Gannon University

Introduction

Read the Official Description

Нашата мисија

Генон е католик, епархиски универзитет посветен на квалитет во наставата, стипендија и услуги. Нашиот факултет и персоналот се подготват студентите да бидат глобални граѓани преку програми втемелени во либерални уметности и науки и професионални специјализации. Инспирирани од традицијата Католичката интелектуална, ние нудиме широк, вредности-центрирано учење искуство кое нагласува вера, лидерство, инклузивноста и општествена одговорност.

Одлична локација Генон е

Ние се наоѓа во четвртиот по големина град во Пенсилванија и еден од најпрометните пристаништа на Големите езера. урбана кампусот Генон, во средината на центарот Ири, е во рамките на два часа возење од Кливленд, Бафало и Питсбург. Нашата единствена локација и објекти се создаде посебна атмосфера погодна за учење, стипендија, истражување, услуги, и личен развој.

Историја на Генон универзитет

Генон колеџ на науките и уметностите, основана како катедрала колеџ под од 1925 година статутот на Вила Марија колеџ, е основана од страна на тогашниот Архиепископ Јован Марко Генон, кој во 1941 година купил една од најпознатите домот згради во центарот на Ири-Силниот замок (сега познат како Генон "стари главните") - како централно место на тековната кампусот. Преименувани Генон колеџ во 1944 година, ја доби свој чартер како колеџ четири години за мажи. Во 1964 година, Генон стана ко-образовен и воспостави постдипломски училиште. Во 1979 година, на колеџ оствари Универзитетот статус.

А приватниот, католик, сеопфатна ко-образовна институција, Генон се појави како премиерот католички универзитет северозападна Пенсилванија и е важна и регионални ресурси.

Клучот за мисијата Генон е личен и професионален развој на учениците. Лидерство е поттикната преку низа на кампусот организации и активности кои се подобри академски интереси, како и волонтерство и служба на заедницата, и кои обезбедуваат можности за интелектуален, морален и духовен раст.

Денес, Генон универзитет е посветена на градење на успешна историја на подготовка на држави, со фокусирање на динамичен иднината на промени и нови можности. Генон е фокусирана на целосна посветеност на академски совршеност, на своите католички идентитет, натамошната финансиска раст од надворешни извори, неговата зајакне развојот на настава на факултетот и стипендија, нејзината вмешаност во и услуги на локална и регионална заедница, своите додипломски и постдипломски запишувањето и нејзино зајакнување на технологијата.

Откријте Ири

Ири, Пенсилванија, е град направени за студентите на колеџ. Во центарот на градот, веднаш до вратата за Кампусот Генон е ќе најдете изобилство можности за практиканти и Co-op работа со владини агенции, локални бизниси и болници. И кога вашето училиште денот е направено, ќе има многу забава, како и. Истражуваат музеи, галерии, театри и ресторани во право во срцето на градот, сите чекори подалеку од Генон. Само неколку минути далеку, да се релаксираат на песочните плажи на Presque Isle членка парк, популарен Генон студент hangout или навиваат за професионално поврзани хокеј, бејзбол и кошарка тимови Ири е. Студентите ни кажете Ири е само право големина, доволно големи за да се обезбеди голем број на професионални и рекреативни можности, но доволно мал за да се лесно да стигнете до места и се чувствуваат безбедни.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа Online Masters » Гледа Health MSc » Гледа BScs » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

господар на науката во електротехниката

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Erie USA Online + 1 more

Во светот на електрични и компјутерски инженеринг е постојано менување на една. Напредокот во технологијата на професионалната кариера на еден нов дипломиран е на околу 40 години ќе биде феноменален. Додека додипломски става солидна основа во математиката, инженерството науката, и хуманистичките науки, како и способноста да се справи и решавање на нови проблеми во искрен начин, [+]

Програма за преглед

Во светот на електрични и компјутерски инженеринг е постојано менување на една. Напредокот во технологијата на професионалната кариера на еден нов дипломиран е на околу 40 години ќе биде феноменален. Додека додипломски става солидна основа во математиката, инженерството науката, и хуманистичките науки, како и способноста да се справи и решавање на нови проблеми во искрен начин, Факултетот е следниот чекор во животот на учење и за новите студенти и искусни работа професионалци. Електротехника и компјутерско инженерство Одделот Генон нуди две програми за постдипломски студии за оние кои сакаат да го продолжат своето образование во напредни предмети и да останат во чекор со брзо менување на технолошки светот: Магистер на науки во електротехника (MSEE) степен и Магистер на науки во вграден софтвер Инжинерство (ММП) степен. ... [-]


Магистер на науки во Машински факултет

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Erie USA Online + 1 more

На постдипломските програма во Машински факултет е дизајнирана да обезбеди напредни студии за дипломиран инженер кој сака да продолжи подготовките за ефективно учество во професии на Машинскиот факултет. Програмата исто така обезбедува продолжување на образованието во напредни предмети за работа инженер, кој признава потребата да се остане во чекор со брзо менување на технолошки светот. [+]

Програма за преглед

На постдипломските програма во Машински факултет е дизајнирана да обезбеди напредни студии за дипломиран инженер кој сака да продолжи подготовките за ефективно учество во професии на Машинскиот факултет. Програмата исто така обезбедува продолжување на образованието во напредни предмети за работа инженер, кој признава потребата да се остане во чекор со брзо менување на технолошки светот. Акцентот е ставен на развојот на капацитетот на инженер за независна студија и продолжи професионален развој. ... [-]


Videos

Archbishop John Mark Gannon

Contact

Gannon University

Адреса, линија 1 Gannon University 109 University Square
16541 Erie, Pennsylvania, Соединети Американски Држави
Website http://www.gannon.edu/
Број на телефон +1 814-871-7000