Milwaukee School of Engineering (MSOE)

Introduction

Read the Official Description

Милвоки Факултетот за инженерство е приватен, непрофитен универзитет кој нуди диплома и магистерски студии по инженерство, бизнис, математика и медицинска сестра и интензивна програма за англиски јазик за академски цели за оние кои сакаат да го подобрат својот познавање на англискиот јазик. Во MSOE, ќе најдете грижлива заедница на студенти и факултет. Заедно, ние сме посветени на поттикнување на повисок стандард на академско програмирање и истражување, и персонализирана услуга, инструкции и насоки.

Зошто да одберете MSOE?

Студентите добиваат реален свет искуство во највисоко рангираните програми, од експертскиот факултет. На дипломирањето, ќе бидете подготвени да влезете во некои од најбараните кариери во побарувачката. Всушност, во 2014-15, 96% од нашите дипломирани студенти ја добиле работата или во факултет по ваш избор. Постојат многу причини зошто MSOE се издвојува во споредба со другите високо рангирани универзитети. Еве само неколку.

Експертски професори

Наставата најпрво е на MSOE. Секоја класа (која просек само 21 студенти) и лабораторија што ги нудиме се изучуваат од страна на искусни членови на факултет. Тука нема асистенти за настава.

Искуство во реалноста

Повеќето универзитети зборуваат за нудење практична работа, но малкумина можат да одговараат на просекот од 600 часа лабораториски искуство што ќе го добиете како студент на MSOE. Всушност, во нашиот кампус имаме повеќе лаборатории отколку училници - и сите тие се достапни за студенти.

Топ-рангирани програми

Додипломските инженерски програми на MSOE се рангирани на 10-то место во државата од страна на US News

Четиригодишна гаранција за дипломирање

MSOE е еден од само неколку универзитети низ целата земја, кој гарантира дека студентите ќе добијат часови кои им се потребни за да дипломираат за четири години.

Стапки за кариера

Неколку универзитети во земјата може да ја победат нашата просечна стапка на стажирање од 96 отсто - а да не зборуваме за просечната почетна плата на дипломците од 56.522 долари.

Локација, локација, локација

Живеењето и учењето во Источен град - нашето живописно соседство во центарот на градот и еден од највозбудливите и најбезбедните во Милвоки - ќе ве стават во рамките на чекори од професионални можности, академски, културни и рекреативни можности. И ние сме само блокови од езерото Мичиген!

Место за вклопување

Ќе имате многу можности да се вклопите, да се вклучите или да станете социјални со истомисленици кои имаат слични интереси. MSOE нуди повеќе од 70 академски, професионални и социјални организации и клубови и интерколегијатни спортови.Се работи за тоа од каде дојдовме

Од нашето основање во 1903 година, студентите на МСОЕ, факултетот, наставниот план и историјата продолжија да се развиваат. Лидерите на бизнисот и индустријата соработуваа во развојот на институцијата, и беше воспоставен близок однос кој продолжи во текот на историјата на MSOE.

Изјава за визија

MSOE секогаш ќе биде во првите редови на професионално образование со акцент на двете теорија и технологија, заедно со интензивни лаборатории и кариера практика.

Мисија

MSOE обезбедува одржлива интерактивна образовна клима за студентите да станат добро заоблени, технолошки искусни дипломирани студенти и високо продуктивни професионалци и лидери.Оперативна филозофија

Мисијата ќе се реализира преку организирано опкружување кое внимателно ги регрутира студентите меѓу високо квалификувани факултети, посветен персонал за поддршка и стратешки партнери во бизнисот и индустријата - сите посветени на исполнување на крајната цел на дипломиран, целосно подготвен за непосредна продуктивност и напредно проучување. Таквиот синергизам ги вклучува следниве компоненти:

Факултет - колективно поседуваат концепт на наставна програма во нивните специјализации; посветена на извонредност во наставата и преостаната струја преку индустриско / кариерно искуство, научни достигнувања, применети истражувања, активност на професионално општество и континуирано образование; континуирано оценети за начини за инкорпорирање на водечките технолошки информации потребни за идна апликација.

