Mays Business School at Texas A&M University

Introduction

Read the Official Description

Тексас А & М Универзитетот Мејс бизнис школа за едукација на 4.800 додипломски, магистерски и докторски студенти во сметководство, финансии, информации и оперативен менаџмент, менаџмент и маркетинг. Училиштето постојано е рангирана меѓу првите јавниот бизнис школи. Мејс партнери со национални и регионални бизнисмени да достави релевантни образование форма од страна на индустријата очекувања и сфаќања. Главна Мејс "во Wehner зграда нуди динамична средина за учење за факултет и студентите, во кој се интерактивни алатки за учење, безжичен интернет во текот на изградбата и повеќе компјутерски лаборатории. Мејс се акредитирани од страна на меѓународни, премиерот агенција и услуги организација за бизнис школи. Нашата мисија е да се создаде знаења и развиваат идните етички деловни лидери за глобалното општество. За да видиме како се напредува кон овие цели, ги видиш нашите 2005-2006 достигнувања. Тексас А & М универзитетот е земја-грант, морска грант и простор-грант институција се наоѓа во колеџ станица, Тексас. На универзитетот е централно лоцирана, приближно еднакво оддалечени од три од 10-те најголеми градови во САД (Хјустон, Далас и Сан Антонио) и главниот град на државата (Austin). запишување на универзитетот вклучува околу 44.000 студенти кои студираат за дипломи по 10 академски колеџи. Тексас А & М, прво на државата јавна институција за високо образование, беше отворен на 4 октомври 1876, како на земјоделско-машински колеџ за Тексас. На училиште го должи своето потекло до Morrill акт за 1862 година, со што се поставиле земјиште-грант на нацијата колеџ систем. Во 1963, името на институцијата беше преименувана во Тексас А & М универзитетот на повеќе одразуваат нејзиното проширување на улогата на лидер во наставата, истражувања, и јавниот сервис на државата, нацијата и светот. Иницијалите "А" и "М" се водат на универзитетот минатото, тие не претставуваат никаква специфични зборови, како програма на училиштето прерасна да се вклучат не само земјоделството и инженерство, но архитектура, бизнисот, образованието, науки за земјата, либерални уметности, медицина, наука, и во ветеринарната медицина.

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа EMBA » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

господар на науката во управување со човечките ресурси

Студии врз за студентски град Целосна January 2019 Соединети Американски Држави College Station

Нашата програма ви помага да ги развиете знаењата и вештините потребни за успешна HR кариера и поврзува вас со моќна мрежа на сегашните и поранешните студенти, факултет и бизнис лидери [+]

На бизнисите им е потребна енергија и талент на целата организација да напредуваат и растат. Затоа професионалци за управување со човечки ресурси (HRM) се толку критични. Тие се оние кои помагаат да се развие талент на организацијата.

Стекнување на знаење, вештини и мрежа што треба да се направи разлика преку Магистер на науки во управување со хумани ресурси (MS / HRM) на Мејс бизнис школа.... [-]


Господар на науката за финансии

Студии врз за студентски град Целосна January 2019 Соединети Американски Држави College Station

Нашите МСП во програмата за финансии дава уникатна напредни бизнис образование. Оваа програма е 36 часа семестар, без труд, и ви нуди можност да господар на специјализација по ваш избор [+]

Нашите МСП во програмата за финансии дава уникатна напредни бизнис образование. Оваа програма е 36 часа семестар, без труд, и ви нуди можност да господар на специјализација по ваш избор. Преку комбинација од основни курсеви, изборни предмети, и развој на лидерството можности, вашиот MS програмата се развива и продлабочува компетенции се потребни во својата кариера. Програмата подготвува финансии професионалци за управување со средства и обврски на ден-за-ден основа; направи звук одлуки како што се избор инвестиции или одредување на соодветна готовина биланси; управуваат со валутниот ризик и други финансиски аспекти се вклучени во меѓународниот бизнис, како и да работат во глобалната економија . ... [-]


Магистер на науки во маркетинг

Студии врз за студентски град Целосна January 2019 Соединети Американски Држави College Station

MS Мејс во маркетинг програма нуди единствена напредни бизнис образование. Оваа 36-час, не-теза програма ви нуди можност да господар на специјализација по ваш избор. [+]

Мејс бизнис школа во Тексас А & М универзитетот е еден од само неколку бизнис школи во САД да им понуди на Магистер на науки (МСП) во маркетинг степен програма.

