Georgetown University - SFS - School of Foreign Service

Introduction

Read the Official Description

Школата за надворешна служба на Едмунд А. Волш на Универзитетот Џорџтаун е најстарото училиште за меѓународни односи во Соединетите Американски Држави, формирајќи во 1919 година пред да го формира американското Министерство за надворешни работи за шест години. Исто така е и премиер училиште за меѓународни односи, дом во 2010 година на програми рангирани според списанието Foreign Policy како прво во светот на ниво на постдипломски и петто на додипломско ниво. Во кампусите во Вашингтон, Вашингтон и Катар во Џорџтаун, СФС ги поттикнува суштинските истражувања, ги поврзува истакнатите практиканти со глобалниот дијалог и обезбедува најквалитетно образование, спроведено во дух на истрага, со загриженост за вредностите.

Век на служба во светот од Џорџтаун СФС на Vimeo.

Зошто СФС

Посветеност кон услугата На SFS, услугата не е само одредена кариера. Тоа е приод кон решавање на проблемите кои се исто толку релевантни и во приватниот сектор, како што е во јавниот сектор. Членовите на заедницата на СФС ги користат језуитските вредности на Џорџтаун, без разлика што ќе продолжат откако ќе го напуштат врвот. Пресекот на научници и практичари Во SFS, учениците учат од признати експерти кои активно се ангажираат во изнаоѓање решенија за сложени глобални проблеми. Можете да студирате со поранешните државни секретари, со луѓе кои водеа големи мултинационални корпорации или со реномирани научници во меѓународните односи. Студентите можат да посетуваат настапи со звучници кои доаѓаат од врвот на нивните полиња, низ сите сектори за надворешни работи. И студентите и факултетот ја донесуваат својата стручност во училницата и кампусот, олеснувајќи ја средината за учење која ги поттикнува учениците постојано да ги предизвикуваат големите идеи со искуство и пракса од целиот свет. Длабочината на разбирањето на земјите, регионите и културите Во СФС постојат повеќе од 20 различни центри и програми кои ги опфаќаат сите региони во светот и клучните глобални прашања што се вкрстуваат. Собранието на власта во Вашингтон, СФС се наоѓа на само неколку минути од Стејт департментот, Белата куќа, Пентагон и безброј непрофитни организации. Ова му дава на СФС извонредна можност за да ангажираме (а понекогаш и да влијаеме) на дебатите што водат кон вистинско дејствување.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

MA

Господар на уметноста во евроазиски, руски и источноевропски студии (marees)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Washington

Магистер по европски, руски и источноевропски студии (MAREES) обезбедува солидна основа на јазиците и културите на големиот евроазиски, руски и источноевропски регион и интердисциплинарна длабочина во општествените науки. [+]

Центарот за евроазиски, руски и источноевропски студии (CERES) на Универзитетот Џорџтаун нуди една од најзначајните магистерски програми на нацијата и е домаќин на богата програмска програма на настани од областа од Централна Европа до Пацификот и Балтикот до Медитеранот, Црна И Каспиското Море. Основан во 1959 година за подготовка на научници кои го разбрале Советскиот Сојуз и можат да го анализираат својот таинствен систем, Центарот еволуирал по падот на Советскиот Сојуз и денес вклучува различни научни дисциплини за проучување на овој културно богат регион.... [-]


Господар на уметностите во азиски студии (масија)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Washington

Магистер по азиски студии (МАЗИА) има за цел да продуцира студенти кои се познавања на експертско ниво на јазиците, политиката, економијата, историјата и општествените аспекти на Голема Азија. [+]

Сместен во рамките на Факултетот за надворешни работи на Универзитетот Џорџтаун, Едмунд А. Волш Магистер по азиски студии (МАЗИА) Програмата им нуди на студентите единствена комбинација на функционална обука и регионална експертиза. Овој степен подготвува студентите со потребните вештини за да се вклучат со приватниот и јавниот сектор интереси во Азија, додека решавање на глобалните прашања поврзани со регионот. MASIA во Џорџтаун е терминална, 36-кредитна (12-курс) програма, каде што студентите имаат можност да учат основни дисциплини во хуманитарни науки и општествените науки, како тие се однесуваат на Азија. Студентите, исто така, се стремат кон една или повеќе тематски / географски концентрации. Опција за теза е достапна.... [-]


Господар на уметностите во арапски студии (maas)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Washington

Магистер по арапски студии (МААС) ги едуцира истражувачите, практичарите и активистите за јазикот, историјата, културата, политиката и економијата на современиот арапски свет. [+]

Нашиот познат Магистер по арапски студии (MAAS) Програмата нуди сеопфатна интердисциплинарна обука во политиката, културата, историјата, економијата и јазикот на современиот арапски Близок Исток и Северна Африка, како и ригорозната обука за арапски јазик. Студентите дизајнираат програма за студија која им овозможува да развијат експертиза за итни прашања релевантни за Блискиот Исток и Северна Африка денес во една од петте области на концентрација: политика, култура и општество, развој, историја или жена и пол. Во прилог на нивната главна концентрација, студентите изберете опции од целиот спектар на курсеви во Блискиот Исток студии понудени во Џорџтаун. Програмата MAAS дополнително го негува во-длабочината на разбирање на регионот преку интензивна програма за арапски студии, која им овозможува на нашите студенти да постигнат ниво на владеење. Учениците имаат единствена можност да ги продлабочат своите јазични вештини со тоа што се одлучуваат да учат целосно на арапски.... [-]


