Rice University | Wiess School of Natural Sciences

Introduction

Read the Official Description

Wiess на Факултетот за природни науки отсекогаш претставени нови граници за Рајс Универзитетот. Неговите корени датум до 1912 година, годината на раѓањето на Институтот Рајс. Всушност, сите од четирите основачки одделенија на Институтот - биологија, хемија, математика и физика - се уште е дел од Wiess училиште. На Wiess школа е имењак, Хари Каротерс Wiess, беше Рајс управник, Хјустон филантроп и бизнисмен кој бил свесен за важноста на науката за двете Рајс и успех на Хјустон.

Денес, на Wiess училиште се уште пионерски образовна граници со инкорпорирање на истражување во повеќе класи и постдипломски студенти во истражувачки лаборатории. Во поголемиот дел од Рајс лаборатории денес, студенти може да се најде работат рамо до рамо со факултет, дипломирани студенти и постдокторски истражувачи за унапредување на границите на човечкото разбирање во астрономијата, биохемија, клеточна биологија, хемија, Земјата науки, екологија, еволутивната биологија, математика и физика.

pexels-фото-248152

Wiess на Факултетот за природни науки се состои од шест одделенија:

  • биолошките науки
  • хемија
  • Земјата наука
  • кинезиологија
  • математика
  • Физика и астрономија

Природно факултет учествува во неколку интердисциплинарни институти и центри, вклучувајќи Институтот за Biosciences и биоинженеринг, Ричард Е. Smalley Нано Институтот за наука и технологија, Рајс Квантна институт, Кек Центарот за интердисциплинарни Bioscience Обука за управување со отпад, Мексиканскиот Залив конзорциуми, и Рајс простор институт . Партнерства за истражување опфати локалните институции, вклучувајќи Медицинскиот колеџ Бејлор, MD Anderson Cancer Center, НАСА, на Универзитетот на Тексас Компјутери и наука центар, на Универзитетот во Тексас Медицински филијала, како и на Универзитетот во Хјустон, плус фондации, музеи, индустрии, и другите универзитети и корпорации низ целиот свет.

Истражувањето на Нобеловата Laurates Роберт Curl и Ричард Smalley предвесник на нова дисциплина на nanoscience и технологии кои се среќаваат многу области низ науката и инженерството. Во прилог на обезбедување на основа на нано-истражувања, на училиште, исто така, неодамна регрутирани три реномирани научници, сите членови на Националната академија на науките. Нивните лаборатории за истражување на рак, физика и хемија ќе работат во партнерство со рак на специјалисти во Медицинскиот центар во Тексас да се применуваат нови концепти од физика за истражување и лекување на ракот. Членовите на нашиот факултет добиле престижни награди како што се: Packard стипендии, Beckman Фондацијата Стипендии, NSF КАРИЕРА награди за помлади факултет, Feynman награди, Норман Hackerman награди во хемија, Spilhaus награда Athelstan за подобрување на јавниот Разбирање на Земјата и вселената наука, и благосостојба медал на јавноста од Националната академија на науки.

Школата нуди бројни можности за истражување на своите студенти, а голем број објавуваат својата работа во врвот списанија. Една мала земање мостри на истражување се спроведува илустрира со широк спектар на можности: егзотични растенија и животински инвазии во Тексас екосистеми, еволутивната динамика на гени и геноми во популации и видови, ефектите од сол хемија за замрзнување на заситени почвата на Марс, неврогенезата во Алцхајмеровата болест, и изградба на ласери за ладење атоми на милионити дел од степен над апсолутната нула, да го именува неколку.

Просторот кој го поддржува природни науки е неверојатно разновиден во опрема на state-of-the-art на предвидени за истражувачки програми на додипломски и постдипломски програми. Школата, исто така поддржува програмата професионален наука мајстор во неколку области.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа Health MSc »

Programs

This school also offers:

MSc

господар во вселената студии

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Houston + 1 more

Овој степен е една од петте песни во програмата за професионална господар на Рајс сместен во Wiess Факултетот за природни науки и се фокусира на обука на студентите во вселената инженерство и наука, со намера за создавање на нови можности за оние студенти заинтересирани да работат во вселената технологија и индустрија или сродни владини субјекти, на пример, на НАСА, како и владините односи позиции во непрофитни организации, индустријата и академски институции. степени Овие господар се наменети за студентите кои сакаат да добијат дополнителни технички основни експертиза во комбинација со подобрена менаџмент, комуникациски и лидерски вештини влевајќи ниво на училишен владеење што ја надминува онаа на ниво на диплома, и создавањето на крос-функционални способности потребни во модерни индустријата и владата . [+]

