Програма на Тулан MFIN, исто така, нуди енергија со специјализација или банкарски и финансиски услуги Област. Додека програма обезбедува во длабинска студија на капитал анализа, процена, анализа на фиксен приход, деривати, и управување со ризик, исто така, студентите се способни да се зајакне техничка експертиза развива во училницата преку учество во курсеви кои обезбедуваат реално искуство во светот, како што се Дарвин Fenner Студентски одржува фонд и Фримен Извештаи програма капитал и анализа. Центарот за управување со Фримен кариера работи со студенти во програмата за развој на професионалните можности. Единствени Фримен настани како Фримен дена во Њујорк, Хјустон, Чикаго, а Њу Орлеанс помогне на... [-]

мајстори на сметководството

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави New Orleans

Успех во сметководителите вклучува повеќе од само сметководствени експертиза. Тоа бара бескомпромисен етика, аналитичко размислување, свест на културниот нијанси, и ефикасна комуникација. [+]

Мајстори на Сметководство

Успех во сметководителите вклучува повеќе од само сметководствени експертиза. Тоа бара бескомпромисен етика, аналитичко размислување, свест на културниот нијанси, и ефикасна комуникација. На Тулан мајстори на Сметководство (MACCT) ги подготвува студентите за сите овие фронтови и им обезбедува со шефот на проектот да станат лидери во сметководителите.

... [-]

мајстори на управување

Студии врз за студентски град Целосна 10 месеци September 2019 Соединети Американски Држави New Orleans

На десет-месечен Магистер по менаџмент програма е претходно искуство бизнис степен со цел да се изгради на вашиот додипломски студии, овозможувајќи ви да продолжи со поширок спектар на професии. [+]

Мајсторите за менаџмент

Денешниот пазар на труд е голема, а тоа продолжува да се промени и се развива. На десет-месечен Магистер по менаџмент програма е претходно искуство бизнис степен со цел да се изгради на вашиот додипломски студии, овозможувајќи ви да продолжи со поширок спектар на професии. Се стекнат со вештини и доверба потребни за да се справи со можности за бизнис, се анализираат проблемите и да предложат работен решенија. Издвоите на пазарот, и бутам на вашата кариера понатаму.... [-]


мајстори на управување со енергија

Студии врз за студентски град Целосна 10 месеци September 2019 Соединети Американски Држави New Orleans

Наставната програма е развиена од страна на факултетот кои се специјализирани во областа на енергијата и од индустриски професионалци кои работат со нашиот факултет и вработување на нашите студенти. [+]

Мајстори за Менаџмент во енергетика Програма за преглед Мајстор за менаџмент во енергетска програма (М.М.Е.) е 10 месеци со полно работно време програма почетокот на секоја јули. Идеални кандидати имаат солидна академска основа во квантитативна специјалност како што се сметководство, бизнис, компјутерски науки, економија, инженеринг, финансии, математика, или науки. Наставната програма е развиена од страна на факултетот кои се специјализирани во областа на енергијата и од индустриски професионалци кои работат со нашиот факултет и вработување на нашите студенти. Специјализирани курсеви вклучуваат енергија сметководство, анализа на енергетски податоци, енергија, економија, инвестициското банкарство на енергија, енергетска моделирање, за управување со енергија портфолио, управување со енергијата ризик, енергетска стратегија и енергија тргување. Курсеви на енергијата и финансиите се одржуваат во нашата 3.000.000 $ трговски центар долар кој е опремен со водечки во индустријата технологија, бази на податоци, и тргување софтвер од тргување технологии, Томсон Ројтерс, Морнингстар, MathWorks, и 1Derrick. Дипломирани студенти на програмата се подготвени да ги извршуваат можности за кариера со енергетски компании, банки, трговски организации, комуналии, ISOs, финансиски услуги и консултантски фирми, и регулаторните агенции. Наставна програма ... [-]

Videos

Tulane Accounting

Tulane Energy

Finance at Tulane

Field Trip to Century Offshore Platform

Tulane MBA