Со акцент на примена на врвни маркетинг концепти, алатки и техники во реалниот свет деловни поставки, оваа уникатна програма е дизајнирана да им обезбеди на студентите со можност да:

Господар знаења од разни области во областа на маркетинг и сродни полиња. Се здобијат со практично искуство примена на различни маркетинг концепти, алатки и техники во реалниот свет деловни поставки преку учество во компанија спонзорирана проекти и практиканти. Развијат стратешко размислување и бизнис лидерски вештини преку интеракција со посета на менаџери и претприемачи во разни форуми и во деловни поставки реалниот свет. ... [-]

Магистер на науки во областа на сметководството

Студии врз за студентски град Целосна January 2019 Соединети Американски Држави College Station

Нашите МСП во Сметководство програма обезбедува уникатна напредна бизнис образование. Оваа 36-часовна програма е не-теза и ви нуди можност да господар на специјализација по ваш избор [+]

Нашите МСП во Сметководство програма обезбедува уникатна напредна бизнис образование. Оваа 36-часовна програма е не-теза и ви нуди можност да господар на специјализација по ваш избор. Преку комбинација на основни курсеви, изборни предмети и можности за развој на лидерството, вашата МСП програма се развива и продлабочува компетенции потребни во вашата кариера. Ние ги истакнуваме техничко-сметководствените знаења и развојот на раководството, комуникацијата, тимската работа и вештини за критичко размислување. Програмата, исто така, ви овозможува да се стекнат со знаења за анализа на финансиските извештаи, маркетинг на професионални услуги, јавна политика, финансиски пазари, информациски системи и влијанието на технологијата врз сметководството и бизнисот. Програмата е првенствено наменета за оние со додипломски подготовка во сметководството. Меѓутоа, може да се разгледаат исклучителни кандидати од други дисциплини. По завршување на програмата, треба да имаат завршено Тексас "150-часовен образовен услов за КПД испитување. ... [-]


Master

Господар на агро-бизнисот

Студии врз за студентски град Целосна January 2019 Соединети Американски Држави College Station

Оваа програма обезбедува професионална подготовка за економски, финансиски и маркетинг анализа на агробизнисот, храна и растителни влакна индустрија одлуки. Барањата на Господарот на Агробизнис степен се флексибилни за задоволување на потребите и целите на студенти [+]

Оваа програма обезбедува професионална подготовка за економски, финансиски и маркетинг анализа на агробизнисот, храна и растителни влакна индустрија одлуки. Барањата на Господарот на Агробизнис степен се флексибилни за задоволување на потребите и целите на студентите. Enrollees кои се преземени бизнис курсеви како студенти ќе можат да се изгради на овој основни познавања и да се специјализираат нивната обука да ги извршуваат специфични цели во кариерата. Оние кои не се завршени основа на овие курсеви може да ги заврши како дел од нивната програма за степен. Студентите ќе работат тесно со нивните комитети во развојот на програмите да ги исполнат нивните уникатни потекла и цели во кариерата. На програмата на одговори на потребата за напредна обука за подготовка studetns за управување со кариерите во агро бизнисот сектор. САД Министерството за земјоделство се проценува дека има околу 10% повеќе работни места од кандидатите за дипломирани со искуство во земјоделството и бизнис. Отворање на нови можности за трговија, промени во политиките кои влијаат governmnet земјоделството, зголемување на интеграција и концентрација во храна и влакна индустрии, како и зголемената загриженост за квалитетот на животната средина и безбедноста на храната придонесоа да оваа растечката потреба за повеќе специјализирани, во-длабочината на обука и примена на економски бизнис принципи во рамките на единствена маркетинг институционална средина во која функционираат агробизниси. Оваа програма не е теза, интердисциплинарна, а заеднички администрирана од страна на Колеџот за земјоделство и живот Науки и Мејс бизнис. Оваа програма е една од избери кадар на националните програми наменети за успешно да ја... [-]


господар на земјата и економија недвижности

Студии врз за студентски град Целосна January 2019 Соединети Американски Држави College Station

Програмата LERE е 37-час, не-теза, дипломиран програма со која се развива напредните способности и вештини потребни за успешна кариера во недвижности индустрија. [+]

Програмата LERE е 37-час, не-теза, дипломиран програма со која се развива напредните способности и вештини потребни за успешна кариера во недвижности индустрија. Нашата програма ги интегрира студии на недвижности и бизнис преку широка програма, вклучувајќи ги и сметководство, финансии, право, недвижен имот, како и професионален стаж. Со користење на економската теорија и финансиски концепти за развој на компетенции за анализа на пазарите на недвижности и на вредноста на недвижнините, ќе бидат подготвени за кариера во недвижен имот на управување. Програмата се состои од 12 основни изборни курсеви и еден што може да изберете од широк опсег на курсеви. Во зависност од вашите интереси и цели во кариерата, ако може да одлучи да преземе дополнителни изборни предмети за понатамошно развивање на своите надлежности во споредна област на знаењето. Нашата програма ќе ви се подготват за кариера во: В · ... [-]