Missouri State University

Introduction

Read the Official Description

Државниот универзитет во Мисури е јавен, сеопфатна универзитет систем со мисија во јавните работи. Нашата цел е да се развие целосно образовани лица, со фокус на етичко лидерство, културна компетенција и ангажирањето во заедницата.

Локации

Системот на Државниот универзитет Мисури има четири физички кампуси:

Главниот кампус во Спрингфилд, п WEST PLAINS, п, нудејќи степени две години соработник MOUNTAIN GROVE, п, фокусирајќи се на овошје науката и земјоделството истражување Далиан, Кина, во партнерство со Liaoning Нормален универзитет

Прави разлика

Мисури членка има мисија јавните работи. Тоа е за помагање на заедницата, да се биде лидер и да биде информиран за светот и за луѓето кои живеат во неа преку:

Ангажирање на заедницата Културна компетенција Етичко лидерство

Од страна на броеви

Мисури Државниот заедница вклучува:

23.838 студенти во Мисури Државниот систем што го прави втор по големина универзитет во државата Шест академски колеџи, еден школа за земјоделство и еден завршено колеџ Речиси 4.000 факултет и членовите на персоналот со 90 проценти од полно работно време во кругот на факултетот држи најнапредните степен во својата област 4000 студенти кои живеат во Универзитетот домување 1500 меѓународни студенти кои студираат на кампусот Спрингфилд 16 NCAA дивизија јас тимови со 48 NCAA шампионатот настапи 85.000 алумни примена на нивното образование во целиот свет

Профил на мечка

Нашите студенти:

Претставуваат сите 50 држави и 85 странски земји Студија во една од нашите 85 + додипломски специјалност кои водат до 185 + академски опции или 45 + постдипломски програми Учествуваат во речиси 300 студентските организации и повеќе од 25 братства и sororities Играат околу 20 интрамурален спортови Добијат $ 155,000,000 финансиска помош со 75 проценти од студентите кои примаат некаква помош Волонтираат повеќе од 100.000 часа на владата и непрофитни организации низ кампусот Волонтерски центар, кооперативна едукација и услуги-учење

Нашите freshmen:

Заработувал во просек Законот резултат од 24,1, државни и национални просеци Одржана во просек средно училиште одделение точка просек од 3,59 Сместени во горната половина на нивните средношколци класи (83,5%)

This school offers programs in:
  • Англиски

Accreditations

The University’s regional accreditation is through the Higher Learning Commission of the North Central Association of Colleges and Schools. On a 10-year review cycle, Missouri State University has been continuously accredited by the North Central association since 1915. HLC accreditation is for the entire University not specific academic programs.

It is the policy of the University to attain accreditation for all programs where accreditation is offered. Academic programs having an accreditation review process with similar goals as the MSU program review are given the opportunity to utilize the accreditation process as its periodic review. Reports from the accreditation evaluators are used in a manner similar to reports from an external evaluator for further deliberation by the department/program which then prepares a response. While program review is on a seven-year cycle, accreditation varies from 5–10 years. Programs may use the accreditation cycle with approval from the provost and respective deans.

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Health Master » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во административни студии

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 4 семестри September 2019 Соединети Американски Држави Springfield + 1 more

Магистер на науки во административни студии е крос-дисциплинска програма која има за подобрување на административните способности со области на акцент во применета комуникација, правда, за домашна безбедност, управување со животната средина, Проектен менаџмент, и спортски менаџмент. [+]

Магистер на науки во административни студии

На Магистер на науки во административни студии е крос-дисциплинска програма која има за подобрување на административните способности со области на акцент во применета комуникација, правда, за домашна безбедност, управување со животната средина, Проектен менаџмент, и спортски менаџмент. Програмата е дизајнирана да ги задоволи потребите на поединци, кои се основани во кариерата и се бараат професионален развој и напредување во рамките на нивните струки. 33-часовна програма се базира врз минатото работно искуство, и им овозможува на учесниците да ги прошират своите база на знаење, способности и вештини кои можат да доведат до зголемена административни улоги во рамките на организациите.... [-]


Master

господар на здравствената администрација

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години September 2019 Соединети Американски Држави Springfield + 1 more

Нашата програма ќе се подготвува за кариера во здравствениот менаџмент и администрација. Управување со здравствени организации во динамична и комплексна животната средина денес е предизвикувачка професија, и квалификувани менаџери се потребни за да доведе организации во обезбедување на висок квалитет на грижата за пациентот во повеќето цена ефективен начин. [+]

Господар на здравствена администрација

Нашата програма ќе се подготвува за кариера во здравствениот менаџмент и администрација. Управување со здравствени организации во динамична и комплексна животната средина денес е предизвикувачка професија, и квалификувани менаџери се потребни за да доведе организации во обезбедување на висок квалитет на грижата за пациентот во повеќето цена ефективен начин. Нашата програма ќе ви овозможат да ги задоволат овие критични раководство предизвици во рамките на индустријата за здравствена заштита. Мајстор за здравство администрација обезбедува флексибилност за работа професионалци. Мајстор за здравство администрација степен се нуди во извршната власт во стилот на формат, наменета за работа професионалци кои сакаат да се постигнат лидерски позиции во индустријата за здравствена заштита. Извршната стил формат вклучува комбинација на помеша / on-line курсеви, заедно со традиционалната седиште курсеви во вечерните часови. ... [-]


господар на природните и применети науки

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 4 години September 2019 Соединети Американски Држави Springfield + 1 more

На MNAS програма е само еден од ваков вид во југозападниот Мисури регионот. Оваа уникатна програма нуди широк спектар на избори за избор на две области на студии во повеќе одделенија или училишта. [+]

Господар на природни и применети науки

Зошто ги извршуваат MNAS степен на Мисури Државниот?

Изберете две области на акцент да се прилагодите вашата програма на студии. Секоја област акцент ќе ви помогнат да ги прошират врз вашиот моменталното научно знаење и способности. Ќе работат директно со советодавен комитет посветен да ви помогнеме да ги задоволат вашите академски и професионални цели. Ќе бидат заменети со еден член на факултет кои ќе обезбедат консултации, како и да ви помогне да дизајнирате вашата програма на студии. Оваа интердисциплинарна програма ви овозможува да изберете области во повеќе одделенија и училишта. На MNAS ќе го зголеми вашиот продадена преку развивање на напредни сет на вештини. Вие ќе имате пристап до state-of-the-art објекти за истражување и други академски потфати. Со постигнување овој напреден степен, ќе се отвори повеќе можности за кариера во науката. ... [-]

господар на јавната администрација

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 4 години September 2019 Соединети Американски Држави Springfield + 1 more

Јавната администрација дипломиран програма Missouri State е акредитирана од страна на Националното здружение на училишта за јавни работи и администрација низ ригорозен националниот процес на акредитација. [+]

Господар на јавната администрација

Мисури сопствена држава е проект јавната администрација дипломиран програма е акредитирана од страна на Националното здружение на училишта за јавни работи и администрација низ ригорозен националниот процес на акредитација. Исполнување на критериумите за NASPAA значи ќе добиете потребните ресурси за да се постигнат целите кои се важни за вас.

... [-]

Videos

There's a place for you in Springfield

What's new at MSU