Georgetown University’s McDonough School of Business

Introduction

Read the Official Description

За училиштето

Се наоѓа во пресекот на бизнисот, владата и меѓународните односи, МекДона школа за бизнис Универзитетот Џорџтаун развива принципиелна лидери посветени да им служи бизнисот и општеството. Преку нашата глобална перспектива, ние се подготват студентите да се натпреваруваат во меѓународните денешниот бизнис средина.

РАЗЛИКАТА GEORGETOWN MCDONOUGH

ГЛОБАЛНА ПЕРСПЕКТИВА

Сега, повеќе од кога било, на светот му треба глобален мислители. Ние се подготват студентите да ја погоди земјата трчање во меѓународните денешниот бизнис средина. Преку нашата глобално ниво се фокусираше програма, факултет од целиот свет, збогатување можности во странство, како и пристап само Вашингтон, може да понуди, ние обезбеди на нашите студенти се подготвени да се натпреваруваат на глобално ниво.

RIGOROUS ACADEMICS

Нашиот предизвик наставна програма се набљудувани од страна на различни факултет кој вклучува светска класа научници ангажирани во пионерски истражувања, професионалци, кои имаат корпорации, непрофитна, и владини искуство лидерство, и претприемачи кои ментор студенти бараат за започнување на бизнис. Ние нудиме широк спектар на програми за да се приспособат на сите видови на учениците, од неодамнешните дипломирани само да влезат во светот на бизнисот за искусни професионалци, бараат да се трансформира на нивните кариери.

КУЛТУРА НА СОРАБОТКА

Градење на нашата лицемер наследство, нагласи соработка во текот на натпреварот, што резултира во поддржувачка околина која ги охрабрува студентите да се гради блиски пријателства и да се прошири нивното учење надвор од училницата. Оваа уникатна атмосфера развива внимателен лидери кои не се стремиме само за да се успее во бизнисот, но, исто така, да имаат позитивно влијание врз заедницата.

GEORGETOWN COMMUNITY

Основана е во 1789 година, Џорџтаун е нацијата најстарите католички и лицемер универзитет. Џорџтаун е основана на принципите лицемер на еднаквоста, почитувањето, и cura personalis, или образование на целото лице, а истите тие вредности се дефинираат на училиштето и денес. На МекДона школа за бизнис произлезе од Факултетот за странски служба во 1957 година и го слави својот 60-годишнината.

Со спојување на Џорџтаун МекДона заедница, ќе се добие пристап до повеќе од 179.000 Џорџтаун алумни. Без разлика дали сте во служба на заедницата преку волонтерски активности, вмрежување преку програми како Hoyas Помагање Hoyas или интервјуирање со најинтересните за следната својата кариера се движи, нашите професионални мрежата ќе се прошири вашите можности. Со повеќе од 220 години на совршеност во областа на образованието, сите училишта во рамките на Универзитетот Џорџтаун уживате инстант признавање и ѕвездена репутација во целиот свет.

ЛИДЕРСТВО

На МекДона школа за бизнис е предводена од страна на истакнати научници и професионалци кои се признаваат како органи во своите области.

Запознајте Дин Вилијамсон

Рохан Вилијамсон е привремена декан на МекДона школа за бизнис Џорџтаун Универзитетот, како и професор по финансии и Болтон Саливан и Томас А. Дин претседател на меѓународниот бизнис. Еден член на факултет МекДона за речиси 20 години, Вилијамсон одигра суштинска улога во растот и развојот на училиштето, служи како член на раководството на Советот на академски, како координатор област за финансии, и како претседател на курикулум дизајн на МБА Комитетот и МекДона школа за наставната програма комитет бизнис додипломски.

Силна заедница на глобално ниво и потоа

А традиција на академски совршеност и разновиден, поддршка за учење заедница згрижувачки во и надвор од училницата. Заедницата на Џорџтаун МекДоноу е почит, пријателство и заедничко чувство за мисија која се протега надвор од кампусот во Вашингтон, со светска мрежа од околу 178.000 дипломци.

Трансформираме себеси да го трансформираме светот

ригорозни академска програма Џорџтаун МекДона е поддржан од силна култура која ги охрабрува учениците да соработуваат, да гради блиски пријателства и да се прошири нивното учење надвор од училницата и надвор од кампусот. Како нацијата најстарите католичка институција за високо образование, Џорџтаун е основана на принципите на еднаквост лицемер, почит и cura personalis или едукација на целото лице, и истите тие вредности се дефинираат училиште денес.

Разновидна група на студентите имаат можност да се приклучат или да доведе голем број студентски организации, да се слушне од водечки бизнис лидери и креатори на политики кои го посетуваат кампусот, и да ги извршуваат можности услуга. Бидејќи голем дел од бизнис училиште програма се фокусира на стадата и искуствено учење, студентите ќе имаат повеќе можности да соработуваат, а работат во мали групи и студирање во странство. Тие се охрабрени да се поддржи еден на друг во истражување на нови цели и постигнување на нив.

традиционалните, 104-акр кампус Џорџтаун е лоцирана во центарот на главниот град на нацијата е место на двете тивко размислување и изложеност на истакнати претпријатија, пратеници, непрофитни организации, и креирање на политики институции. Оваа поставка обезбедува начин за студентите да ги прошират своите образование со извршуваат практиканти и можности за кариера во Вашингтон.

Културата МекДона, исто така, се протега на својата глобална мрежа на 160.000 Џорџтаун најинтересните кои формираат блиски мрежа на колеги, пријатели, ментори, и лидери.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MA

Master of Arts in International Business and Policy

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 1 година January 2019 Соединети Американски Држави Washington Чиле Santiago Германија Frankfurt + 4 more

[+]

СТУДЕНТСКО ИСКУСТВО

Запишување

Вообичаено, кандидатите да работат во бизнисот, владата, финансиски организации, мултинационални корпорации, или не-владини организации.

ВРЕМЕТРАЕЊЕ

[-]