Персоналот - посветен на обезбедување на опкружување со целосна поддршка, вклучувајќи академски, административни, финансиски и развој, за да им помогне на учениците и на факултетот секогаш кога е соодветно, во стекнување на знаења, работно подготвени искуства и лидерство. Исто така, работат заедно со факултетот за да обезбедат и да ги поддржат активностите кои им овозможуваат на студентите да имаат корист од искуствата со бизнис, индустриски / кариера и активности во заедницата, заедно со директно вклучување со сите нивоа на ниво на влез на високи службеници на високи корпоративни директори.

Бизнис и индустрија - посветена на взаемно корисни поддршка на универзитетот и неговите дипломирани студенти. Во своите напори за продолжување на образованието, MSOE ќе обезбеди широк спектар на можности за теренски активности, кои вклучуваат програми за доделување на дипломи, кредити и некредитни курсеви и прилагодени понуди за оние кои бараат личен и / или професионален напредок.

Институционални принципи

Основните верувања на Милвоки Факултетот за инженерство се следниве:

 • Фокусот е на индивидуалниот студент.
 • Доживотното учење е од суштинско значење за успехот.
 • Посветен факултет со релевантни, ажурирани искуства се срцето на нашиот наставен процес.
 • Научно и математичко размислување и процеси се од суштинско значење.
 • Применетите истражувања и развојните и интердисциплинарните технологии се од витално значење за искористување на можностите.
 • Развојот на комуникациски вештини е потребен за ефективно функционирање.
 • Студентското искуство се зајакнува со интеракција со бизнис, индустријата и здравствените полиња.
 • Развојот на раководството и претприемачките карактеристики е од суштинско значење.
 • Студентите, факултетот, вработените и волонтерите ја делат одговорноста за учење.
 • За успех се потребни силни лични вредности.
 • Алумни ја зајакнуваат институцијата преку нивниот совет, охрабрување и поддршка.
 • Слободата со одговорност е основа на слободното претпријатие.
 • Постои сила во различноста.
 • Глобалната свест мора да се рефлектира во сите активности.
 • Иницијацијата и прифаќањето на промените се потребни за да се предвидат и искористат можностите.

Акредитации


Ние сме целосно акредитиран универзитет./>

Двата главни типа на агенции за акредитација во САД се регионални здруженија и професионални здруженија. Овие здруженија се независни од владата и се составени од почитувани едукатори и професионалци. Тимови на специјалисти од здруженија редовно посетуваат колеџи и универзитети за да се оценат и да известуваат за нивниот квалитет. Милвоки Факултетот за инженерство е акредитирана од страна на Комисијата за високото образование , (800) 621-7440, (www.ncahlc.org).

Следните MSOE програми се акредитирани од страна на Инженерската комисија за акредитација на ABET , http://www.abet.org

 • Архитектонски инженеринг (BS)
 • Биомедицински инженеринг (BS)
 • Биомолекуларно инженерство (BS)
 • Компјутерско инженерство (BS)
 • Електротехника (BS)
 • Инженеринг (БФБ)
 • Индустриско инженерство (BS)
 • Машински факултет (BS)
 • Софтверско инженерство (BS)

Програмата на бакалауреатот за медицински сестри е акредитирана од Комисијата за колегиумско образование за медицински сестри (CCNE) , Еден круг Дупонт, NW, Suite 530, Вашингтон 20036; телефон (202) 887-6791 и има целосна согласност од Висконсинскиот одбор за регулирање и лиценцирање, 1400 E. Washington, Madison, WI, 53703.

Програмата за бакалауреат во управувањето со градежништво е акредитирана од Американскиот совет за градежно образование (ACCE) , 1717 North Loop 1604 East, Suite 320, Сан Антонио, TX 78232-1570; телефон (210) 495-6161, факс (210) 495-6168, електронска пошта acce@acce-hq.org

Магистер на науки во перфузија е акредитирана од страна на Комисијата за акредитација на сојузничките програми за здравствена едукација (CAAHEP) , 25400 US автопат 19 N, Suite 158, Clearwater, FL 33763; телефон (727) 210-235, факс (727) 210-2354

