Millsaps College

Introduction

Read the Official Description

AACSB Accredited

MILLSAPS е основана во 1890 година од страна на Евангелско-методистичката црква. Филантропијата на мајор Рувим Вебстер MILLSAPS и други методистичката лидери во Мисисипи овозможија Колеџ да отвори две години подоцна на она што тогаш беше на периферијата на Џексон. Почетоците беа скромни: две згради, 149 студенти и пет инструктори. Повеќе од еден век подоцна, MILLSAPS има запишување на околу 1.100 студенти и факултет и персоналот на повеќе од 300. Убавата 100-акр кампус е сега се наоѓа во срцето на градот Џексон. Признати од страна на неколку национални организации, Колеџ продолжува да понудат сеопфатна либерални уметности образование за ученици од повеќе од 27 држави и 24 земји.

Визија

Градење на своето мото, Ад Excellentiam, неговата силна наследство на социјална правда, слобода на мислење, и размислување за најважните прашања во животот, а нејзината централна локација во главниот град на Мисисипи, MILLSAPS ангажира студентите во трансформативниот учење и раководството искуство што резултира во индивидуална и интелектуална раст, посветеност на добар државјанство во нашето глобално општество, и желба да успее и да се направи разлика во секоја заедница ќе допре.

Мисија

MILLSAPS Академијата е посветена на академски совршеност, отворена истрага и слободно изразување, истражувањето на верата да се информираат вокација, и иновативни обликување на социјални, економски и културен напредок на нашиот регион.

Студентите меѓународни Прва година

Службен копија на вашиот средно училиште препис на оригиналниот јазик, со официјален превод на англиски. Тестови по англиски јазик, официјалниот IELTS или TOEFL резултати (ако англискиот е мајчин јазик услов ИЕЛТС / ТОЕФЛ може да биде поништен). За студенти чиј прв јазик не е англискиот, MILLSAPS бара ИЕЛТС резултати од групата 6,5 или повисока, минимален резултат од 80 на iBT ТОЕФЛ, 220 за компјутерски-базирани TOEFL, или 550 на хартија базирана на TOEFL. ТОЕФЛ кодот MILLSAPS 'е 1471. Вклучуваат применуваат стандардизирани или национални тестови (SAT, акт, АП, Б, А-ниво или други тестови). Копија од пасош страница проект. MILLSAPS "Меѓународен верификација на финансиска поддршка.

Меѓународен трансфер на студентите

Трансфер на студентите треба да достават записници за секоја колеџ посетувале во оригиналниот јазик со официјален превод на англиски. Тестови по англиски јазик, официјалниот IELTS или TOEFL резултати (ако англискиот е мајчин јазик услов ИЕЛТС / ТОЕФЛ може да биде поништен). За студенти чиј прв јазик не е англискиот, MILLSAPS бара ИЕЛТС резултати од групата 6,5 или повисока, минимален резултат од 80 на iBT ТОЕФЛ, 220 за компјутерски-базирани TOEFL, или 550 на хартија базирана на TOEFL. ТОЕФЛ кодот MILLSAPS 'е 1471. Студентите со помалку од триесет часа на работа, колеџ-ниво треба да поднесе официјален копија од вашиот средно училиште препис на оригиналниот јазик и официјален превод на англиски и стандардизирани или национални тест резултатите (SAT, акт, АП, Б, А-ниво или други тестови ). Копија од пасош страница проект. MILLSAPS "Меѓународен верификација на финансиска поддршка.

Кандидатите ќе бидат избрани врз основа на нивните академски рекорд, курсот работа донесена, перформанси во таа работа се разбира и на ефикасноста на стандардизирани тестови. Биографски податоци на кандидатот, воннаставни активности и есеј, заедно со советник и учител препорака, исто така, ќе се смета во процесот на донесување одлуки.

Меѓународна размена на студенти

Следите чекорите наведени на нашата меѓународна размена на студенти страница.

Меѓународен дипломирани студенти

Кандидатите за МБА или MAcc програма MILLSAPS треба да се примени директно на Факултетот.

2015-16 Меѓународен студентски проценетите трошоци (9 месеци)

Школарината - 33.306 $ Такси - 2204 $ Домување - 7006 $ Оброци - 5406 $ Книги и материјали - 1100 $ Домашни Transportation- $ 550 За здравствено осигурување - $ 600 Разно - 1100 $ Проценува ВКУПНО: 51.272 $

*Ова е минималната цена за домување; Трошоците варираат во зависност од видот на сместување избрани.

**Ова е проценета цена врз основа на стандардот "7 катчиња" стандарден план и просечната возраст на учениците. Трошоците се променливи врз основа на возраста и покриеност.

