Kennesaw State University

Introduction

Read the Official Description

Добредојдовте на новиот KSU

Државниот универзитет Kennesaw е сеопфатна универзитет признати за своите претприемачки дух, глобалната ангажман и чувство на заедништво. Како трет по големина универзитет во Грузија и еден од педесет најголеми јавните универзитети во земјата, Kennesaw држава нуди повеќе од 100 додипломски и постдипломски степени, вклучувајќи зголемување на бројот на докторски програми. Kennesaw држава е посветена да стане светска класа академска институција позиционирани да ги прошират своите академски и истражувачки мисии и да ги прошири своите овластувања на локално, национално и глобално ниво.

За повеќе од 50 години, Државниот универзитет Kennesaw е познат по својот претприемачки дух и чувство на заедништво. Нуди кампуси во Marietta и Kennesaw, на Универзитетот се наоѓа северно од Атланта и ги комбинира една приградска средина со пристап до една од најдинамичните градови во земјата. Како трет по големина универзитет во Грузија, Kennesaw држава нуди повеќе од 150 додипломски и постдипломски степени, вклучувајќи поголем докторска програма. Назначени од страна на Одборот на Regents на Универзитетот систем на Грузија, како сеопфатна универзитет, Kennesaw држава е посветена да стане светска класа академска институција позиционирани да ги прошират своите академски и истражувачки мисии и да ги прошири своите овластувања на локално, регионално и национално ниво.

Две големи институции - од светска класа универзитет Еден

На 6 јануари 2015 година, Одборот на Regents на Универзитетот систем на Грузија одобри консолидација на Kennesaw држава и Државниот универзитет во Јужна политехника. Ова претставува петтата и најголема консолидација на Владата на САД во неговата континуирана посветеност да се зголеми ефикасноста и ефективноста подобро да им служи на студентите и на државата.

Новиот Државниот универзитет Kennesaw е комбинација на најдоброто од две од најпочитуваните институции во Грузија во високото образование. А сеопфатна универзитет Kennesaw држава е дестинација кампусот нуди на студентите со широк спектар на квалитетни академци, расте и живописни кампус живот, наградуваниот јадење објекти, како и широк спектар на спортски придонеси. Со национално ниво е рангирана степени во бизнисот, инженерството и прва година програми, како и премиерот настава, нега, архитектура, програми за наука и математика, новиот Државниот универзитет Kennesaw е на пат да стане следната светска класа институција на Грузија.

Државниот универзитет Kennesaw - од страна на броеви

  • Вкупниот број запишани студенти: 33.000 (врз основа на есента 2015 година)
  • Вкупно програми: повеќе од 150 додипломски, постдипломски и докторски дипломи
  • On-кампусот домување капацитет: приближно 5.200 и осум домови
  • Број на алумни: повеќе од 100.000
  • Економско влијание: 1,2 милијарди $ - Одборот на Regents на Универзитетот систем на Грузија извештај 2012
  • Земји претставени во студентските тело: 130
  • Студентите учествуваат во продолжување класи образование: 17.210
  • Спортски тимови: 18 NCAA дивизија јас, вклучувајќи фудбал (есен 2015)

Државниот универзитет Kennesaw е акредитирана од страна на Јужна Здружение на колеџи и училишта на Комисијата за Колеџи за доделување диплома, магистерски, специјалистички и докторски дипломи. Контактираат со Комисијата за колеџите во 1866 Јужна Лејн, Декатур, Џорџија 30.033-4.097 или јавете се на 404-679-4500 за прашања во врска со акредитацијата на Државниот универзитет Kennesaw.

KSU Мисија

Државниот универзитет Kennesaw нуди висок квалитет и продуктивна додипломски, постдипломски, продолжување на образованието, и ко-наставни програми. Тие вклучуваат можности за учење во архитектура, уметност, бизнис, компјутери, едукација, инженеринг и инженеринг технологија, здравството и социјалните услуги, почести искуства, хуманистички и општествени науки, интердисциплинарни студии, развој на лидерството, природните и физички науки, студираат во странство, како и други сродни дисциплини. истражувања, стипендија на Универзитетот, креативни активности и иницијативи за јавни услуги се прошири и да се применува знаењето, ќе придонесат за економски развој, како и подобрување на квалитетот на животот во локалните заедници, Грузија, нација, и во светот.

