Hampton University

Introduction

Read the Official Description

Другите универзитети едноставно ја учат историјата. Хемптон Универзитет ве става право во средината на тоа. Бидејќи, како што наскоро ќе откриете, не сте само дел од Универзитетот Хемптон - Универзитетот Хемптон е дел од вас.

Додека нашите корени достигне длабоко во историјата на овој народ и на афро-американската искуство, нашите цели - како твое - се поставени точно на хоризонтите на глобалната заедница на 21-от век.

Богата со историја, преполн со традиција, Универзитетот Хемптон е динамична, прогресивна институција за високо образование, обезбедувајќи широк спектар на технички, либерални уметности и програми за постдипломски студии. Покрај тоа што е еден од главните историски црна универзитети во светот, Универзитетот Хемптон е тесно поврзано заедница на ученици и наставници, кои претставуваат 49 држави и 35 територии и народи.

Универзитетот Хемптон е сместена долж бреговите на полуостровот Вирџинија, во близина на устата на заливот Чесапик. Околните градот Хемптон располага со широк спектар на бизнис и индустриски претпријатија, мало и станбени области, историски локалитети, и милји на брегот и плажи. Атмосферата како Fort Monroe, истражувачкиот центар НАСА Ленгли и Вирџинскиот воздушен и вселенски центар додаваат во раскошот - и едноставно забавно - на кампусот на ХУ.

Мисија

Универзитетот Хемптон е сеопфатна институција за високо образование, посветена на промоција на учење, градење на карактер и подготовка на ветувачки студентите за позициите на лидерство и услуги. Нејзината програма акцент е научни и професионални со силни либерални уметности под girding. Во извршувањето на својата мисија, на Универзитетот бара дека сето она што го прави тоа да биде од највисок квалитет.

А историски црна институција, Универзитетот Хемптон е посветена на мултикултурализмот. Универзитетот служи на студентите од различни национални, културни и економски средини. Од неговите почетоци до денес, оваа институција има запишани студенти од сите пет континенти - Северна Америка, Јужна Америка, Африка, Азија и Европа - и многу земји, вклучувајќи Габон, Кенија, Гана, Јапонија, Кина, Ерменија, Велика Британија и Русија, како и хавајски и Кариби и бројни американски индијански народи. Ставањето на своите студенти во центарот на неговото планирање, Универзитетот обезбедува сеопфатен образовна средина. Учење е олеснета од страна на голем број на образовни придонеси, ригорозни наставна програма, одлична наставата, професионални искуства, повеќе можности за водство, и акцент на развојот на карактерот кои вредности интегритет, почит, пристојноста, достоинство и одговорност.

Истражувањето и јавниот сервис се составен дел на мисијата Хемптон е. Со цел за подобрување на стипендија и откривањето, на факултет се занимава со пишување, истражување, и grantsmanship. Факултет, вработени и студенти да се обезбеди лидерство и сервис на Универзитетот, како и за глобалната заедница.

Во остварувањето на својата мисија, Хемптон Универзитетот нуди примерен програми и можности кои им овозможуваат на студентите, факултет и кадар за да растат, се развиваат и да придонесе за нашето општество во еден продуктивен и корисен начин.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Гледа Health Bachelor » Гледа BAs » Гледа BScs » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MA

господар во советување

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Hampton + 1 more

Магистер по советување, генерално советување концентрација ќе обезбеди преглед на советување професија. Оваа програма е понуда на главните кампус и онлајн. [+]

Магистер по советување, генерално советување концентрација ќе обезбеди преглед на советување професија. Оваа програма е понуда на главните кампус и онлајн. Концентрацијата само ќе обезбеди курсеви кои се основа, но може да се користи за сертификација во Вирџинија како квалификуван ментално здравје. Оваа концентрација ќе им обезбеди на заинтересираните студенти вовед во професијата советување како алтернатива на моментално понудени концентрации во Заедницата за ментално здравје советување, Студентски прашања / колеџ за развој на студентите советување и училиште советување. Програмата се состои од 30 часа семестар со барање на сеопфатен преглед. Барањата за прием се исти за сите програми.... [-]


MSc

Master in Biology

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Hampton

[+]

Училишни програми и организации

Одделот нуди програми дизајнирани за истовремено да го подобрат учењето на учениците и интеракцијата надвор од училницата и лабораториските поставувања. Тие вклучуваат:

Програма за пред-здравство; Програма СЕЕДС (Стратегии за образование за екологија, развој и одржливост); Клуб МАПС (Малцинска асоцијација на пред-медицински студенти); Биологија весник клуб; Клуб за биологија на СДИ. ... [-]

Master in Computer Sciences

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Hampton

Хемптон Универзитетот нуди Магистер на науки (MS) програма по компјутерски науки, која е погодна за компјутерски науки специјалност, како и оние кои имаат силна интердисциплинарна позадина. Следејќи ја Хемптонската традиција, одделот за компјутерски науки создаде пријателска средина, со мал процент на студент / факултет и наставна програма која може да се прилагоди на индивидуалните потреби. Експериментални програми за истражување, силен факултет посветеност да учат и истражување, и одлични компјутерски капацитети, принос на плодна средина во која да се добие напреден степен. [+]

Хемптон Универзитетот нуди Магистер на науки (MS) програма по компјутерски науки, која е погодна за компјутерски науки специјалност, како и оние кои имаат силна интердисциплинарна позадина. Следејќи ја Хемптонската традиција, одделот за компјутерски науки создаде пријателска средина, со мал процент на студент / факултет и наставна програма која може да се прилагоди на индивидуалните потреби. Експериментални програми за истражување, силен факултет посветеност да учат и истражување, и одлични компјутерски капацитети, принос на плодна средина во која да се добие напреден степен. За оние без силна позадина во компјутерската наука, сет на мост курсеви обезбеди потребните позадина за редовно прием во програмата на MS. Дипломирани студенти на програмата се активно регрутирани и ангажирани од големи софтверски и хардверски компании за позиции во развој на софтвер, тестирање и маркетинг.... [-]