***Горенаведените трошоци вклучуваат минималните барања. Студентите треба да бидат подготвени за дополнителни лични трошоци, обврски, и летна / зимска трошоци пауза. Ако не ќе патуваат дома ова лето ве молиме бидете сигурни да се планира соодветно за дополнителен трошок.

Меѓународен студентски заслуги стипендии

Меѓународните студенти ќе бидат автоматски се смета за заснован на заслуги стипендии. Подолу е меѓународен поедноставен систем на селекција стипендија MILLSAPS ', за да ви помогне да се процени вашиот стипендија. Средно училиште на студентот и / или на колеџ работа се претвора од MILLSAPS да Успех САД на 4,0 на скалата. Конечниот награда ќе бидат утврдени со дополнителни критериуми, како што се на строгост на академска програма на студентот и средното образование и / или колеџ програма, лидерство, воннаставни вмешаност, писма на препораките, алумни / наследство односи, институционални вклопуваат и покажаа интерес. Не е потребна посебна апликација за заснован на заслуги стипендии. Студентите може да се квалификува за уметнички, музички и театарски талент. Помош треба врз основа не е достапна за странски студенти преку MILLSAPS колеџ.

Tier 1- 30.000 $ - целосна школарина Меѓународни кандидати со еднаков 3,9 Успех или погоре автоматски ќе се смета по поднесувањето на целосно додипломски барањето за прием.

Ниво 2 - $ 23.000 - 27.000 Меѓународни кандидати со еднаков 3,5-3,89 Успех автоматски ќе се смета по поднесувањето на целосно додипломски барањето за прием.

Група 3 - $ 16.000 - 22.000 Меѓународни кандидати со еднаков 3,0-3,49 Успех автоматски ќе се смета по поднесувањето на целосно додипломски барањето за прием.

Забелешка: Сите обновливи стипендии се контингент на задоволување поспецифични услови предвидени со наградата. Заслуги стипендии не се зголеми на годишно ниво. Просечно зголемување на трошоци за присуство се проценува на 5% на годишно ниво.

Рана акција

Рана акција е опција необврзувачка прием кој им овозможува на студенти од прва година да добивате рано известување за одлуката на прием MILLSAPS додека не морале да нека знаат колеџ на вашата одлука до 1 мај. Студентите прифатени под опција раното делување се слободни да се однесуваат и на други училишта. Под раното делување, мора да аплицираат и да ги достават сите документи до 15 ноември. Примени студенти ќе бидат известени најдоцна до 15 јануари. Примени студенти може да ги достават своите запишување депозит во секое време, додека додека кандидатот Одговори Датум на 1 мај.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа BBAs » Гледа BScs » Гледа 1-year MBAs »

Programs

This school also offers:

MSc

м-р во когнитивните невронски мрежи и студии

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Jackson

На сите огромна разновидност на комбинации на материјата во универзумот, единствен комбинација знаеме на која е свесна - тоа се чувствува, мисли, се чуди, се сеќава, судии, надежи, соништа, пресметува, и желби - е мозокот. Ова само по себе е извонреден мистерија. Човечкиот мозок е околу 75% вода, 10% масти, 8% протеини, и неколку процентни поени на јаглехидрати и неоргански соли ... [+]

М-р во когнитивните невронски мрежи и студии

На сите огромна разновидност на комбинации на материјата во универзумот, единствен комбинација знаеме на која е свесна - тоа се чувствува, мисли, се чуди, се сеќава, судии, надежи, соништа, пресметува, и желби - е мозокот. Ова само по себе е извонреден мистерија. Човечкиот мозок е околу 75% вода, 10% масти, 8% протеини, и неколку процентни поени на јаглехидрати и неоргански соли. Одделно, ниту еден од овие работи мислам. Стави заедно во една масовна, се уште нема размислување. Но организираат материјалот на вистински начин ... и се буди.... [-]


Master

Мајсторот на Сметководство

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Jackson

Мајсторот на сметководствена програма е дизајнирана да им обезбеди на студентите со поголема длабочина и ширина во сметководството образование од диплома за сметководство или Магистер за бизнис администрација степен. Студенти со додипломски степени во сметководството и студентите со диплома во областа на сметководство од други можат да ги извршуваат на MAcc степен, иако студентите со малку или без академско образование во ... [+]

Мајсторот на Сметководство

Мајсторот на сметководствена програма е дизајнирана да им обезбеди на студентите со поголема длабочина и ширина во сметководството образование од диплома за сметководство или Магистер за бизнис администрација степен. Студенти со додипломски степени во сметководството и студентите со диплома во областа на сметководство од други можат да ги извршуваат на MAcc степен, иако студентите со малку или без академско образование во сметководство или бизнис се бара да преземат соодветни додипломски или основањето на курсеви за да се квалификува за курсеви на 600-ниво .... [-]


Videos

Millsaps College - A Closer Look

Millsaps College Tour