Rensselaer Polytechnic Institute, Lally School of Management

Introduction

Read the Official Description

Се наоѓа во срцето на горниот дел од државата Њујорк Техника долина, Соединетите Американски Држави Дата на започнување е бизнис училиште во Rensselaer Политехничкиот институт. Ние ги развиваме стремат бизнис лидери кои имаат страст за иновации со способноста да се работи преку бизнис функции. Нашите програми се изградени околу темите на иновации, технологија и претприемништво во глобалната економија.

Нашата визија

Да се ​​биде Шешељ бизнис училиште кое создава и пренесува знаење да потпора напреден менаџмент практики, аналитички согледувања, и технологија за доброто на општеството.

Нашата мисија

Да се ​​премости управување и технологија да се создаде софистицирана глобален бизнис лидери кои се подготвени да ги води нивните организации во имплементацијата на пионерски идеи и аналитички увид во иновативни производи, процеси и бизниси.

Нашите вредности

Иновативен дух - Ние имаме доверба да размислуваат во смисла на она што е ново, е можно, и возбудливи, и храброст да го промени светот врз основа на нашите заклучоци. Влијание и Релевантност - Ние се направи разлика преку ригорозни и практично истражување, образование, и примена. Ангажирани и поддршка на заедницата - Ние работиме заедно конструктивно и активно кон подобрување на училиштето, институт, и на глобалната заедница. Интелектуална Енергија - Ние промовираме средина која го поттикнува размена на идеи, што доведува до увид и откритие.

Како студент Соединетите Американски Држави ќе:

Добијат одличен образование во основите на бизнисот. Запознајте се со специјализирани вештини потребни за да се успее во работното место на иднината. Развивање на вештини за да се интегрираат технологијата преку бизнис функции за комерцијални резултати. Се здобијат со "реалниот свет" искуство преку студија која ја нагласува рацете на проекти и тимска работа од еден ден. Потпора на ресурси на Rensselaer да се поврзат, да научат, и позиција сами да профитираат на можности од утре бизнис. Имаат пристап до високо се почитуваат меѓународните факултет Соединетите Американски Држави, како и студентите и факултетот од инженеринг, информатичката технологија, науката, архитектурата, хуманистички и општествени науки, Rensselaer технологија парк и Северино Центар за технолошки претприемништво.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

Master of Science in Business Analytics

Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Соединети Американски Држави Troy

[+]

[-]

Магистер на науки во квантитативна финансии и ризикот и анализатор

Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Соединети Американски Држави Troy

Квантитативна финансии е квантитативна анализа на финансиските пазари и донесување одлуки со користење статистика и математички алатки за физика, компјутерски науки и инженерство. [+]

Квантитативни финансии е квантитативна анализа на финансиските пазари и донесување одлуки со користење статистика и математички алатки за физика, компјутерски науки и инженерство. Анализа на ризик е примена на компјутерската технологија, статистика и истражувачки активности за решавање на проблемите на оценување и управување со ризикот во финансии и бизнис. Како глобални пазари стануваат се повеќе комплексни и меѓусебно зависни, важноста на "quants", или менаџери кои знаат како да се користи квантитативни модели за да се разбере пазари, е во пораст.... [-]


Магистер на науки во менаџмент на снабдувачки синџири

Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Соединети Американски Држави Troy

На МСП во менаџмент на снабдувачки синџири (една година и 30 кредити) донесува системи пристап да им обезбеди на студентите знаења и вештини потребни за кариера во менаџмент на снабдувачки синџири. [+]

Магистер на науки во менаџмент на снабдувачки синџири

На МСП во управување со снабдувачки синџири (Една година и 30 кредити) донесува системи пристап да им обезбеди на студентите знаења и вештини потребни за кариера во менаџмент на снабдувачки синџири. Програмата ги подготвува студентите да дизајн и управување синџири на снабдување во производство и услужни индустрии, со цел да:... [-]


Магистер на науки во технологија комерцијализација и претприемништво

Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Соединети Американски Држави Troy

Успешна комерцијализација на технологијата бара не само технички разбирање, но, исто така, основен темел во управувањето со кои се покрива доведување на производот на пазарот преку развивање на бизнис план, добивање на финансирање, персонал и управување со претпријатието, и разбирање на тоа како да го цениме и да го заштити интелектуалната сопственост. [+]

Магистер на науки во технологија комерцијализација и претприемништво

Успешна комерцијализација на технологијата бара не само технички разбирање, но, исто така, основен темел во управувањето со кои се покрива доведување на производот на пазарот преку развивање на бизнис план, добивање на финансирање, персонал и управување со претпријатието, и разбирање на тоа како да го цениме и да го заштити интелектуалната сопственост. Целта на оваа школа ТЦ & Е програмата е да ги подготви нова генерација на технологија претприемачи кои имаат напредна разбирање на технологијата, основно разбирање на комерцијални функции и анализатор и практично искуство во процесот на иновации и технолошки комерцијализација. Оваа уникатна програма е интердисциплинарна соработка помеѓу Соединетите Американски Држави Факултетот за менаџмент, 11 други одделенија во Rensselaer, и Албани Правниот факултет. Дипломирани студенти да преземе управувањето со основните и законот кредити и да се специјализираат во-длабочината на напредни студии во технологијата, науката или производ дизајн област. Студенти избрани за оваа песна може да се комбинираат студии во технологијата дисциплина со управување. По добивањето на диплома степен, тие може да продолжи за дополнителни 30 кредити за да заработите MS степен. Наставна програма мајстор А една година, 30 кредитна МСП во управување со фокусирање на ТЦ & Е. Студентите се приклучат со една група од дипломирани студенти кои се разберат основите на една специфична науката и технологијата, и да ги извршуваат напредни студии во технологијата, а со учењето на основите на управување, која опфаќа како да се донесат нови технологии на пазарот и на основите на деловното право во врска со... [-]


Contact

Lally School of Business and Management

Адреса, линија 1 Rensselaer Polytechnic Institute (RPI) 110 Eighth Street Troy, NY
Troy, New York, Соединети Американски Држави
Website http://www.rpi.edu/dept/lally/academics/index.html
Број на телефон +1 518-276-6000