"НАСА има долга и продуктивни односи со Рајс Универзитетот со почеток во воспоставувањето на Џонсон вселенскиот центар. Оваа соработка продолжува и денес. Како дел од севкупната мисија на НАСА, ние сме посветени на образование на сите нивоа, со посебен акцент на образовни програми, кои се задоволат потребите на нашата работна сила. Рајс историски образовани нашите истакнати научници и инженери. Професионалец мајстор 's степен во вселената студии се вклопува во нашата работна сила потреби како што се обезбедува обука во технички области, од науката на практични инженерство и менаџмент. Овие типови на програми може да го подобри нашата работна сила, како што продолжи и во трансформацијата на 21-от век на човечкиот лет во вселената. Ние со нетрпение очекуваме да продолжиме нашата силна врска со Рајс и вашата програма. "... [-]


господар во подземни Geoscience

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Houston + 1 more

Овој степен е наменета за студентите кои сакаат да станат умешен во примената на геолошки знаења и геофизички методи за пронаоѓање и развивање на резерви на нафта и природен гас. Студентите можат да се специјализираат во две области: геологија и геофизика. областа на геологијата фокус подготвува студентите да бидат explorationists, со силни вештини во користење на сеизмички и други геофизички методи заедно со геолошки принципи да се најде нафта и природен гас. областа на геофизиката фокус подготвува студентите да станат експерти во техничките аспекти на истражување сеизмологија. [+]

"Студентите во корист на професионални мајстор од високо признати академски ресурси Рајс е зајакната со професионална компоненти кои заедно се поттикне развојот на основните науката, комуникација и управување со вештини. На (подземни Geoscience) песна создава ретка раса на добро подготвена професионалци кои поседуваат широк спектар на способности потребни за да се осмисли иновативен и прагматични пристапи да се справи со тешки проблеми на индустријата. "" Студентите во корист на професионални мајстор од високо признати академски ресурси Рајс е подобрена со професионални компоненти кои заедно се поттикне развојот на основните науката, комуникација и управување со вештини. На (подземни Geoscience) песна создава ретка раса на добро подготвена професионалци кои поседуваат широк спектар на способности потребни за да се осмисли иновативен и прагматични пристапи да се справи со тешки проблеми на индустријата. "... [-]


Мајстор во анализа на животната средина

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Houston + 1 more

Овој степен е насочена да ги учат учениците ригорозни методи кои се потребни од страна на бизнис и владини организации за справување со еколошки прашања. Како интердисциплинарна програма, таа има за цел да им даде на студентите способност да ги предвидат еколошките проблеми, а не само да ги решат. Тој ги нагласува основните квантитативни теми како што се статистички податоци, далечинско сочувување, анализа на податоци и моделирање. Покрај тоа, таа учи лабораториски и компјутерски вештини и им овозможува на студентите да се фокусираат своето образование со преземање на изборни предмети во соодветните области. [+]

"Консултантските компании за заштита на животната средина се обидуваат да ангажираат мотивирани лица со солидна основа во примена на квантитативни вештини за решавање и спречување на проблемите со животната средина. Освен тоа, како консултанти, овие лица треба да бидат способни ефикасно да комуницираат и да имаат силно чувство за управување и деловни практики. Дипломирани студенти од Програмата за професионален мајстор на Универзитетот Рајс во анализата на животната средина ќе ги поседуваат овие квалитети и ќе бидат огромна предност за нас и другите во нашата област ".... [-]


Videos

Rice University Campus- Virtual Tour

Contact

Dean of Wiess School of Natural Sciences

Адреса, линија 1 Rice University Wiess School of Natural Sciences MS-102 P.O. Box 1892
77005 Houston, Texas, Соединети Американски Држави

Адреса, линија 1 6100 Main St. E100 George R. Brown Hall
77005-1827 Houston, Texas, Соединети Американски Држави
Број на телефон undefined