Господар на уметностите во германски и европски студии (магови)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Washington

Магистер по германски и европски студии (MAGES) им нуди на студентите интердисциплинарно разбирање за Европа, способност да ги интегрираат академските и практичните знаења и експертиза во само-дефинирана област на европски прашања; Студентите стекнуваат вредни вештини во усно комуникација, критичко пишување и оригинално (вклучувајќи соработка) истражување, како и обука на странски јазик. [+]

На Магистер по германски и европски студии Програма е две години, со полно работно време, интердисциплинарен курс на студии.

Почнувајќи со сет на потребни основни курсеви, од кои секоја опфаќа европски студии од одредена дисциплинарна гледна точка, учениците потоа ги извршуваат своите сопствени прилагодени концентрации или одобрен сертификат за дипломирање преку избор на интегрирани кластери на изборни предмети. Изборни предмети може да се преземат на Факултетот за надворешни работи, на Факултетот за бизнис, на Институтот за јавна политика, на Законот центар, и на одделенијата на владата, историја и економија.... [-]


Магистер по латиноамерикански студии (МАЛАС)

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Washington + 1 more

Господар на уметностите во Латинска Америка студии (MALAS) им нуди на студентите со длабински студии и напредно разбирање на Латинска Америка. [+]

Магистер по латиноамерикански студии на SFS е наменета за студентите кои извршуваат кариери во владата, бизнисот и меѓународните организации во САД и во странство, како и оние кои размислуваат за дополнителна пост-дипломска работа во хуманистичките или општествените науки. М-р студентите обично се фокусираат на нивните студии во една од следните дисциплини: Влада, Политичка економија, Историја, Решавање на конфликти и човекови права, развој, литература и културни студии, Антропологија или безбедносни студии.... [-]


Мајстор на уметноста во безбедносни студии (ssp)

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години August 2019 Соединети Американски Држави Washington + 1 more

Мајсторот на уметностите во безбедносните студии (SSP) има за цел да продуцира нова генерација аналитичари, креатори на политики и научници кои се целосно запознаени со широк спектар на меѓународни и национални безбедносни проблеми и прашања од надворешната политика на 21 век. [+]

Програмата за безбедносни студии на Универзитетот Џорџтаун (SSP) е академски столб на Центарот за безбедносни студии (CSS) и една од осумте магистерски програми понудени во Школата за надворешна служба на Едмунд А. Волш (SFS). SSP е мултидисциплинарен курс на студии со цел да се подготват дипломците за позиции во областа на одбраната и безбедноста.

Главната мисија на програмата е да произведе нова генерација на аналитичари, креатори на политики и научници кои се целосно запознаени со широк спектар на меѓународни и национални безбедносни проблеми и прашања од надворешната политика на 21 век. SSP има над 30 години искуство подготвува студентите со широк опсег на потекло да станат лидери во своите области.... [-]


MSc

Господар на науката во странска служба (msfs)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Washington

Магистер на науки во Министерството за надворешни работи (MSFS) им нуди на студентите разбирање на историски, политички, социјални, културни и економски контекст на современите меѓународни односи преку стекнување на знаења области, критички вештини и стратешки вештини. [+]

Школата за надворешна служба на Универзитетот Џорџтаун ја доби првата диплома за меѓународни работи во 1922 година, пред да се придружи на усвојувањето на терминот "надворешна служба" на американскиот Стејт департмент. Од таа почетна класа, повеќе од 3.000 студенти ја завршиле програмата Магистер на науки во странска служба (MSFS). Дипломирани студенти имаат постигнато значителен успех во кариерата со националните влади, меѓународните организации, приватните бизниси и групите на граѓанското општество.... [-]


Master

Господар на глобалниот човеков развој (mghd)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Washington

Господар на Глобалниот човеков развој (MGHD) ги подготвува учениците преку курсеви, ко-наставни активности и летна теренска задача - да ги разберат предизвиците на развојот и да им обезбедат алатки и искуство за решавање на овие предизвици како успешни професионалци. [+]

На Господар на глобалниот човеков развој Е иновативна, академски ригорозни програми за постдипломски студии базирани на вештини кои се дизајнирани да ја подготват следната генерација професионалци за развој да работат со агенциите од јавниот сектор, приватните бизниси и непрофитните организации кои се вклучени во овој сектор. Преку предмети, воннаставни активности и практично искуство на терен, студентите ги разбираат предизвиците на развојот и развиваат знаења, вештини и искуства потребни за да станат лидери во својата област и да направат разлика во нашата глобална заедница.... [-]


Videos

Welcome to SFS!

Contact

Edmund A. Walsh School of Foreign Service

Адреса, линија 1 Edmund A. Walsh School of Foreign Service Georgetown University 301 Intercultural Center
20057 Washington, District of Columbia, Соединети Американски Држави
Website http://sfs.georgetown.edu/
Број на телефон +1 202-687-5696