Point Loma Nazarene University

Introduction

Read the Official Description

Точка Лома Назареецот универзитет е познат по тоа што напред-размислување. На PLNU, академици, верата и заедница сите се од витално значење. Учениците имаат корист од овој балансиран пристап кон образованието и да ја напуштат PLNU подготвени да мислат, дело, и да придонесе за светот.

Во прилог на повеќе од 60 додипломски области на студии, нуди постдипломски програма PLNU регионални центри низ Јужна Калифорнија. PLNU опслужува повеќе од 3.500 студенти.

Дали знаеше?

Од 2004 година, повеќе од 90 проценти од PLNU студентите кои имаат поднесено барање за прием во медицински, стоматолошки, оптометрија, аптека, и ветеринарна училишта биле примени. Во извештајот на отворени врати за 2008 година, студија PLNU во странство програма рангирана 15-ти во нација (меѓу степен-доделување институции господар) за процентот на студенти кои учествуваат - околу 30 отсто од дипломирањето постарите ги проучувале во странство. PLNU е национално признати за неговото лидерство во областа на одржливост - победа во Сан Диего на животната средина услуги Recycler на годината награда четири од последните шест години и е именуван еден од Америка 100 најзелените училишта од страна на Сиера клуб во 2010 и 2011 година. Преку LoveWorks PLNU е Краткорочни Програма Мисија, повеќе од 2.000 студенти, факултет, вработени, и алумни служеле на луѓето во потреба во околу 60 области во светот. Центар PLNU за меѓународен развој истражува одржлив бизнис практики и решенија за глобалната сиромаштија. Од 2005 година, 22 студентски филмови / ТВ програми имаат освоено награди или се појави на филмски фестивали. Тимот на говор и дебата PLNU е е национален шампион во Националниот парламентарна дебата здруженија едногодишна лотарии конкуренција на четири од последните седум години, се натпреваруваат против таквите училишта, како Беркли и Лос Анџелес.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа Online MBA » Гледа Part time MBAs » Гледа 1-year MBAs »

Programs

This school also offers:

MA

мајстор на уметноста во организациски раководство

Студии врз за студентски град Целосна 20 месеци September 2019 Соединети Американски Држави San Diego

Оваа програма ќе ви овозможат да ги исполни вашите повик, со курсеви како што се води во различни заедници, управување со конфликти и промени, организациски системи и однесување, и многу повеќе. [+]

Сте почувствував желба за нешто повеќе, да стане лидер сте биле повикани да бидеме.

Ќе бидете подготвени да го направи следниот чекор во својата кариера, да се претпостави повисоко ниво на лидерство и контрола на вашата иднина. Мајстор на уметноста во Организациона лидерство ќе ви овозможат да води други со вистинска доверба и рамнотежа. Оваа програма е наменета за професионалци работат со две опции за испорака за да обезбеди флексибилност што треба да заработите вашиот степен додека продолжува да работи во вашата сегашна улога. Почнувајќи од есента 2016 година може да се запишат во онлајн формат, 100% на располагање од било каде, или форматот во-лице кое ги исполнува една вечер неделно во нашата мисија долина кампус во Сан Диего.... [-]