Rice University, Jones Graduate School of Business

Introduction

Read the Official Description

НаЏеси Х. Џонс завршено Училиште за менаџмент е една од водечките светски бизнис школи. Таа е една од седумте академски единици на Рајс Универзитетот. Именуван во чест на починатиот Џеси Естир Јов Псалм Пословици Џонс, истакнат Хјустон деловниот и граѓанскиот лидер, училиштето доби својата почетна финансирање во 1974 година преку голем дар од Хјустон Фонд АД, со филантропски фондација основана од Џонс и неговата жена, Марија Гибс Џонс .&nbsp Училиштето нуди Рајс МБА, МБА за раководители, МБА диплома за професионалци, како и две заеднички степени програми: за МБА / ME со Џорџ Р. Браун школа за инженеринг и MBA / MD со колеџ Бејлор на Медицинскиот&nbsp Извршен образование нуди целосен распоред на не-кредитна извршен образование и кориснички курсеви за бизнис и индустрија.&nbsp На Рајс за MBA и MBA програмите раководители се квалификуваат најдобрите во Тексас и во Југозападна од страна на "Фајненшл тајмс" во 2004, 2005 и 2007 година. Истражувањето исто така во 2007 ги рангира Џонс Училиште помеѓу првите десет бизнис училишта во светот, за финансии и меѓу првите 30 американски бизнис школи. На плата во просек од три години по завршувањето на студиите, Рајс МБА дипломирани рангирана 19. на национално ниво.&nbsp "Економист" за 2005 година "Кои МБА? "Пласман места Рајс во првите десет бизнис училишта во светот за" најде работа преку кариера услуги канцеларија. "Рајс, исто така води сите Тексас бизнис школи за зголемување на плата и постдипломски највисока плата. Економист рангирање е најновата ранг да го признае кариера, успех на нашите дипломирани студенти и ефикасноста на училиштето Кариерен Центар за планирање на персоналот.&nbsp Рајс Универзитетот е постојано рангирана еден на Америка "најдобар за настава и истражување универзитети. Таа се одликува со: Мали димензии: 2.995 студенти и 2.013 дипломирани студенти Додипломски студент-да-факултетот сооднос на 5-1 8 најголемиот талент на ученикот, меѓу американските колеџи и универзитети Приватни колеџ систем кој гради заедници кои се и тесно поврзано и разновидни Интердисциплинарна, соработка култура која интегрира и за настава и истражување, и двете додипломски и постдипломски работи Низ кампусот наоѓа во Хјустон, на нацијата четвртиот најголем град и втората само за Њујорк во бројот на седиштето на Fortune 500&nbsp

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MBA »

Programs

This school also offers: