Leavey School of Business

Santa Clara University

Introduction

Read the Official Description

Се наоѓа во средината на најголема концентрација на технолошки и научни талент во светот, во една од најдинамичните економски клими и конкурентни пазари, Leavey Школата за Бизнис на Универзитетот Санта Клара е срцето на Силиконската долина во повеќе погледи, отколку еден.

На енергија што горива Силиконската долина, се пали нашите училници и инспирира нашите студенти, одекнува во рамките на нашиот факултет, се шири на нашата програма, ги обликува нашите дипломирани студенти, и ја нагласува нашата посветеност на квалитет на настава, ригорозни истрага, како и високи очекувања. Ние сме горди да биде лицемер бизнис школа, сериозно едукација на целото лице. Иако нашите дипломци води организации се разликуваат во големина, структура и стратегија, тие ја делат заедничката цел на создавање вредност за нивните заедници.

Реалниот свет


SCU бизнис студентите и факултетот да придонесе за угледот Силиконската долина за соработка иновации, како и студентите учествуваат во настани како

  • практиканти и менторски програми
  • деловна практика натпревари, како што е Центарот за иновации и бизнис план височината конкуренцијата Претприемништво и вложување на капитал инвестиции конкуренцијата
  • заедницата на услуги со користење на бизнис концепти

Вистинско време


SCU бизнис курикулум, втемелени во лицемер наследство на строгост и размислување, веднаш да влијае на бизнис-заедницата, студентите и лицата што учат активно да се вклучат во

  • глобалните искуства студија за дипломирани студенти, како и студенти
  • извршната и професионални програми за образование,
  • SCU Бизнис Индекс месечната анкета

вистински лидери


SCU бизнис алумни обезбеди принципиелен лидерство во организации и заедници, а SCU бизнис факултет обликуваат глобалното размислување во бизнис дисциплини

  • повеќе од 20.000 најинтересните живот, од кои многумина живеат и работат во поширокиот регион на Заливот на Сан Франциско
  • значителен дел од факултет обликуваат глобалното размислување во бизнис дисциплини преку нивните истражувања и учење
This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа Part time MBAs »

Programs

This school also offers:

MSc

MS in Information Systems

Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Santa Clara

[+]

[-]