Вредностите на KSU заедница отворена, чесна и внимателен интелектуална истрага, иновативни и креативни решавање на проблеми, професионалноста, стручноста, соработка, интегритет и етичко однесување, ангажирани државјанство, глобалното разбирање, одржливост, меѓусебно почитување и разбирање на човековото и културна разновидност. Заедницата Универзитетот се стреми постојано да се подобри успехот на студентите, подобрување на квалитет на институциите, и да одговори на јавната побарувачка за високо образование.

Изјава KSU Визија

Државниот универзитет Kennesaw ќе биде светска класа сеопфатна универзитет признати за нејзината совршеност во областа на образованието, откривање, иновации, технологија, и ангажирање на заедницата на сите нивоа, од локално до глобално. Искуството KSU ќе ги поттикне членовите и дипломирани студенти на универзитетот заедница да имаат визија, способност и храброст за да се трансформира во иднина.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Online MBA » Гледа Online Graduate Certificates » Гледа Online MSc » Гледа Health MSc » Гледа Health Certificates » Гледа Graduate Certificates » Гледа DBA » Гледа PhD » Гледа EMBA » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MA

ма американски студии

Студии врз за студентски град Дел-студии June 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw

Мајстор на уметничката програма во американски студии се состои од 36 кредит часови и барање на странски јазик. [+]

На Мајсторот на уметностите програма во американски студии се состои од 36 кредит часови и барање на странски јазик.

Задолжителни предмети (6 кредити)

Се разбира Ред Наслов кредит часови

AMST 7000 американски студии Стипендии 3 AMST 7100 американски студии методи 3

Јадро на наставната програма (12 кредити)

Секвенца од AMST избраните курсеви за решавање на професионални цели на секој ученик, со еден курс од секоја од четирите тематски и методологија базирана на кластери.... [-]


мајстор на уметноста во интегрирани глобални комуникации

Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw

Магистер по Интегрирана Глобална Комуникација е иновативна и современа програма наменета за комуникација професионалци кои ценат како економски меѓусебно поврзани и социјално меѓусебно поврзани светот денес. [+]

ЗА ПРОГРАМАТА

На Државниот универзитет Kennesaw, ние сме подготвува нова генерација на лидери во глобално интегрирани организации. Магистер по Интегрирана Глобална Комуникација е иновативна и современа програма наменета за комуникација професионалци кои ценат како економски меѓусебно поврзани и социјално меѓусебно поврзани светот денес.

Удел на пазарот, умот удел и конкурентни позиционирање се витални состојки за организациски успех. Остварување на овие цели на глобално ниво бара посебни знаења и вештини за ефективно да комуницираат Муабет значења во различни земји и региони со различни културни, политички и економски карактеристики. Глобалната комуникација се однесува на протокот на информации кој ги надминува националните граници, дека е свесен за организациски цели и целите додека се чувствителни на луѓето од различни култури и раси, и дека ја признава политички и економски разлики меѓу глобалната организациски засегнати страни.... [-]


мајстор на уметноста во професионално пишување

Студии врз за студентски град Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw

Мајстор на уметноста во професионален пишување програма (MAPW) е професионална диплома дипломиран програма која ги подготвува кандидатите за широк спектар на пишување поврзани позиции во бизнисот, образованието, издаваштво, и уметноста. [+]

ЗА ПРОГРАМАТА

Мајстор на уметноста во професионален пишување програма (MAPW) е професионална диплома дипломиран програма која ги подготвува кандидатите за широк спектар на пишување поврзани позиции во бизнисот, образованието, издаваштво, и уметноста. Предметот во три концентрации - приложено пишување, композиција и реторика, и креативно пишување - им овозможува на студентите да стекнат теоретско и практично знаење во разни области на професионално пишување. Како студентите се искусни во производство и анализа на бизнис, технички, публицистички и креативни текстови, тие се развие софистициран разбирање на стил, структура и публиката. MAPW студентите ќе стане пишување професионалци, кои можат да се движат во многу правци во текот на нивните кариери. Тие ќе стане флексибилен писатели кои може да се вклучите во пишувањето конвенции на определен жанр, прилагодување на нивните стил на пишување на барањата на различни реторички контексти.... [-]


