Northwest Missouri State University

Introduction

Read the Official Description

Мисија

Северозападниот дел на Мисури Државниот универзитет се фокусира на успех на студентот - секој ученик, секој ден.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc - Master » Види магистерски студии » Гледа BScs - HealthcareStudies » Гледа MSc - HealthcareStudies » Гледа BScs - Bachelor » Гледа Bachelor » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

господар во информатичките системи

Студии врз за студентски град Целосна 16 месеци August 2018 Соединети Американски Држави Maryville

Одделот за компјутерски науки / информациони системи на Северозапад нуди Магистер на науки во информациони системи (MSIS) посветен на развојот на идните лидери во информатичката технологија (ИТ) индустрија. [+]

Одделот за компјутерски науки / информациони системи на Северозапад нуди Магистер на науки во информациони системи (MSIS) посветен на развојот на идните лидери во информатичката технологија (ИТ) индустрија. Ова е 36 кредит часови (12 часови) програма понудена над 4 полно работно време семестри на северозападниот дел на Мисури Државниот универзитет во Maryville, Мисури. Кохортс започнува кон крајот на август (почетокот на есенскиот семестар) и почетокот на јануари (пролетниот семестар) на секоја академска година. Падот семестар кохорти ќе заврши на крајот на следната есен. Пролетниот семестар групи ќе заврши следната пролет. Секоја програма е со иста траење од 16 месеци. Студентите ќе живеат и учат во Maryville и сите основни кампус услуги ќе бидат достапни таму.... [-]


Господар во спортот и вежби психологија

Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Соединети Американски Држави Maryville

Магистрирал во Спорт и вежба психологија е единствената програма во NCAA дивизија II институција во регионот. Ова е интердисциплинарна група составена од психологија, советување, вежби за вежбање, спорт и психологија на вежбање. Студентите од северозападниот дел ги применуваат вештините што ги учат во училницата преку работа со атлетски тимови и тренери за ментални вештини, самодоверба, авто-разговор и важноста за развој на рутини и поставување цели. [+]

Магистрирал во Спорт и вежба психологија е единствената програма во NCAA дивизија II институција во регионот. Ова е интердисциплинарна група составена од психологија, советување, вежби за вежбање, спорт и психологија на вежбање. Студентите од северозападниот дел ги применуваат вештините што ги учат во училницата преку работа со атлетски тимови и тренери за ментални вештини, самодоверба, авто-разговор и важноста за развој на рутини и поставување цели.... [-]


Master

Videos

Reflections of Northwest, Spring Commencement 2017

Hughes Fieldhouse

International Recruitment

Contact
Адреса на локацијата
Northwest Missouri State University
800 University Drive

Maryville, Missouri, 64468 US
Social Media