Michael F. Price College of Business, University of Oklahoma

Introduction

Read the Official Description

ИСТОРИЈА А програма во деловните субјекти беше првата понудена во 1913 година преку подредена училиште во колеџ на науките и уметностите повика на Факултетот за трговија и индустрија. На првите сертификати во трговијата и индустријата беа доделени во 1915 година. Името беше сменето на Факултетот за јавни и приватни бизниси во 1917 година. Во јуни 1923 година, Одборот на Regents воспостави школа за бизнис, како посебна двегодишен училиште на Универзитетот и тоа овластен да се состане на степен на диплома за наука за бизнис. Првата диплома за наука во Бизнис степени беа доделени во 1924 година. Следната година на Факултетот за бизнис беше примен во членството во Здружението за напредување колегиум училишта за бизнис (AACSB Меѓународен), меѓународната агенција за диплома 's и мајстор' s степени во бизнисот. За да заработите и да ја задржат акредитација, овие програми мора да се подложени на строги првичната евалуација и се преиспита периодично. Овие програми на колеџ се целосно акредитирани од 1926 година. Покрај тоа, програма што води до диплома 's и мајстор' s степени во сметководството се сретна посебни стандарди AACSB меѓународна акредитација специјално за сметководствени програми. Во 1929 година, Одборот на Regents промени на Факултетот за бизнис на Колеџот за бизнис администрација. Во 1997 година, економист Мајкл Ф. Цена најави придонесот на $ 18 милиони на Колеџот за бизнис. ОУ Regents официјално преименуван на Колеџот за бизнис администрација на Мајкл Ф. Цена Колеџот за бизнис. средства на цената се применуваат стратешки области на совршеност. Оваа донација има воспоставено обдарени позиции факултет, донација библиотека, стипендии и постдипломски асистент, центар за поддршка на студентите, и обезбедува поддршка за голем број на други иницијативи. МИСИЈА Мисијата на колеџ е "да се поттикне откривањето и преносот на знаење за создавањето, функционирање, управување, како и продолжување на адаптација на организации во промена на глобалната деловна средина." Нашите дипломци ќе сфати можности да се види како одделни парчиња на бизнис загатка се собраа да се создаде нов бизнис или индустрија. Концептуално размислување и реалниот свет на обука им овозможува за решавање на комплексни проблеми во бизнис или индустрија. Стратегијата на колеџот за извонредност интегриран со Универзитетот колеџ помага на постигнување на своите цели за подобрен квалитет и придонес во економијата на државата, нацијата и светот. ЦЕЛИ Да ја продолжат својата мисија, на колеџ нуди програми на бакалауреат, магистерски и докторски нивоа, со цел обезбедување на можности за кариера во широк спектар на професионални и претприемачки улоги. Додека повеќето студенти ќе најдат вработување во приватниот сектор, Мајкл Ф. Цена Колеџот за бизнис образование ќе обезбеди општо разбирање на, и благодарност за, раководни процеси кои се применуваат во јавниот сектор и не-за-профит институции. Во прилог на техничка компетентност во областа на специјалност, на колеџ очекува дипломираните студенти да се постигне ниво на разбирање и благодарност за, либерални уметности и општествените науки. Целта е да се обезбеди образовна основа на која дипломиран може да се изгради не само технички, но и социјалните способност преку живот на продолжување на растот и развојот. Акцентот е колку за формирање на ставови и разбирање на комплексни прашања, како за постигнување на знаење и вештини. Од формалното образование може да имаат тенденција да стане апстрахирани од реалноста на практиката, на колеџ има за цел да се одржуваат блиски врски со професионални средини тоа служи. Стажирање можности за студентите, учество на вршење на професионални менаџери во училницата, консалтинг и истражување од страна на факултетот, одборите на советници на колеџ, конференции и слично вклучување на луѓето надвор од Универзитетот обезбеди можности за континуирана интеракција со светот на организации. Додека одржување на практични, релевантни перспектива, на факултет има за цел да ги унапредат границите на знаењето преку истражување, се применуваат и теоретски. Ова истражување е од фундаментално значење за севкупниот квалитет на функцијата на наставата. Студентите на сите нивоа може да се очекува да бидат изложени не само на добро утврдени знаења, но исто така и со идеи и прашања кои се во првите редови на истражување и експериментирање. Како дополнување на програми за образование, на колеџ вклучува продолжување на менаџерски програми за развој за вршење на стручни образование и. Во текот на широк спектар на образовни програми и во своите истражувачки цели и јавниот сервис, на колеџ се стреми да се одржи стандарди на квалитет во согласност со улогата на Универзитетот како еден од водечките институции на високото образование во државата.

This school offers programs in:
  • Англиски

Види магистерски студии » Гледа Online EMBA » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

Master

двојна господар на сметководствени / Магистер на науки во МИО

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Norman

Опција за студентот кој сака да ги извршуваат можности за кариера во професионални услуги и консултантски фирми. [+]

Двоен MAcc / MS во МИО е опција за студентот кој сака да ги извршуваат можности за кариера во професионални услуги и консултантски фирми. Студенти дипломираат со оваа комбинација на степени ќе ја поседуваат сметководствени позадина се потребни за практиката на јавните сметководство и дополнително, ќе имаат експертиза во областа МИС што ќе се олесни широк спектар на кариера патеки во областа на информатичката дизајн и евалуација финансиски. Следење на насоките за магистерски степен генерички, на програмата се заеднички ќе брои 20 отсто или помалку од вкупниот часа во двата степени. MAcc / MS во МИО (За студенти со AACSB акредитирани диплома)... [-]