NYU | Tisch

Introduction

Read the Official Description

За

Ниту едно друго училиште не постои во светот како Tisch School of the Arts.

Кога Факултетот за уметност беше основана во Њујорк во 1965 година, таа беше прогласена за смела авантура - да биде училиште за разлика од било кој друг. Го сретнавме тој предизвик, а она што се појави во изминативе 50 години е најистакнатиот центар на земјата за проучување на изведувачките, кинематографските и новите медиумски уметности.

Училиштето

Нашата ширина на квалитет во одделенијата е единствена и светски позната. Можете да заработите диплома, диплома, м-р, МНР, MPS или доктор на науки во широк спектар на дисциплини кои се уникатно интегрирани во едно училиште. Уметници и научници доаѓаат од целиот свет да студираат глума, танц, дизајн, изведба, филм, анимација, пишување за музички театар, сцена, екран

Учениците

Ги бараме и прославуваме сите видови на уникатни гласови од 48 држави и 39 земји. Нашите студенти се подложени на најригорозни приемните процес на секое училиште на NYU. Ние треба многу време да одлучиме кого покануваме во училиштето. Нашиот факултет ги пренесува академските истории, есеи, портфолија, пишување примероци, слики и изведби за да ги идентификува најинтригантните луѓе кои имаат потреба да создаваат, да измислуваат, да експериментираат, да продуцираат, да пишуваат, да кодираат, да снимаат, да анализираат, да ги извршуваат и да прават

Откако ќе бидете тука, ќе се сретнете со други луѓе како вас - луѓе кои имаат длабока љубопитност за себе и за светот околу нив. Тие ќе станат ваши пријатели и соработници за живот. Ви се случува да копате длабоко во својата дисциплина, но исто така ќе ја добиете широчината на образование за либерални уметности во глобален истражувачки глобален универзитет. Ова ќе ве подготви за нешто што сакате да го направите во вашето патување за живот. Ќе создадеш, ВАС.

Факултетот

Нашиот факултет се реномирани професионални уметници и научници, кои ги извршија своите кариери да обезбедат практична обука. Ова гарантира дека вашето образование секогаш ќе биде релевантно за вашето поле. Ќе најдете дека тие разбираат што треба да знаете, бидејќи самите го прават тоа. Тие ја делат вашата страст, и тие ќе ве насочат да станете мајстори на вашата дисциплина. Тие исто така ќе ги следат вашите кариери и ќе бидат ваши ресурси во мрежата на Tisch во светот за годините што доаѓаат.

Њујорк

Нашата база е во Њујорк, и што е одличен град! Градот ќе стане сет за вашиот прв филм или фотографија. Ќе тренирате во една од студијата за професионални актери во центарот на градот. Звуците на улиците ќе ја инспирираат вашата музика. Ќе се преселите низ мостот за да присуствувате на класа во Центарот за игри во Бруклин. Можете да стажирате во најдобрите организации во земјата. И ненадминливиот културен живот на Њујорк ќе го дополни вашето образование на начин што е неспоредлив. Од улиците до парковите, до институциите од светска класа тука, овој голем град е вашиот колеџ кампус.

Вашингтон плоштад

Имаме посебна привилегија да бидеме дел од Њујорк Универзитетот - овој разновиден, глобален универзитет кој успева во големите градови. Можете да се придружите на клубови, да бидете спортист и да ги преземете курсевите кои ги надополнуваат и прошируваат вашите интереси.

Вие исто така може да се научи за култури околу глобалната мрежа универзитет. Треба да студирате на други кампуси во Абу Даби во Шангај или во други глобални академски центри во Акра, Берлин, Буенос Аирес, Фиренца, Лондон, Мадрид, Париз, Прага, Сиднеј, Тел Авив и Вашингтон.


Нашите алумни

Има уште една мрежа која ќе стане дел од нашата мрежа на Tisch алумни. Тие ќе станат важен дел од вашиот професионален живот. Големата вест е дека тие се насекаде, и прават сè. Постојат повеќе од 25.000 други Tisch најинтересните кои работат внимателно во уметноста и сродни професии. На толку многу начини, тие влијаат врз светот околу нив. Не е тајна дека некои се здобиле со голема слава, и има безброј приказни за успех во начинот на кој нашите алумни ги зајакнуваат и менуваат заедниците низ целиот свет.

