Oklahoma City University

Introduction

Read the Official Description

Оклахома Сити Универзитетот е coeducational, урбани приватен универзитет се наоѓа во Оклахома Сити, во областа горниот град. На Универзитетот се поврзани со Евангелско-методистичката црква и нуди широк спектар на степени во либерални уметности, ликовната уметност, науки и бизнисот. Единствениот Оклахома институција наведени во врвот ниво на регионални, мајстор на ниво на универзитет категорија од страна на американските и Светот Вести Извештај, Оклахома Сити Универзитетот е исто така се наведени во Форбс "Најдобра христијанскиот Колеџи" & "100 Најдобри купува колеџ".

Најдобро програми

Повеќе од 70 додипломски специјалност, 20 диплома дипломиран (вклучувајќи го и диплома по право, МБА и две докторски програми), и Програмата за возрасни студии за работа возрасни за да заработите диплома за наука или диплома за уметности.

Специјални можности

Услужно учење можности преку наставна програма; Универзитетот во Почести програма; OCULEADS, програма за стипендирање и лидерство; OCU-сторителите Тајван студиската програма; Центар за Интерперсонални студии преку филмот и литературата; Вашингтон семестар програма; студираат во странство програма; и повеќе!

искусен факултет

Седумдесет и осум проценти од нашите членови на факултет се одржи на највисоките степени во своите области. Професори, а не дипломиран асистенти, учат сите класи.

персоналните внимание

Студент / факултет сооднос од 11: 1 и класа големини од околу 17 за прва година и 13 за upperclassmen

Разновидна средина

Повеќе од 1.800 студенти и 600 дипломирани студенти од 46 држави и 43 странски земји

активни кампус

Повеќе од 80 предводени од студентите организации, меѓу кои седум национални братства и sororities, нашата сопствена глава на Habitat for Humanity, мултикултурна студентски здруженија, студентското влада и многу повеќе.

Ѕвездената Атлетика

Ѕвездите имаат освоено 60 национални првенства, вклучувајќи ги и крос шампионат земја NAIA мажите за 2015 година, тврдејќи дека титулата за трета година по ред. OCU студент спортисти се одржува целокупната Успех на 3,0 или повисока за 13 последователни години.

идеална локација

Нашата 104 парк-како акри живеат во центарот на Оклахома Сити, само неколку минути од различни видови на образовни, социјални, културни и рекреативни можности.

Исклучителни финансиска поддршка

Повеќе од $ 34 милиони доделува секоја година во академските заслуги или изведба стипендии, со награди кои се движат од $ 1.000 до 10.000 $. Многу други програми за стипендии како Клара Luper Научниците и Индискиот програма американскиот стипендии понуди помош на нашите студенти. Повеќе од 90 отсто од студентите добиваат академски заслуги, перформанси или потреба-базирани финансиска помош.

Брзи факти

Оклахома Сити Универзитетот го прифаќа Евангелско-методистичката традиција на стипендија и услуги и да се донесат сите вери во културно богат заедница, која е посветена на благосостојбата на ученикот и успех. Мажите и жените ги извршуваат академски совршеност преку ригорозни наставна програма која се фокусира на интелектуален, морален и духовен развој на учениците да се подготват за да стане ефективни лидери во служба на своите заедници.

Кратка историја на OCU Оклахома Сити Универзитетот бил најмен како Епворт Универзитетот на 1 септември, 1904 година. Првиот студенти присуствуваа класа во едно сите намена зграда. Сто и шеснаесет студентите запишани кои есен. Оригиналната градба се уште стои и формира дел од Епворт Обединетите Методистичката црква во Оклахома Сити.

Преживување на бурите на финансиски тешкотии, на Универзитетот се пресели во Гатри во есента 1911 година. Часовите беа спроведени во стариот дел на Оклахома Територија Капитол зграда. Во ова време на името беше променето во методистички универзитет Оклахома. Во 1922 година, името беше променето во Оклахома Сити Колеџот. На колеџ, се преместени во сегашната локација во Оклахома Сити. Сегашната зграда на администрацијата сместени училниците и студентските домови. Во 1924 година, на колеџ беше преименувана во Оклахома Сити Универзитетот. Научи повеќе "

запишување: Повеќе од 2.300 студенти и 1.700 дипломирани студенти од 46 држави и 49 странски земји

Студент / факултетот сооднос: 11: 1

Просечната големина на класа за бруцоши: 17

Просечната големина на класа за upperclassmen: 13

Кампус: 104 парк-како акри во срцето на Оклахома Сити

припадност: Приватен Евангелско-методистичката универзитет основана во 1904 година

Факултет: Повеќе од 78 проценти од факултет се одржи највисок степен во својата област; не учи од страна на дипломиран асистенти класи

вклучување: Повеќе од 60 студентски организации, меѓу кои и шест национални братства и sororities

Националниот рангови: Постојано рангирана како топ-ниво, мајстор на ниво на универзитет од страна на американските Вести &

Финансиска помош: Повеќе од 90 отсто од студентите добиваат академска, заслуга, перформанси или потреба-базирани финансиска помош

работното место: Наречен "Голема колеџ ќе работи за" од страна на Хрониката на високото образование

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа BAs » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MA

М-р во TESOL (настава на англиски Воведничари на други јазици)

Студии врз за студентски град Целосна 36 часа Open Enrollment Соединети Американски Држави Oklahoma City

Мајстор на уметноста во TESOL степен е 36 кредит-часовна програма. Со широк спектар на курсеви, оваа програма има за цел да им овозможат на студентите со знаење на лингвистиката и педагошки суштинско значење за обука во различни аспекти на TESOL, вклучувајќи ги, меѓу другото, курикулум дизајн, развој на материјали, методологии, процедури училница и оценување. Програмата, исто така им нуди на студентите практикум можности да се добие од прва рака практично искуство во областа [+]

Магистрирал: Мајстор на уметноста во TESOL степен е 36 кредит-часовна програма. Со широк спектар на курсеви, оваа програма има за цел да им овозможат на студентите со знаење на лингвистиката и педагошки суштинско значење за обука во различни аспекти на TESOL, вклучувајќи ги, меѓу другото, курикулум дизајн, развој на материјали, методологии, процедури училница и оценување. Програмата, исто така им нуди на студентите практикум можности да се добие од прва рака практично искуство во областа ... [-]

Videos

Campus of Oklahoma City University

Oklahoma City University