Howard University

School of Business

Introduction

Read the Official Description

AACSB Accredited

Howard University за бизнис е модел за високо образование од неговото основање во 1970 година.

Со динамични академски одделенија, важни центри на совршеност, ценет факултет, наградуван програми и над 8.000 алумни низ целиот свет, Howard University за бизнис продолжува да се рангира меѓу врвните бизнис програми во државата.

Студентите и факултетите го избираат Howard University за бизнис, бидејќи обезбедуваат детална настава во училница, искуство во реалниот свет, стручни говорници од широк спектар на позадини, пристап до глобални индустриски лидери и посветеност кон истражување и објавување.

Одделенија

Сметководство

Одделот за сметководство на Howard University дипломира повеќе афро-американски сертифицирани јавни сметководители од било кој друг колеџ или универзитет.

Финансии, осигурување и меѓународен бизнис

Одделот за финансии, осигурување и меѓународна бизнис, најголемото одделение на Факултетот за бизнис, нуди курсеви по три специјалност (финансии, меѓународен бизнис и осигурување).

Информациски системи

Одделот за информациски системи и менаџмент на снабдувачки синџири го поддржува основната програма за бизнис администрација и нуди програми со две степени на ниво на додипломски и додипломски студии (компјутерски информациски системи и менаџмент на снабдувачки синџири).

Управување

Управување со специјалност ќе биде ангажиран во наставната програма фокусирана на развој на лидерство, донесување одлуки, управување со човечките ресурси и претприемачки вештини.

Маркетинг

Одделот за маркетинг нуди наставна програма дизајнирана за да ги подготви студентите за додипломски студии за влезните позиции во маркетингот и неговите дипломци за средно и повисоко ниво позиции во управувањето со маркетингот во една организација.

Академски центри

  • Центар за кариера извонредност
  • Центар за сметководство образование
  • Центар на извонредност во менаџмент на снабдувачки синџири
  • Центар за финансиски услуги
  • Центар за глобални бизнис студии
  • Центар за осигурување на образование
  • Центар за едукација во областа на сајбер безбедноста

Најдобро во класа

12-та година по ред, Принстон Преглед го рангираше Howard University за бизнис # 1 во можности за учениците од малцинствата

This school offers programs in:
  • Англиски

Види магистерски студии » Гледа Online EMBA » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

Master

Господар на сметководство

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Washington

Howard University мајстор на Сметководство MAcc програма е специјализирана напредна диплома ниво бизнис програма фокусирана на подготвување на дипломираните студенти за успешна кариера во корпоративното сметководство, владини сметководствени, непрофитни сметководствени, ревизија и советодавни и консултантски услуги. [+]

Howard University мајстор на Сметководство MAcc програма е специјализирана напредна диплома на ниво на бизнис програма фокусирана на подготвување на дипломираните студенти за успешна кариера во корпоративното сметководство, владини сметководствени, непрофитни сметководствени, ревизија, и советодавни и консултантски услуги.

Наставната програма ги подготвува студентите, на значителен начин, за сертифициран јавен сметководство (КПД) испитување преку интензивни и предизвикувачки предмети во текот на 30-часовната програма. Државите бараат 150 часа, нормално петтата година од сметководственото образование, да седат за испитување. Нашата програма обезбедува потребните дополнителни предмети, додека дозволувајќи им на учениците да истовремено заработуваат на престижниот MAcc степен.... [-]


Мајстор за финансии

Студии врз за студентски град Целосна 1 година July 2019 Соединети Американски Држави Washington

Магистер на науки во финансии [MSF] степен програма ќе им овозможат на студентите со знаења и вештини потребни за да успее во бизнисот и однапред во кариерата во финансии. [+]

Магистер на науки во финансии [MSF] степен програма ќе им овозможат на студентите со знаења и вештини потребни за да успее во бизнисот и однапред во кариерата во финансии. Во оваа интензивна програма за постдипломски студии, студентите учат да анализираат и решаваат сложени финансиски и инвестициски проблеми и практични прашања од областа на корпоративните финансии, финансискиот пазар и институциите, инвестициското и портфолио менаџмент, финансискиот инженеринг и финансиската стратегија.... [-]