MSc

MS градежништвото

Студии врз за студентски град Целосна June 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw

Магистер на науки во Програмата за градежништво обезбедува инженеринг дипломирани студенти, техничките професионалци и работа инженери можност да ги унапредат своите професионални кариери, нудејќи им курсеви во различни инженерски дисциплини граѓански, вклучувајќи структурните, геотехнички, водните ресурси, животната средина и транспортот. [+]

На Магистер на науки во градежништвото Програмата нуди на инженеринг дипломирани студенти, техничките професионалци и работа инженери можност да ги унапредат своите професионални кариери, нудејќи им курсеви во различни инженерски дисциплини граѓански, вклучувајќи структурните, геотехнички, водните ресурси, животната средина и транспортот.

Редовна политика Услови за прием:... [-]


MS интегративен биологија

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw

Наставната програма на Магистер на науки во интегративните биологија Kennesaw државата (MSIB) аванси разбирање од страна на обезбедување на интегративен курсеви и искуства специјално дизајнирана за да се поттикне врски низ целиот спектар на науката на животот. Овој пристап се подготвува за нашите студенти како научници добро опремени за решавање на итни прашања во биолошките науки. [+]

Зошто интегративните биологија?

интегративните биологија е нова парадигма идентификуван од страна на Националната академија на науките. Бидејќи биолошките системи се толку сложени, решавање на живот, науката проблеми бара поврзување концепти и информации помеѓу дисциплини и организациски скали. Наставната програма на Мајстор Kennesaw држава е степен на наука во интегративните биологија (MSIB) аванси разбирање од страна на обезбедување на интегративен курсеви и искуства специјално дизајнирана за да се поттикне врски низ целиот спектар на науката на животот. Овој пристап се подготвува за нашите студенти како научници добро опремени за решавање на итни прашања во биолошките науки.... [-]


MS информациски системи

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 2 години June 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw + 2 more

Чекор во водечката улога напојува со ИС и анализатор и деловна интелигенција за да се донесе бизнис стратегија за технологија проекти, и ИТ иновации во бизнис предизвици. [+]

MSIS Средства Лидерство

Чекор во водечката улога напојува со ИС и анализатор и деловна интелигенција за да се донесе бизнис стратегија за технологија проекти, и ИТ иновации во бизнис предизвици.

Се развие широк способности спектар да се разбере, се анализира и да управуваат со организациски прашања од крајниот корисник на стратешките импликации на проекти и технологија се комбинираат вашиот искуствено знаење на клиентите, пазарот, и циклуси на приходи со вештини на СЕ анализатор да стане привлечна производител на деловни одлуки . ... [-]


MS менаџмент на конфликти

Студии врз за студентски град Целосна 16 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw

Програмата Магистер подготвува студентите за да се идентификуваат и да ги извршуваат можности за нова кариера врз основа на управување со експертиза конфликт. На MSCM исто така им нуди на студентите со подобрена моќ да ги извршуваат напредување во кариерата во досегашната работа на животната средина. [+]

MSCM Опис на програмата

Конфликт менаџмент образование се однесува на прашања кои ги делат нашиот свет преку поттикнување на комуникација, негување на позитивни односи и да развива сестрана, долгорочни решенија. Тоа го подобрува сигурноста и виталноста на групата нашите семејства, заедници и работни места.

Конфликт менаџмент е исто така еден сет на алатки и начин на размислување кои можат да помогнат не само спречување на конфликт, но ефикасно да се вклучат што некогаш ќе се појави. Конфликт менаџмент образование учи на различни начини на кои луѓето избираат да се реагира кога ќе се соочат со конфликтни ситуации и ефектот на оние реакции на потенцијални исходи. Проучување на конфликти е навистина за учење вештини кои можат да обезбедат способност да одговорат на начини кои помогне да се спречи и да управуваат со конфликт со намалување на неефективни одговори.... [-]


MS применета статистика

Студии врз за студентски град Целосна 22 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw

Магистер на науки по применета статистика (MSAS) Програма на Државниот универзитет Kennesaw (KSU) е професионална степен програма која има за цел да се подготви разновидна студент тело да се користат врвни статистички методи за донесување валидни и значајни заклучоци од бизнисот, индустријата, влада и податоци за здравствените услуги. [+]

