Mississippi College

Introduction

Read the Official Description

Мисисипи колеџ, поврзани со Крстител Конвенцијата на Мисисипи, е приватна, ко-образовен, христијански универзитет на либерални уметности и науки. Како најстара институција за високо образование во Мисисипи, мк, има долга историја на посветеност на академски совршеност и на Христовото дело.

Нашата визија

Нашата визија е да биде познат како еден универзитет признати за академски совршеност и посветеност на Христовото дело.

Нашата историја

Мисисипи колеџ е основана во 1826 година и е најстара институција за високо образование во државата Мисисипи.

Зошто MC?

Пари списание неодамна рангирана MC # 12 на нивната листа на "20 најдобри приватни колеџи за заслуги помош" Мисисипи Колеџот е држава е најголемиот приватен универзитет со над 5.000 студенти. Во 1831 година, стана првиот MC coeducational колеџ во САД за доделување на степен на жена. Мисисипи колеџ е повеќе прифатлива од што може да мислам со пониски нашата настава и великодушни стипендиска програма. MC награди околу $ 53 милиони стипендии и финансиска помош секоја година. MC нуди повеќе од 80 опции за додипломски, повеќе од 15 програми за постдипломски студии, на Правниот факултет од прва класа, програма лекар асистент и многу повеќе. 16: 1 сооднос на студентите-факултет. Ќе најдете дека со диплома од Мисисипи колеџ има тежина со работодавачите и може да ви отскочна да било каде сакате да одите. MC студенти се здобијат со прифаќање во медицинското училиште во текот на два пати од националниот просек. Скоро 100% на медицински сестри дипломци да најдат вработување во рок од три месеци од дипломирањето. Меѓународната мисија одбор рангирана MC како топ 10 училишта од кои дипломираат мисионери и се во фаза на закажаната средба. MC ученици волонтираат повеќе од 30.000 часа секоја година.

Со нашата големина студент тело, со ниски трошоци на посетеност, и силна академска репутација, мк е редок најдете во областа на христијанската високото образование. Нашата цел е да кисна Христос во секој аспект на нашата култура - во училницата, во текот на кампусот живот, и во срцата на нашите студенти.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Health BScs » Гледа Health MSc » Гледа Health Master » Гледа BScs » Гледа Law LLM » Гледа Bachelor » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во комуникација

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Jackson

На Одделот за комуникации нуди Магистер на науки во комуникација (MSc) диплома. Оваа програма е наменета за студентите кои се бараат за комуникација курсеви во Мисисипи; се заинтересирани во спроведувањето постдипломски студии во комуникацијата; и би сакале да ги подобрат своите продадена или да се подготват за докторски запишување. [+]

Добиеш диплома за комуникации

На Одделот за комуникации нуди Магистер на науки во комуникација (MSc) диплома. Оваа програма е наменета за студентите кои се бараат за комуникација курсеви во Мисисипи; се заинтересирани во спроведувањето постдипломски студии во комуникацијата; и би сакале да ги подобрат своите продадена или да се подготват за докторски запишување.

Преку избор на изборни класа, студентите ќе можат да се прилагоди на нивните студии кон театарот, медиумите, или меѓучовечки / концентрација јавната комуникација. Овој избор мора да се направи во консултација со нивните постдипломски советник при планирањето на предложениот текот на студијата.... [-]


Master

господар во образованието лидерство

Студии врз за студентски град Целосна 15 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Jackson

Мисисипи колеџот обезбедува исклучителни лидерски образование кој става поголем акцент на настава и учење. Нашата единствена програма за степен Магистер во подготовка едукативен лидерство внимателно избира група членови секоја пролет да започнат на 15-месец модуларен програма се состои од 39 часа семестар, кои започнуваат во летниот семестар. На факултет нуди искусни и иновативен перспективи и обезбедува серија на модули се фокусира на шесте димензии на лидерство. [+]

Добиеш диплома во едукативен лидерство

Мисисипи колеџот обезбедува исклучителни лидерски образование кој става поголем акцент на настава и учење. Нашата единствена програма за степен Магистер во подготовка едукативен лидерство внимателно избира група членови секоја пролет да започнат на 15-месец модуларен програма се состои од 39 часа семестар, кои започнуваат во летниот семестар. На факултет нуди искусни и иновативен перспективи и обезбедува серија на модули се фокусира на шесте димензии на лидерство, и тоа:... [-]


Videos