Во текот на следните 50 години, Tisch најинтересните и факултетите ќе продолжат да бидат водечки креативни сили за иновации. Во свет кој има потреба од помалку уништување и повеќе создавање, Тиш е местото каде започнува светла иднина. Се надеваме дека ќе ни се придружите!


Тиш дипломиран прием страница

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

MA

Магистер по перформанси студии

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави New York

Што значи "да се изврши", и што прави перформансот? Се наоѓа во срцето на жива уметничка сцена во Њујорк, Студиите за перформанси на Универзитетот во Њујорк се посветени на анализа и проучување на културни акти од сите видови и да разберат како можат да создадат значајни промени. Комбинирање на интердисциплинарен опсег на пристапи, вклучувајќи теорија на феминистички и квир, теорија на критични раси, културни студии и други интерсексуални начини на анализа, со еднакво разновиден опсег на истражувачки методи, Студиите за перформанси им нудат можност на дипломираните и додипломските студенти да истражуваат и размислуваат критички за перформансната уметност, танцот, звукот / музиката, визуелната и монтажната уметност, активизмот и онлајн, како и во изведбата на "секојдневниот живот". [+]

Преглед

Што значи "да се изврши", и што прави перформансот? Се наоѓа во срцето на жива уметничка сцена во Њујорк, Студиите за перформанси на Универзитетот во Њујорк се посветени на анализа и проучување на културни акти од сите видови и да разберат како можат да создадат значајни промени. Комбинирање на интердисциплинарен опсег на пристапи, вклучувајќи теорија на феминистички и квир, теорија на критични раси, културни студии и други интерсексуални начини на анализа, со еднакво разновиден опсег на истражувачки методи, Студиите за перформанси им нудат можност на дипломираните и додипломските студенти да истражуваат и размислуваат критички за перформансната уметност, танцот, звукот / музиката, визуелната и монтажната уметност, активизмот и онлајн, како и во изведбата на "секојдневниот живот".... [-]


Мајстори во уметноста политика

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави New York

Нашите УО нуди интимна и интензивна едногодишно искуство кое ги проширува можностите за културно производство. Ние ригорозно ја истражуваме интеракцијата помеѓу критичката теорија и креативната пракса. Ние нудиме еден вид на средба со активисти, уметници, креатори на културни политики и теоретичари од различни дисциплини и интереси. [+]

Нашите УО нуди интимна и интензивна едногодишно искуство кое ги проширува можностите за културно производство. Ние ригорозно ја истражуваме интеракцијата помеѓу критичката теорија и креативната пракса. Ние нудиме еден вид на средба со активисти, уметници, креатори на културни политики и теоретичари од различни дисциплини и интереси.

Основни членови на факултетот се Ела Шохат, Хентил Јап, Карен Финли, Кети Енгел, Лаура Харис, Пато Херберт и Шерил Антонио. Неодамнешните факултети за посета и додавање вклучуваат Ана Девере Смит, Алфредо Јаар, Оскар Еустис, Натали Хендал, Марта Морено Вега, Грејс Анеиза Али и Адонис Воланакис.... [-]


Master

MPS (мајстор на професионални студии) во интерактивни телекомуникации

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави New York

ИТП не ги обучува луѓето за нивните први работни места по дипломирањето. Ги обучуваме луѓето за нивните последни работни места. [+]

Преглед

ITP е двегодишна програма за постдипломски студии која се наоѓа во Tisch School of the Arts на Универзитетот во Њујорк, чија мисија е да ја испитаат имагинативната употреба на комуникациските технологии - како тие можат да ги зголемат, подобрат и да возат задоволство и уметност во животот на луѓето.

ИТП не ги обучува луѓето за нивните први работни места по дипломирањето. Ги обучуваме луѓето за нивните последни работни места.... [-]


Магистер по ликовна уметност во игра дизајн

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави New York

На NYU Game Center МНР е 2-годишен мајстор за ликовни уметности степен во игра дизајн. Лоциран во рамките на познатата тинејџерска школа за уметност на Тјуш, стоиме рамо до рамо со други форми на уметност, медиуми и култура. [+]

Преглед

Центарот за игра на NYU е посветен на истражување на игри како културна форма и дизајн на игри како креативна пракса. Нашиот пристап кон проучувањето на игрите е базиран на едноставна идеја: игрите се важни.

Ние ги обучуваме следната генерација дизајнери на игри, програмери, претприемачи и критичари, да го унапредат полето на игрите преку создавање на контекст за напредна стипендија и ваков напор.... [-]


Contact

NYU | Tisch

Website http://tisch.nyu.edu