J. Mack Robinson College of Business - Georgia State University

Introduction

Read the Official Description

Грузија Државниот универзитет Ј Мек Робинсон на Бизнис колеџот е дестинација избор за високо квалификувани дипломирани студенти кои сакаат да станат бизнис и академски лидери во глобално општество, факултет кои сакаат да се постигне меѓународно признание за истражување и учење, и бизниси најмногу сакаат да ги поддржи и партнер со бизнис училиште кое има ученици и факултет кои имаат потребните вештини да додадете вредност на организации во брзо се менува, комплекс, и меѓусебно поврзани бизнис средини.

како петтиот по големина бизнис школа во САД, Со приближно 200 со полно работно време факултет членови, ние сме во состојба да понуди широк спектар на додипломски и постдипломски курсеви. Нашиот талентиран студент тело е една од најразновидните во САД, како повикува њујоршко од повеќе од 88 земји. Нашата локација во срцето на Атланта различни бизнис област ни прави минути од многу од врвни компании на нацијата.

Програма Презентација Нашите специјализирани програми мајстори се наменети за студентите кои имаат диплома за додипломски студии (тоа не мора да биде на бизнис образование), и сакаат да учат на дисциплина во поголема длабочина. Ние нудиме овие програми во два формати: А флексибилна формат кој им овозможува на целосно или скратено работно време на студентите да заработат нивните господари на свој темпо (до три години); и забрзана, Една година формат, кој им овозможува на работните професионалци да заработи од нивниот господар во околу 12 месеци.

Една година специјализирана Мастер во Сметководство, финансии, Глобал хотелски менаџмент, Меѓународен бизнис, информациони системи за ревизија и контрола, информациони системи, маркетинг, управување со богатството и оданочување.

Флексибилни специјализирана Мастер се како што самото име имплицира, флексибилни: флексибилни во однос на курс оптоварување, денови понудени, времиња на денови и специјалност. Сметководство; Статистички науки; Бизнис економија; Компјутери и администрација; Менаџерски науки со концентрација во управување со хумани ресурси, операции менаџмент и бизнис анализа, Математичка за управување со ризици и управување со ризикот осигурување и недвижности.

Програма Акредитации: AACSB, AARTS, ABHE, ACCS, ACCSCT, пепел, ATS, MSA, ACCET, CAHME, Советот на Европа, DETC, NACCAS, НКД, NEASC-CTCI, NWCCU, вреќички, тактика и WASC-ACCJC

ВТА: 4. на управување со ризикот и осигурување. 8-ми Менаџмент информациони системи. 10-ти во недвижен имот. Во првите 30 на програми за угостителство и 36 Компјутери и администрација.

Тип на програма: Специјализирани мајстори Програма формат: Една година мајстори и флексибилни мајстори Примена рокови: 1 февруари, 1 мај, 1 април, 15 октомври и 1 септември (во зависност од датумот на почеток на програмата). Почнувајќи Датуми: Јануари, мај и август

Студент тело

Машки и женски пол: 60/40% Просечна возраст: 24-31 Степен Позадина: диплома во САД или еквивалент Меѓународни студенти: Северна Америка: 68% Океанија и Азија: 9% Блискиот Исток: 6% Африка: 5% Латинска Америка: 5% Централна / Јужна Америка: 4% Европа: 3%

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Global MBAs » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

Master of Science in Analytics

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Atlanta

[+]

[-]

Master of Science in Finance

Студии врз за студентски град Целосна 11 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Atlanta

[+]

[-]

Master of Science in Information Systems

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Atlanta

[+]

[-]

Master of Science in Information Systems Audit and Control

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Atlanta

[+]

[-]

Master of Science in Managing Information Technology

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Atlanta

[+]

[-]

Master of Science in Marketing

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Atlanta

[+]

[-]

Master of Science in Real Estate

Студии врз за студентски град Целосна 11 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Atlanta

[+]

[-]

Мајстор за бизнис администрација, финансии (МБА-fi)

Студии врз за студентски град Целосна 16 месеци August 2019 Соединети Американски Држави Atlanta

Мајстор за бизнис администрација со концентрација или големи во финансии им овозможува на студентите да се истакне во една или комбинација од следниве области: Корпоративни финансии, инвестиции и управување со портфолио на финансиски институции и пазари на капитал меѓународни финансии [+]

Крајна дата за аплицирање 15 септември (пролет 2015) Запишување Потребно

Заврши на интернет апликација заедно со $ 50 такса. Кандидатите можат да поднесат или GMAT или GRE резултати.

Еден официјален примерок од стенограмот на сите претходни колеџ работа се бара од секоја институција претходно присуствуваа. Секој Преписот мора да е во плик од институцијата затворена со службен печат на институцијата и мора да се поднесе неотворена од страна на барателот со остатокот од примената пакет. Ако политики на институцијата не го дозволи да испрати официјални записници за апликанти за употреба со само-управувачки апликации, записници може да се испрати директно до Канцеларијата на дипломираните Регрутирање и Студентски услуги, користење на адресата дадена тука. Во овој пример, кандидати треба да укажуваат на апликацијата која записници ќе бидат испратени одделно од страна на соодветните рок.... [-]


Master

Master of Global Hospitality Management

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Atlanta

[+]

[-]

Master of International Business

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Atlanta

[+]

[-]

Master of Professional Accountancy

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Atlanta

[+]

[-]

Master of Taxation

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Atlanta + 1 more

[+]

[-]

Videos

Robinson College of Business - Are you one of us?