This school offers programs in:
 • Англиски

Гледа MSc » Гледа Online MBA » Гледа Health BScs » Гледа Health MSc » Гледа BAs » Гледа BScs » Гледа курс »

Programs

This school also offers:

MSc

М-р за управување со Инженеринг

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Milwaukee

Често се нарекува "инженер MBA", магистратура во управување со инженеринг комбинира вашиот техничка позадина со основна дејност наставна програма. формат помеша-интернет испорака обезбедува флексибилност. [+]

MS инженерство за управување со Често се нарекува "инженер MBA", магистратура во управување со инженеринг комбинира вашиот техничка позадина со основна дејност наставна програма. формат помеша-интернет испорака обезбедува флексибилност.

Истражувањата откриле дека повеќето успешни компании се управувани од страна на луѓе со искуство во основната дејност на компанијата. Во случај на технологија базирана на компании, тоа значи инженери или други технички ориентирани поединци. Премногу често, недостатокот на солидна позадина во управување ги спречи инженери од зголемувањето на донесување одлуки позиции.... [-]


м-р инженеринг

Студии врз за студентски град September 2019 Соединети Американски Држави Milwaukee

Напредуваат во својата кариера со магистратура во областа на инженерството. Нашите погодни вечерните часови се обезбеди флексибилност вашите барања распоред. [+]

Напредуваат во својата кариера со магистратура во областа на инженерството. Нашите погодни вечерните часови се обезбеди флексибилност вашите барања распоред.

Магистер на науки MSOE 's во областа на инженерството програма (МБ) е интердисциплинарна програма инженеринг со примарен акцент во областа на електротехника (ЕЕ) и механички инженеринг (МЕ). Клучна компонента на програмата берза е понудата на инженеринг позадина дека студентите се стекнат во области на системи и инженерство, енергетска ефикасност и мене. Покрај тоа, секој студент се нуди одреден степен на концентрација со избирање на опцијата инженеринг и изборни предмети.... [-]


Магистерски Архитектонски Инженеринг

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 5 години September 2019 Соединети Американски Држави Milwaukee + 1 more

Достигне следното ниво на експертиза со магистратура во Архитектонски инженеринг. Ќе уживате во пригоден распоред и еден-на-еден интеракција со експерт факултет кои го донесуваат нивниот реалниот свет искуство во училницата. [+]

Достигне следното ниво на експертиза со магистратура во Архитектонски инженеринг. Ќе уживате во пригоден распоред и еден-на-еден интеракција со експерт факултет кои го донесуваат нивниот реалниот свет искуство во училницата.

Степен MSOE на науки во архитектонски инженеринг (MSAE) степен нуди акцент во или структурни инженеринг или во механички-електрични-водовод (MEP) системи. Студентите кои ја одбрале опцијата MEP имаат способност да изберат изборни курсеви за да се фокусираат на механички, електрични или водоводи. Ги исполнува потребите на архитектонски, граѓански или структурни инженери кои сакаат зголемено знаење за проектирање на структурни, механички, електрични или водоводски системи за модерни згради.... [-]


Магистрирал цивилна егинеринг

Студии врз за студентски град Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Milwaukee

Однапред ја вашата кариера со магистратура во градежништвото. Нашите лесни вечерни часови ја обезбедуваат флексибилноста на распоредот. [+]

Однапред ја вашата кариера со магистратура во градежништвото. Нашите лесни вечерни часови ја обезбедуваат флексибилноста на распоредот.

MSOE е Магистер на науки во градежништво (MSCVE) програма е наменета за опремување на студентите со напредни знаења и вештини потребни за професионална пракса. Програмата MSCVE беше дизајнирана да одговори на новите градежни инженеринг Тело на знаење барања за програми за постдипломски студии развиени од страна на Американското друштво за градежни инженери. Студентите ќе можат да се специјализираат во една од следните три области: (1) управување со градежништвото, (2) инженерство на животната средина и водни ресурси, и (3) градежништво.... [-]


Contact

Milwaukee School of Engineering

Адреса, линија 1 Milwaukee School of Engineering 1025 N. Broadway
53202-3109 Milwaukee, Wisconsin, Соединети Американски Држави
Website http://www.msoe.edu/
Број на телефон +1 414-277-6763