Grambling State University

Introduction

Read the Official Description

AACSB Accredited

Државниот универзитет Grambling комбинира академски предности на голем универзитет со придобивките од мал колеџ, комбинација која им овозможува на нашите студенти да растат и учат во една мирна и позитивна атмосфера. Ние нудиме повеќе од 800 курсеви и 68 степен програми во пет колеџи, вклучувајќи ги почести колеџ, два стручни училишта, факултет, и Одделението за континуирана едукација. Националните и локалните работодавци регрутира дипломирани студенти од одлична нега Grambling е, компјутерски науки, образование за наставници, и други програми.

Покрај тоа што е еден од главните производители во земјата на Афроамериканец дипломирани студенти и на врвот производител на компјутерски информатички науки grads во Луизијана, Grambling е дом на меѓународно реномирани Тигар маршираат бенд и "winningest" тренер во рагби, легендарниот фудбал Тренерот Еди Робинсон, Војвода, чиј мандат е memorialized во кампусот на музејот, кој е финансиран и управувани од страна на државата Луизијана. Киснат во историјата, со долгогодишна традиција на совршеност, на Државниот универзитет Grambling продолжува да се нагласи важноста на секој студент, примерот со нашето мото: Каде што секој е Некој.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа Bachelor »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во развој на образованието

Студии врз за студентски град Целосна August 2019 Соединети Американски Држави Grambling

Одделот за едукативен лидерство е посветен на поддршката и унапредувањето на мисијата и целите на Универзитетот, и за таа цел, неговата [+]

Одделот за едукативен лидерство е посветен на поддршката и унапредувањето на мисијата и целите на Универзитетот, и за таа цел, неговата примарна цел е да се подготви компетентни, стручни кадри за работа во училиштата, услуги и агенции, Контактирај образовни поставувања, бизнисот, индустријата, и владини агенции.

Нејзините цели вклучуваат, но не се ограничени на:

Подготовка на професионалци во областа на развојната агенција за образовни и лидерски улоги во колеџи / универзитети, приватниот сектор, владини, деловни и поставки за човечки сервис. Подготвува професионалци за улоги во основно, средно и средно училиште поставувања. Обезбедување на настава во образованието администрација и надзор за студентите кои бараат сертификација во principalship и наставни надзор Степени Понудена ... [-]