На Магистер на науки по применета статистика (MSAS) Програма на Државниот универзитет Kennesaw (KSU) е професионална степен програма која има за цел да се подготви разновидна студент тело да се користат врвни статистички методи за донесување валидни и значајни заклучоци од бизнисот, индустријата, влада и здравствени услуги за податоци. Со користење на различни комерцијален софтвер, завршија, се очекува да се анализира вистинскиот свет податоците соодветно и да се комуницира на нивните наоди ефективно.... [-]


MS управувањето со изградба

Студии врз за студентски град Целосна 36 - 50 часа June 2019 Соединети Американски Држави Marietta

Секој дипломиран на управување со дипломиран програма изградбата треба да биде во можност да ги подготват понудите и проценки за градежни проекти [+]

За програмата

Секој дипломиран на управување со дипломиран програма изградба треба да бидат способни да:

Ги подготват понудите и проценки за градежни проекти. Подгответе изградба распоред и управување со ризици на проектот. Носат надвор поврзани задачи управување со проекти. Правила за истражување и објавување на резултатите, преку публикации. Ги извршуваат напредни програми. ПРИЈАВУВАЊЕ И РОКОВИ НА ДОКУМЕНТИ ... [-]

MS хемиски науки

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw

Магистер на науки во хемиски науки (MSCB) е тезата-базирана програма со песни во хемија и биохемија. На MSCB нуди флексибилна програма, индивидуално приспособени на позадина и истражувачки интереси на ученикот. На програмата е 33-кредит-часови, со можности за истражување во сите области на хемијата и биохемијата, од синтетички органска хемија за ензимологија. [+]

На Магистер на науки во хемиски науки (MSCB) е тезата-базирана програма со песни во хемија и биохемија. На MSCB нуди флексибилна програма, индивидуално приспособени на позадина и истражувачки интереси на ученикот. На програмата е 33-кредит-часови, со можности за истражување во сите области на хемијата и биохемијата, од синтетички органска хемија за ензимологија. На MSCB ќе се подготват студентите да размислуваат во интердисциплинарен начин за проблемите во хемија, биохемија и многу други сродни области на студии. Оваа програма е дизајнирана да им овозможи на студентите да го заврши курсот работа и теза истражување во рамките на две академски години.... [-]


господар на науката во архитектурата (ms)

Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2019 Соединети Американски Држави Marietta

Програмата MS ARCH е непрофесионален академски степен програма која нуди можност за напредни студии и истражувања во специјализирани потполиња на архитектурата. [+]

Магистер на науки во архитектурата

ВАЖНО: Во моментов не прифаќаме никаква нова апликација за нашата Мастер програма. Ве молиме проверете со одделот често за да дознаете кога повторно ќе ги прифаќаме апликациите.

Програмата MS ARCH е непрофесионален академски степен програма која нуди можност за напредни студии и истражувања во специјализирани потполиња на архитектурата. Програмата е наменета да ја придружува и да ги подобри дипломите поврзани со изградена средина и да обезбеди основа за различни кариера патеки, вклучувајќи пракса, истражување, настава, консултации и влез во д-р. ниво програма.... [-]


господар на науката во информатичката технологија (ms)

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна June 2019 Соединети Американски Држави Marietta

Мајсторите на наука во информатичката технологија степен е дизајниран за подобрување на можности за кариера за широка мешавина на студенти. Програмата е насочена кон оние студенти кои се заинтересирани за кариера во управувањето и извршувањето на информатичките системи за планирање, развој, имплементација и работење. [+]

Магистер на науки во информатичката технологија

Мајсторите на наука во информатичката технологија степен е дизајниран за подобрување на можности за кариера за широка мешавина на студенти. Програмата е насочена кон оние студенти кои се заинтересирани за кариера во управувањето и извршувањето на информатичките системи за планирање, развој, имплементација и работење.

