Nicholls State University College of Business Administration

Introduction

Read the Official Description

Николс Државниот универзитет, кој се наоѓа во Thibodaux, Луизијана, е сеопфатна, регионално Универзитетот служат јужниот централен Луизијана. Данок поддржан и coeducational, таа ги отвори своите врати 23 Септември 1948, како Френсис Т. Николс помлад колеџ на Државниот универзитет во Луизијана. Во 1956 година, на Луизијана законодавната одделени Николс од Државниот универзитет во Луизијана и тоа овластени да се развие целосна четири години наставни програми. Така, во септември 1956 година, поранешниот колеџ, започна со работа како Френсис Т. Николс Државниот колеџ. Тоа дава својата прва степени мај 1958. Чин 93 од државното законодавство во 1970 година го смени името за да Николс државен универзитет. На 210 хектари кампус, уште еднаш дел од историскиот Acadia плантажа, фронтови на bayou Lafourche, на околу 50 милји југозападно од Њу Орлеанс и 60 милји југоисточно од Батон Руж. Николс, се наоѓа во срцето на Cajun земјата, е подрачје богато со традиција и култура. Тоа е исто така се наоѓа во срцето на реката Мисисипи Делта, овозможувајќи лесен пристап до реката, нејзиниот distributaries, мочуриштата на Луизијана, а во Мексиканскиот Залив. Николс Државниот универзитет остварува својата мисија, преку оптимално искористување на човечкиот, интелектуален и фискалните ресурси на институцијата; преку одговарање assertively на различни студентска популација во управувањето со животната средина, кој промовира факултет и кадар за учество. На Колеџот за бизнис администрација е акредитирана од страна на Меѓународниот на додипломски и постдипломски нивоа. Одделението за сметководство е посебно акредитирани од страна.

Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

Master

Извршниот Магистер за бизнис администрација

Студии врз за студентски град Дел-студии January 2019 Соединети Американски Држави Thibodaux

Специјално дизајниран за да им помогне на бизнис професионалци, со и без додипломски бизнис степени, со тоа што поголемиот дел од своето време и таленти. [+]

На Колеџот за бизнис е акредитирана на ниво на додипломски и постдипломски страна на Здружението за напредување колегиум училишта за бизнис. Само 10 проценти од бизнис училишта глобално ниво се акредитирани од страна на Меѓународниот.За повеќето бизнис професионалци, тоа isn? Та недостаток на желба или мотивација Дека? Запирање на нив од унапредување на нивните кариери. Предизвиците се многу потешко од тоа.Додека балансирање на барањата на работата и семејството, како може некој да најдете време да се здобијат со конкурентна предност во однос на своите врсници кои не само што имаат професионално искуство, но, исто така, на МБА диплома?На Николс Државниот универзитет Колеџот за бизнис администрација ја разбира потребата за програма со која им овозможува на професионалци да научат напредните практични бизнис вештини и да освојат МБА диплома без да се прави големи жртви. Извршниот Магистер за бизнис администрација програма Николс е специјално дизајниран да им помогне на бизнис професионалци, со и без додипломски бизнис степени, со тоа што поголемиот дел од своето време и таленти.Внимателно нашата веб-страница за да дознаете повеќе за нашата програма, методи за настава и членови на факултет. Ве молиме јавете се на колеџ со било какви прашања може да имате во врска со EMBA програмата.... [-]


Мајстор за бизнис администрација

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години August 2019 Соединети Американски Држави Thibodaux + 1 more

Подготвува професионалци со или без додипломски бизнис степени да се соочи со неизвесна економски услови, технолошките промени, културно различни работното место, меѓународни прашања и на политичко / правна средина. [+]

Образование не завршува еднаш ќе влезете во работното место. Живеење во брзо менување на светот значи да се работи во средина каде што се случува секојдневно учење.

А Магистер по бизнис администрација од Николс Државниот универзитет се подготвува професионалци со или без додипломски бизнис степени да се соочат со неизвесна економски услови, технолошките промени, културно различни работното место, меѓународни прашања и за политички / правна средина. ... [-]