Maitripa College

Introduction

Read the Official Description

Maitripa колеџот е првиот тибетски будистички колеџ во северозападниот дел на Пацификот, и беше домаќин на Самитот на животната средина Далај Лама во мај 2013 година. Maitripa колеџ се заснова на убедувањето дека будистичката мисла и практика имаат значаен придонес да се направи на американското општество и култура. Предводени од Geshe Lharampa, Yangsi Ринпоче, образовен модел Maitripa се базира на три столба на стипендии, медитација, и служба што обезбедува контемплативен и трансформација образовни искуство. Стипендии и ракоположен Sangha стипендии, флексибилен распоред, и атракции на Портланд, Орегон, ги ставаш прифатлива диплома или продолжување на образованието на дофат. Maitripa е и колеџ и будистички медитација центар.

Maitripa колеџ

Нашата филозофија на образованието: Трите столбови

Ние веруваме во моќта на образованието да го култивираме нашите потенцијал да создаде исполнет живот. Во основата на образованието Maitripa колеџ се трите столба на стипендии, медитација, а служба.

Трите столбови на образование на Maitripa колеџ

И за мајстор на уметноста во будистички студии и Магистер на Божественоста степени, трите столба на стипендии, медитација, а служба се основни. Ние сме свесни дека ниту една од овие три столба се достапни во голем број на различни начини во нашите животи, mindfulness обуки, Дарма центри, колеџи и не-добивката се насекаде. Само на Maitripa колеџ се комбинираат за да се создаде трансформативниот и интегрирано образование, која се темели на традиција.

Единствен за Maitripa колеџ е фактот дека нашата медитација и филозофија курсеви се одржуваат и од обучени западни научници и традиционално обучени тибетски мајстори, вклучувајќи суштината на нашиот факултет во моментов, Geshe Lharampa Yangsi Ринпоче, кој течно зборува англиски и дава инструкции на начин дека е опуштена, љубов, и директно од своето лично искуство.

Стипендија

Преку строги академски истрага, вклучувајќи и курсеви за Lamrim, Madhyamaka, ангажирани будизмот, Историја на будистичката филозофија, теории и методи, и повеќе, имаме пристап до и широчината на стипендии достапни во западниот академија и длабочината на знаење и мудрост се пренесуваат преку Gelug традиција на тибетскиот будизам. Преку отворен дијалог и семинар-стил класи, нашиот факултет и студентите правење будистички стипендија оживее.

Медитација

За разлика од многу места каде што може да се практикуваат mindfulness или медитираат денес, нашата медитација курсеви се во комбинација со студии и нудат јасна и директна патека на себе запознаат со нечиј ум. Преку првото изложување на патот преку класичната и модерната литература, а потоа веднаш од страна на седи пракса на истата, ние создаваме карта за разбирање на нашите искуства во медитација. Како резултат на столбот на медитација, ние учиме на противотрови вознемирени или досадна умот и во теорија и пракса. Нашите часови се одеднаш модерна, се фокусираше на заедничките прашања и заблуди на современата пракса, и античките, прислушување и во традиционалните и време-проверени методи за себе запознавање со умот.

Услуги

столб на услугата е местото каде што "гума исполнува пат" во образованието на Maitripa колеџ. Истражување односи надвор од колеџ основа, студентите се спарени со партнер на заедницата со кои го посветуваат своето време и напор во употреба. Работа во дом за стари лица, во затворите, во училиштата, со бездомници заедница, во меѓуверски околини, или во било кој број на други капацитети волонтер во и околу Портланд, студентите се усмерува да се развие духовна формирање лични, како основа од која да ги преземе своите студии и практикуваат надвор од перница и во светот да имаат корист на другите.

Во првиот семестар на образованието сервис за учење, студентите се фокусира на истражување на потребите за анализа на целни групи на социјалните услуги во Портланд. Во наредните семестри, студентите се обучуваат и на крајот се служат со избрани партнер организации, и да учествува во редовните сесии на структуриран размислување и анализа во мали групи со Yangsi Ринпоче и друг персонал Maitripa. Во исто време, студентите имаат корист од искуството на голем број на гости говорници од локалните организации на услуги, кои ќе се приклучат на класа за да ги споделат своите знаења и инспирација.

услугата програма за учење ќе заврши на крајот од две години, со усни и писмени презентации кои сакаат да се интегрираат внатрешните и надворешните искуства на учениците во употреба, како и контекстуализира нивната услуга искуство во рамките на поголеми парадигма на своето образование на Maitripa.Тоа не е доволно да стане страсна. Вие мора да дејствуваат. Постојат два аспекти за акција. Една од нив е да се надминат нарушувања и маки на свој ум, дека е, во однос на смирување и на крајот отфрлајќи лутина. Ова е акција од сочувство. Другата е повеќе социјални, повеќе јавни. Кога нешто треба да се направи во светот да се поправат грешки, ако некој е навистина загрижен корист на другите, треба да бидат ангажирани, се вклучени. -His Светост Далај Лама

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

MA

мајстор на уметноста во будистички студии (р)

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Portland

М-р во будистички студии програма е дипломиран степен програма на 44-кредитна под раководство на Yangsi Ринпоче. м-р степен се фокусира на комбинирање на ригорозни академски студии со барањата на медитација и служба на заедницата да понуди супериорен, интегрирано образование во будистички студии, и е наменета за студентите кои бараат во-длабочината и критичко разбирање на будистичката мисла во контекст на двете традиционални и академски стипендија. [+]

М-р во будистички студии програма е дипломиран степен програма на 44-кредитна под раководство на Yangsi Ринпоче. м-р степен се фокусира на комбинирање на ригорозни академски студии со барањата на медитација и служба на заедницата да понуди супериорен, интегрирано образование во будистички студии, и е наменета за студентите кои бараат во-длабочината и критичко разбирање на будистичката мисла во контекст на двете традиционални и академски стипендија. На диплома парови медитативно искуство на патот и обука за да се интегрираат будистички принципи во активна служба, во партнерство со основни филозофски програма дизајнирана за да земјата на студентите во будистички принципи, логика, филозофски аргументи, и медитативни техники. Интеграцијата на стипендија, медитација, а служба се нагласува, со дополнителни потребните предмети во истражувачки методи, историја, и минимум од два термина на класичната тибетски јазик. Сеопфатна испити, или во исклучителни случаи, една теза, е условот највисок премин степен.... [-]


Master

господар на божественоста степен (MDiv)

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 - 4 години September 2019 Соединети Американски Држави Portland + 1 more

Maitripa колеџ нуди стабилна, 72 кредит минимум, три до четири години мајстор на Божество (MDiv) под раководство на Yangsi Ринпоче. На MDiv е професионална степен се фокусира на будистички пристап кон зачувување на интелектуални, духовни и професионални вештини со цел да работат како агенти на позитивни промени во светот. [+]

Maitripa колеџ нуди стабилна, 72 кредит минимум, три до четири години мајстор на Божество (MDiv) под раководство на Yangsi Ринпоче. На MDiv е професионална степен се фокусира на будистички пристап кон зачувување на интелектуални, духовни и професионални вештини со цел да работат како агенти на позитивни промени во светот. Сколастичката и контемплативен обука формира стабилна основа за донесување на вешто culturally- релевантни мудрост и сочувство. Кандидати се подготвени за животот во служба лидерство и во секторот на непрофитни и chaplaincy традиционалните улоги во рамките на будистички, меѓуверски, или верските институции и заедници.... [-]