За програмата ... [-]

господар на науката во компјутерската наука (мс)

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии June 2019 Соединети Американски Држави Marietta

На MSCS нуди одлична наставна програма која мешави теоретски основи на компјутерски науки со state-of-the-art компјутери технологии. [+]

Магистер на науки во компјутерски науки

Државниот универзитет Kennesaw е сега нудат новиот господар на науки во компјутерски науки степен да ги задоволат Грузија зголемување на работна сила побарувачката во компјутерската наука. На деловните програма нуди на студентите вистински дипломиран училишта искуство во возбудлив дисциплина на компјутерски науки, со високи очекувања и интензивна учење. Мастер програма е дизајнирана да им служи на два вида на квалификувани студенти кои сакаат да ги продолжат своите студии по компјутерски науки: оние кои имаат диплома по компјутерски науки, и оние со додипломски степени во области различни од CS со потребните компјутерски науки и математика се разбира работа.... [-]


господар на науката во применети вежби и здравствени науки

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw + 1 more

Магистер на науки по применета Вежба и Компјутери и наука (AEHS) е 36 семестар-часовна дипломиран програма во Кинезиологија, кој нуди концентрации во Вежба физиологија или спортски менаџмент. [+]

Магистер на науки во применета вежба и здравје наука

Магистер на науки во применета вежба и здравствена наука (AEHS) е 36 семестар-час дипломиран програма во кинезиологија која нуди концентрации во вежба физиологија или спортски менаџмент.

Програмата може да се заврши како редовен студент во текот на четири последователни семестри или во подолг временски период како вонреден студент. Повеќето часови програма ќе бидат закажани во доцна попладне и раните вечерните часови за да им се овозможи работа на професионалци да ги извршуваат напредни подготовка со минимален прекин на тековните обврски кариера. Наставната програма се состои од Програмата Основни (9 часа), концентрација Core (15 часа) во било кој Вежба физиологија или спортски менаџмент, највисок премин искуство (3-9 часа), и одобрени изборни предмети (3-9 часа).... [-]


господар на науката во софтверското инженерство (ms)

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии June 2019 Соединети Американски Држави Marietta + 1 more

Софтверското инженерство претставува најбрзо растечки сегмент на софтверски професионалци, мажи и жени кои ги решаваат проблемите и проблемите во развојот на критични софтверски софтвер за да ги задоволат потребите на бизнисот и индустријата. [+]

Магистер на науки во софтверското инженерство

Софтверското инженерство претставува најбрзо растечки сегмент на софтверски професионалци, мажи и жени кои ги решаваат проблемите и проблемите во развојот на критични софтверски софтвер за да ги задоволат потребите на бизнисот и индустријата. На MS во софтверското инженерство на Kennesaw Државниот универзитет ги подготвува студентите за кариера во оваа област изложување на нив во реално време стратегии и процедури кои ќе им даде конкурентска предност на пазарот. Сите курсеви во програмата се достапни и лице-в-лице и онлајн, и студентите можат да одлучат која испорака повеќе е најдобро за нив за одреден курс.... [-]


господар на науката во управувањето со конфликти

Студии врз за студентски град Целосна 16 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw

Образованието за управување со конфликти адресира прашања кои го делат нашиот свет преку поттикнување на комуникација, поттикнување на позитивни односи и развивање на сеопфатни, долгорочни решенија. Ја зголемува безбедноста и виталноста на групи или семејства, заедници и работни места. [+]

Магистер на науки во управување со конфликти

М-р во програмата за управување со конфликти Опис

Образованието за управување со конфликти адресира прашања кои го делат нашиот свет преку поттикнување на комуникација, поттикнување на позитивни односи и развивање на сеопфатни, долгорочни решенија. Ја зголемува безбедноста и виталноста на групи или семејства, заедници и работни места.... [-]


Магистер на науки во кривичната правда

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw

Магистер на науки во кривичната правда (MSCJ) на Kennesaw Државниот универзитет е идеална програма за традиционални студенти и професионалци во областа на кривичната правда кои се стремат да го продолжат своето образование надвор од бакалауреат степен. Програмата вклучува лице-в-лице и некои онлајн курс наставни формати. [+]

