Pacific Oaks College

Introduction

Read the Official Description

Учењето е вкоренето во искуството

Непрофитна регионално акредитирана високообразовна институција, Пацифик Оакс нуди завршување на диплома и магистерски програми во различни области, како што се човековиот развој , бракот и семејната терапија (MFT) , образованието , образованието во раното детство (ECE) , угледот на наставниците и организациското лидерство .

Имајќи ги изградивме нашите програми за да ги задоволиме потребите на заедницата во Калифорнија, локациите на кампусот вклучуваат Пасадена и Сан Хозе, како и оддалечени локации и наставни локации низ Северна и Јужна Калифорнија. Нашите програми се исто така достапни на интернет - кои ви даваат шанса да стекнете диплома додека одржувате други обврски.

Паситирани во извонредниот потенцијал што живее во секое човечко суштество, Pacific Oaks нуди средина каде што вашата перспектива и искуство може да игра составен дел во вашето образовно патување. Преку нашиот уникатен прогресивен пристап кон наставата и учењето, секој во нашите училници е студент и учител. Студентите ги поврзуваат субјектите со сопствените лични искуства - делење со наставникот и соучениците. Од оваа уникатна педагогија, ќе научите да ги споделувате своите искуства, како и да ги сослушате оние од вашите колеги соученици.

Пацификот Оакс веќе направи значително влијание врз образованието во раното детство во САД. И нашите студенти продолжуваат да имаат позитивно влијание во Калифорнија, како и на заедниците околу нив.

Образованието не е подготовка за живот; образованието е самиот живот.

-Џон Деви

Мисија

Основана во своето наследство за социјална правда, Pacific Oaks College подготвува студентите да бидат културно интелигентни агенти на промени кои опслужуваат различни заедници во областа на човековиот развој, образованието и сродните семејни студии.

Основни вредности

Информирани од принципите на Квакер, Детската школа за пацифичка оакша е изградена за да се донесе инклузивен пристап кон децата што учат во раното детство да ги почитуваат и да ги прифатат разликите што ги прават другите уникатни. Pacific Oaks College се прошири на овој прогресивен пристап да го информира својот пристап во областа на раното детство образование, човековиот развој, култура и семејна психологија и организациски лидерство.

Водени од четирите основни вредности - почит, разновидност, социјална правда и вклучување - Pacific Oaks College им помогна на дипломците да го променат светот.

Факултет

Пацификот Oaks факултет членови донесат долгогодишно искуство како наставници, советници, креатори на политики, колеџ инструктори, раното детство директори директори, и пошироко. Тие делат длабока, тековна заложба за развој на сите ученици, како и за инклузивните принципи врз кои е основана нашата институција.

Нашиот факултет се гордее со создавање на поддржувачка, нехиерархиска средина во училницата во која студентите се охрабруваат да зборуваат слободно и да ја споделат својата перспектива за вистински заеднички процес на учење.

Лидерство

Лидерство е посветено на мисијата на Pacific Oaks College поттикнување на професионален успех во нашите студенти преку програми кои позитивно влијаат на нашите заедници.

Пацифик Oaks студенти и алумни се најде успех во различни области

 • Образование 35,5%
 • Заедница
 • Претприемништво 11,6%
 • Здравствени услуги 6,9%
 • Консултации 6.6%
 • Операции 5,6%
 • Програма и управување со проекти 5%
 • Човечки ресурси 5%
 • Административни 3,6%
 • Други 3.9%

* Процентите се базираат на 2016 студент

Школарина

2017-2018 Школарина по кредит час

 • Додипломски 808 $
 • Дипломиран $ 1,092
 • Сертификат за наставници (додипломски) 808 $
 • Сертификат за наставници (дипломиран) $ 1,092

2017- 2018 Воена и ветеранска школарина по кредитен час

 • Додипломски 706 $
 • Дипломирал 874 долари

Дополнителни трошоци

Стипендии

Пацифик Оакс има две различни програми за стипендии - нашите институционални стипендии за нови студенти и нашите донаторски стипендии за актуелни и активни студенти. Сите стипендии се достапни за студенти на интернет и на кампусот. Освен ако не е поинаку наведено, сите стипендии се применуваат кон школувањето.

Дојдете Себеси за себе

Ние ве охрабруваме да го посетат Pacific Oaks College да ги видите сите што имаме да понудиме. Дознајте повеќе за нашите програми, да земете турнеја во кампусот, да ги исполнувате факултетите и другите ученици и да ги добивате сите ваши прашања одговорени. Исто така препорачуваме да ја искористите можноста да седите на една или две класи додека сте тука.

Канцеларија за прием:
877.314.2380
admissions@pacificoaks.edu

Pacific Oaks College - Пасадена кампус
Ул "Еурека" 55 ул
Пасадена, CA 91103

Насоки кон нашиот Пасаден кампус

Pacific Oaks College - Сан Хозе кампус
1245 S Winchester Blvd.
Сан Хозе, CA 95128

Насоки за нашиот кампус Сан Хозе

This school offers programs in:
 • Англиски

Гледа MA »

Programs

This school also offers:

MA

Магистер по бракови и семејна терапија

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2.5 - 5 години September 2018 Соединети Американски Држави Pasadena + 1 more

Магистрирал во степенот на програмата за брачна и семејна терапија нуди мултидисциплинарен, инклузивен наставен план за проучување на развојот и семејните системи преку теоријата и практиката базирана на докази. [+]

М-р Брак и семејна терапија

Програмата за магистерска програма за брак и семејна терапија (MFT) е уникатна програма за обука на MFT за развој на клинички квалификувани, културно прилагодени брачни и семејни терапевти и советници. Овој мајстор во степенот на програмата за брачна и семејна терапија ја интегрира посветеноста на разбирање на моќта на културата, угнетувањето и општеството во развојниот процес.... [-]


Магистер по организациски лидерство

Он-лајн студии Студии врз за студентски град 14 - 20 месеци September 2018 Соединети Американски Држави Pasadena San Jose + 1 more

Организациски лидерство и промена е единствен пристап на Пацификот Оакс за проучување на раководството. Историски гледано, програмите за лидерство беа комбинација на неколку области на студии: организациски студии, лидерски студии, автентично лидерство и трансформациско лидерство. [+]

Што е организациско лидерство

Организациски лидерство и промена е единствен пристап на Пацификот Оакс за проучување на раководството. Историски гледано, програмите за лидерство беа комбинација на неколку области на студии: организациски студии, лидерски студии, автентично лидерство и трансформациско лидерство.

Организациски студии

Организациските студии вкоренети во општествените науки истражуваат како може да се обликуваат структури, процеси и практики за да се формираат позитивни односи меѓу институциите и поединците, групите, управните тела, како и другите институции. Вовед во теорија и практична примена, организациски студии се гради во различни области, вклучувајќи менаџмент, психологија, комуникации, јавна администрација, право, како и многу други сродни полиња.... [-]


Contact

Pacific Oaks College - Pasadena

Website https://www.pacificoaks.edu

Pacific Oaks College - San Jose