University of South Carolina Darla Moore School of Business

Introduction

Read the Official Description

Од своето основање во 1919 година, како на Факултетот за трговија, Darla Мур школа за бизнис прераснал во една просперитетна центар на академски совршеност, со запишување на скоро 4.000 студенти и над 800 дипломирани студенти. Факултет експертиза На факултет е составен од 123 професори, научници и практичари, чија стручност опфаќа целиот спектар на бизнис дисциплини и кои беа да се школуваат во многу од најдобрите универзитети во светот. лидерство Мур избор е можеби најпознат по своите исклучителни лидерски во меѓународниот бизнис образование и истражување. Во изминатите 16 години, големи додипломски училиштето во меѓународниот бизнис е рангирана број 1 во која специјалност и нејзините Меѓународната Магистер за бизнис администрација програма е рангиран во топ 3 за 23 последователни години од страна на контактНовини & World Report. Во 2012 година, на Фајненшл тајмс рангирана на програмата училиштето МБА како број 3 во "меѓународно искуство." истражување Училиштето е дом на просперитетна истражувачки центри, како што се ресурсен центар Riegel & Емори човекови Центарот за глобален менаџмент на снабдувачки синџири и процесот на управување и Одделението за истражување на Мур школа е. Во 1990 година, американското Министерство за образование избра Мур школа како една од пет образовни институции во државата, а само еден во Југоисточна Европа, за да служи како центар за меѓународна бизнис и едукација и истражување (CIBER). програми Училиштето нуди широк спектар на програми во прилог на своите меѓународни специјализации: девет додипломски концентрации, седум програми господар и две-р програми; Даниел-Mickel Центар за извршен образование; и годишна конференција економски преглед кој се базира во голема мера од јавниот сектор, како и академијата. Darla Мур Во март 1998 година, на училиште стана првата голема универзитет во државата да го именува својот бизнис училиште за една жена, во чест на Универзитетот во Јужна Каролина alumna и работата на извршната власт Darla Мур. Комбинација подароци од 70 милиони $ ѓа Мур направи Мур школа корисник на еден од најголемите приватни донации за бизнис училиште во САД. AACSB-акредитирани На Darla Мур Школата за бизнис е акредитирана од страна на Меѓународниот.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Види магистерски студии » Гледа EMBA » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MA

мајстор на уметноста во економијата

Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2019 Соединети Американски Држави Columbia

Продажбата и на приходите предвидувања, пазарот тренд анализа, економетриски моделирање на сите на овие вештини се втемелени во применета економија. Тие се исто така меѓу најбараните вештини во бизнис [+]

Мајстор на уметноста во економија

Продажбата и на приходите предвидувања, пазарот тренд анализа, економетриски моделирање на сите на овие вештини се втемелени во применета економија. Тие се исто така меѓу најбараните вештини во бизнисот и владата.

На Darla Мур Школата за мајстор на уметноста во економија програма Бизнис 'комбинира солидна основа во економијата, со акцент на примена на тоа знаење да реалниот свет ситуации. Иако програмата ги подготвува студентите за кариера како професионални економисти во владата и бизнисот, некои дипломирани студенти го користат степен како отскочна даска кон понатамошно образование во законот или докторски студии во бизнис или економија.... [-]


Master

господар на високото образование бизнис администрација

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Columbia

А уникатен нов степен, донесено со најновите мулти-модален технологија, мајстор за образование (M.Ed.) Во високото образование бизнис администрација (heba) е комбинација на вештини на кампусот [+]

Господар на високото образование бизнис администрација

А уникатен нов степен, донесено со најновите мулти-модален технологија, мајстор за образование (M.Ed.) во високото образование бизнис администрација (heba) е комбинација на вештини на кампусот администраторот со алатки за стратешко позиционирање и финансиско управување.

Овој степен програма се подготвува нова генерација на високото образование професионалци, кои ќе се соочи со се менува и глобалниот пазар каде академска стручност се протега надвор од предизвикот на креирање на најсоодветните настава и учење средини. ... [-]


господар на меѓународниот бизнис

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Columbia

Како светски економии продолжи да се испреплетуваат, корпорации и меѓународни претпријатија бараат глобален менаџери кои ја разбираат како организации комуницирате во рамките на социо-културен и политички [+]

Господар на меѓународниот бизнис

Како светски економии продолжи да се испреплетуваат, корпорации и меѓународни претпријатија бараат глобален менаџери кои ја разбираат како организации комуницирате во рамките на социо-културен и политички средини. Бизнис професионалци кои се разбере улогата на владата во меѓународните односи и глобалната трговија ќе имаат јасна предност во рамките на овие средини. Во одговор на оваа растечката потреба, на Darla Мур Школата за Бизнис го создал мајстор на Меѓународен бизнис (MIB) програмата и на MIB двоен степен програма. ... [-]


господар на сметководство

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Columbia

На Darla Мур Школата за Бизнис на Универзитетот во Јужна Каролина нуди Мајстор на Сметководство (MAcc) степен за луѓето како тебе [+]

Мајстор на сметководствена

На Darla Мур Школата за Бизнис на Универзитетот во Јужна Каролина нуди Мајстор на Сметководство (MAcc) степен за луѓето како тебе кои се во потрага на постдипломски училиште и пошироко.

Мали димензии класа, импресивен рекорд на работа поставеност за дипломирани студенти, како и солидна подготовка за КПД испит се само неколку од предностите да се разгледа. Како дел од Универзитетот во Јужна Каролина, на училиште Мур ви нуди ресурси и можности кои не можат да се исти во повеќето други институции. Нашите MAcc програма, еден од најголемите и најреномираните во регионот, продуцира дипломирани студенти кои се во високата побарувачка и регрутирани од страна на регионални, национални и меѓународни сметководствени фирми. ... [-]


господар на човечки ресурси

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Columbia

Иновации, услуги на клиентите и ефикасноста сите зависат од вработување на вистинските луѓе, развивање на нивните вештини и способности, мотивирање на нив преку ефективна награда системи и помагајќи им да научат како да [+]

Господар на човечки ресурси

Иновации, услуги на клиентите и ефикасноста сите зависат од вработување на вистинските луѓе, развивање на нивните вештини и способности, мотивирање на нив преку ефективна награда системи и помагајќи им учат како да функционираат како дел од бизнис тим. Клучен фактор одвојување успешни фирми од помалку профитабилни конкуренти е како секој управува со човечки ресурси. Човечки ресурси игра централна улога во сите од главните предизвици со кои се соочува бизнисот денес. ... [-]