Магистер на науки во правда Програма за преглед

Магистер на науки во кривичната правда (MSCJ) на Kennesaw Државниот универзитет е идеална програма за традиционални студенти и професионалци во областа на кривичната правда кои се стремат да го продолжат своето образование надвор од бакалауреат степен. Програмата вклучува лице-в-лице и некои онлајн курс наставни формати. Програмата, исто така, има единствена "Глобална / меѓународни перспективи во кривичната правда" фокус. Вторите вклучуваат и студии за меѓународно кривично право во странство, како и курс за компаративна кривична правда. Програмата обезбедува фокусирани и интерактивни образовни искуства наменети за опремување на студентите со знаења и вештини во кривичната правда администрација, вклучувајќи критичко размислување и комуникација, како и во релевантните технологии и извори на информации. Програмата, исто така, им нуди на студентите можност за разбирање и справување со значењето на културната разновидност во рамките на контекстот на кривичната правда. Овие атрибути се од суштинско значење за успехот во современите агенции за кривична правда и во релевантните организации од приватниот сектор во Грузија и на други места. Студентите, исто така, ќе бидат подготвени за понатамошно постдипломски студии ако тие избираат да ја следат оваа опција.... [-]


Master

Двојна диплома мајстор за социјална работа / Магистер по бизнис администрација (MSW / MBA)

Студии врз за студентски град Целосна June 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw

Мајстор за социјална работа и Магистер по бизнис администрација (MSW / MBA) програма е двојна диплома понудена од страна на WellStar колеџ за здравство и човечки служба и Coles на Колеџот за бизнис администрација за да се исполнат оваа потреба. [+]

MSW двојна диплома

KSU е посветена на развивање на иновативни програми кои се одговорни за брзо менување на економската, социјалната и политичката клима и за меѓусебната зависност на секторите (јавни, приватни и непрофитни). Затоа, KSU нуди првата двојна степен MSW / МБА програма во државата Џорџија. "Во последниве децении, практичарите за социјална работа се повеќе се повикуваат да размислуваат претприемачки да бараат приватни средства и да соработуваат со невладини организации за да обезбедат социјални услуги и стоки" (cf Lee, 2016, стр. 209). Слично на тоа, компаниите станаа општествено одговорни поради побарувачката на потрошувачите, моралот на вработените, потенцијалот за развој на нови пазари и желбата да се создадат одржливи деловни практики кои се фокусираат на линијата со тројно дно (зачувување на благосостојбата на луѓето и на планетата при остварување на профит ).... [-]


Магистер по јавна администрација

Студии врз за студентски град Целосна June 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw

Мајстор за јавна администрација (MPA) е стручен степен кој ги подготвува лицата заинтересирани за јавен сервис за административни и лидерски позиции во владини агенции и непрофитни организации. [+]

Магистер по јавна администрација

Мајстор за јавна администрација (MPA) е стручен степен кој ги подготвува лицата заинтересирани за јавен сервис за административни и лидерски позиции во владини агенции и непрофитни организации. Студентот и наставно-ориентирана факултет на програмата се трудат да придонесат за развој на професионални поединци со етос на демократска администрација преку обезбедување на нив со комбинација на солидно академско учење и конкретни практични искуства. Програмата МПА се наоѓа во Одделот за политички науки и меѓународни односи. Програмата работи во соработка со голем број други одделенија, како и Институтот за јавна служба АЛ Бурус кој обезбедува услуги во заедницата и техничка помош за непрофитни и јавни организации во Грузија.... [-]


Магистратура по сметководство

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw Marietta + 1 more

Мајсторот на Сметководство (MSA) степен програма е професионална постдипломски студии со цел да се помогне на поединецот одговори на предизвиците на кариера во сметководството, дали јавни, приватни или владини. [+]

Опис на програмата

Мајсторот на Сметководство (MSA) степен програма е професионална постдипломски студии со цел да се помогне на поединецот одговори на предизвиците на кариера во сметководството, дали јавни, приватни или владини. Школата за лоцирањето на Државниот универзитет Kennesaw е дом на најголемата сметководството програма во земјата на Грузија и нуди квалитет во сметководствени образование. Во рамките на колеџ Колс за бизнис, Сметководство и бизнис програми за образование се целосно акредитирани од страна на AACSB International - Здружението за напредување колегиум училишта за бизнис.... [-]


Мајстор за социјална работа

Студии врз за студентски град Целосна 2 години June 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw

[+]

Мајстор за социјална работа

Деца и семејство Услуги

Однесувањето здравствени услуги

[-]

Contact
Адреса на локацијата
1000 Chastain Road
Kennesaw, Georgia, 30144 US
Адреса на локацијата
1100 South Marietta Pkwy
Marietta, Georgia, 30060 US