Gordon College

Introduction

Read the Official Description

Образованието е трансформација. На Гордон, ние го земаме лично. Нашата привилегија, а не само нашата одговорност, е да создаваме уникатни академски, ко-наставни и релациони пресвртници во животот на нашите студенти.

Искуството Гордон создава контекст за стекнатото знаење, дава можности да го примени она што се учи и да рафинира поширока цел - вокација или повик во животот на секој ученик.

Gordon College стреми да дипломираат мажи и жени одликува со интелектуална зрелост и христијански карактер, посветени на животот на услугата и подготвени за лидерство во светот.

Нашата мисија: безвременска и навремена

Како намерна христијанска заедница, Гордон им служи на студентите од широк спектар на позадини кои го прифаќаат широк евангелски идентитет на колеџот и сакаат искуство кое комбинира извонредно либерално уметничко образование со информирана христијанска вера. Ние ја задржуваме посветеноста на интегрирање на верата и учењето, наследство што некогаш го прифатија многу институции, како што е нашиот сосед во Бостон, Универзитетот Харвард - првата институција за високо образование во САД.

Гордон, исто така, останува посветен на моќта на образованието за либерални уметности за да ги осакат квалитетите што најмногу ги бараат работодавците - способноста да размислуваат холистички, аналитички, да комуницираат убедливо и - уште поважно - морално да делуваат.

Нашата примарна одговорност е да ги подготвиме учениците за долги релации, да ги направат духовно, интелектуално, релативно и професионално подготвени за цел живот - од првата работа надвор од колеџ и пошироко, во полиња кои се уште не постојат. Во време кога поединци најверојатно ќе ги префрлат професиите (а не само работодавците) во текот на кариерата, силното либерално уметничко образование нуди флексибилност и агилност.

Нашата мисија е темел на сите што ги правиме додека го инспирираме наредната генерација да водиме верно водство за општото добро.

Gordon College е еден од првите христијански колеџи во државата и се наоѓа северно од Бостон. Ние нудиме на студентите извонреден пристап до врвни можности за интелектуален, професионален и лидерски развој за решавање на повеќе комплексни предизвици на глобалното општество. Гордон се издвојува од другите извонредни институции во Нова Англија со комбинирање на исклучително образование со информирана христијанска вера.

Акредитација

Gordon College е акредитирана од страна на следниве организации, како признание за совршеност на нашите програми по ригорозни преглед:

 • NEASC: Нова Англија Здружение на училишта и колеџи
 • НАСМ: Национална асоцијација на училишта за музика
 • CSWE: Совет за социјална работа
 • Одделот за образование на Комонвелтот на Масачусетс

Приклучоци

 • CCCU: Советот на христијанските колеџи и универзитети
 • КЗК: Конзорциум на Кристијан колеџ
 • Групата Анаполис
 • ЦИЦ: Совет на независни колеџи
 • NAICU: Национална асоцијација на независни колеџи и универзитети
 • AICUM: Здружение на независни колеџи и универзитети во Масачусетс
 • NECCUM: Североисточен конзорциум на колеџи и универзитети во Масачусетс
 • Национален колегиум атлетска асоцијација (Дивизија III)

Студентски живот

Срцето на Гордон е нашата робусна заедница на ученици - живеење, учење, служење и растење заедно еден со друг. Ние се грижиме за да бидете сигурни дека напредувате во секој аспект од вашето искуство во Гордон и дека го правите тоа во друштво на добри пријатели и грижлив персонал. Овде имате можности да ги предводат вашите соученици, да направите разлика локално и глобално, да ја продлабочат својата вера и да ги проширите своите хоризонти.

This school offers programs in:
 • Англиски

Гледа MSc »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во финансиска анализа

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години January 2019 Соединети Американски Држави Wenham + 1 more

Гордон Магистер на науки во финансиска анализа (MSFA) е и добра можност за оние кои бараат да ги продолжат своите бизнис и финансии кариери, како и за оние кои сакаат да транзиција во финансии или бизнис кариера од хуманитарни науки, општествени науки или полиња поврзани со STEM. [+]

Бизнис скандали ни покажаа дека деталите не можат да се земат здраво за готово. Ова значи дека компаниите и организациите не се само ангажирање на аналитичари кои можат да ги критикуваат броевите, туку кои ќе го сторат тоа додека се придржуваат до високите етички стандарди. Во Гордон, деловниот модел е поинаков. Во рамките на нашата христијанска рамка, деловните и финансиските услуги - како во параболата за таленти - можат да послужат како медиум за општествено добро, управување, правда и љубов.... [-]