SCAD - The Savannah College of Art and Design

Introduction

Read the Official Description

Нудат повеќе програми и специјализации од која било друга уметност и дизајн на Универзитетот, SCAD е уникатно квалификуван да ги подготви студентите за професионална талентирани, креативни професии.

SCAD мисија

На Савана колеџ за арт и дизајн постои, за да се подготви талентирани студентите за професионална кариера, нагласувајќи учење преку индивидуалните внимание во позитивно ориентирана универзитет животната средина.

SCAD визија

На Савана колеџ за арт и дизајн, Институција со карактеристични сепак комплементарни една локации, ќе бидат признати како лидер во дефинирањето на уметност и дизајн образование. Со вработување на иновации во сите области, SCAD ќе обезбеди чувствувате образование преку талентирани и посветени факултет и кадар, врвна технологија, напредни ресурси за учење и сеопфатни услуги за поддршка.

Вредности SCAD

Да се ​​биде студент-центрирано институција. Обезбедување на исклучителен образование и живот-менување на искуство за студентите. Прикажат квалитет и квалитет во секој аспект на работењето. Одржување на една почитувана и чесни универзитет животната средина. Расте додека континуирано развива. Да бидат иновативни и ориентирана кон резултати. Промовирање на соработка на тимскиот дух и позитивна "can-do" став. Случува на "екстра милја."

SCAD кариери

SCAD поттикнува стимулативна средина и соработка во која разновидна и талентирани факултет и персоналот се посветени на развој на следната генерација на лидери во уметност и дизајн.

Историја SCAD

Савана колеџот за уметност и дизајн е основана во 1978 година од страна на Ричард Е. Роуан, Пола Валас, мај Л. Poetter и Пол Е. Poetter да обезбеди програми не се достапни претходно во југоисточниот дел на Грузија диплома и да се создаде специјализирани професионални уметнички колеџ, за да привлечат студенти од целиот САД и во странство. Наставната програма е формирана со двете цели за одличен уметничкото образование и ефикасна подготовка за кариера за студентите. Денес, со повеќе локации и придонеси онлајн далечинско образование, SCAD неуморно продолжува да се придржуваат до овие цели.

SCAD беше законски вградени во државата на Грузија септември 29, 1978. Одборот на доверители е основана, и потрагата беше започната за надлежните факултет и соодветен објект.

Во пролетта на 1979 година, SCAD купени и реновиран Савана Волонтерски гарда Арсеналот да служи како прв во училница и административна зграда. Историското значење на структурата 1892 година беше призната од страна номинацијата за вклучување во Националниот регистар на историски места. Именуван Poetter сала во чест на две од основачите, зградата останува активно се користат од страна на SCAD денес.

SCAD постои, за да се подготви талентирани студентите за професионална кариера, нагласувајќи учење преку индивидуалните внимание во позитивно ориентирана универзитет животната средина. Целта на Универзитетот е да ги негува и да се посветам на единствени квалитети на секој студент преку една интересна програма, во инспиративна средина, под раководство на професорите вклучени.

SCAD е приватна, непрофитна институција, акредитирана од страна на Јужна Здружение на колеџи и училишта на Комисијата за Колеџи (1866 Јужна Лејн, Декатур, Џорџија 30.033-4.097; телефонски број 404.679.4500) за доделување дипломи диплома и господар. На универзитетот се стекнува диплома за уметности, диплома за ликовни уметности, мајстор на Архитектура, мајстор на уметноста, Мајстор за ликовни уметности и мајстор на Урбан дизајн степени, како и додипломски и постдипломски сертификати. Професионалните M.Arch. степен е акредитирана од страна на Националниот Архитектонски акредитација одбор. SCAD е лиценцирана од страна на Јужна Каролина Комисијата за високото образование. SCAD внатрешен дизајн диплома за ликовни уметности степен е акредитирана од страна на Советот за внатрешни работи Дизајн акредитација, 206 Grandville Аве, Suite 350, Гранд Рапидс, МИ 49503. SCAD Хонг Конг курсеви за обука се регистрирани во Бирото за образование Хонг Конг (регистарските броеви 261.958-261.971 и 262.196-262.202.) Следниве програми SCAD Хонг Конг се акредитирани од страна на Советот на Хонг Конг за акредитација на академски и стручни квалификации (10 Siu Саи Ван Патен, Чаи WAN, Хонг Конг, 852.3658.0000) и се евидентираат на рамка за квалификации во Хонг Конг, со рок на важност од 1 мај 2011 година, до 30 април 2016: QF Ниво 5 - диплома за ликовни уметности во рекламирањето , QR регистарски број: 11/001053/5, диплома за ликовни уметности во анимација, QR регистарски број: 11/001052/5, диплома за ликовни уметности во графичкиот дизајн, QR регистарски број: 11/001054/5, диплома за ликовни уметности за илустрација, QR регистарски број: 11/001055/5, диплома за ликовни уметности во интерактивен дизајн и развојот на играта, QR регистарски број: 11/001056/5, диплома за ликовни уметности во движење медиумски дизајн, QR регистарски број: 11/001057 / 5, диплома за ликовни уметности во фотографија, QR регистарски број: 11/001058/5, диплома за ликовни уметности во визуелни ефекти, QR регистарски број: 11/001059/5; QF Ниво 6 - Магистер по графички дизајн, QR регистарски број: 11/001060/6, мајстор на уметноста во интерактивен дизајн и развојот на играта, QR регистарски број: 11/001061/6, мајстор на уметноста во фотографија, QR регистарски број : 11/001062/6, Мајстор за ликовни уметности во графичкиот дизајн, QR регистарски број: 11/001063/6, Мајстор за ликовни уметности во интерактивен дизајн и развојот на играта, QR регистарски број: 11/001064/6, Мајстор за ликовни уметности во фотографијата, QR регистарски број: 11/001065/6.

Следниве програми SCAD Хонг Конг се акредитирани од страна HKCAAVQ и се евидентираат на QF со рок на важност од 1 јануари 2013 година, до 31 декември 2017: QF Ниво 5 - диплома за ликовни уметности во модата, QR регистарски број: 13 / 000.159 / L5, диплома за ликовни уметности во модата маркетинг и менаџмент, QR регистарски број: 13 / 000.160 / L5, диплома за ликовни уметности во внатрешен дизајн, QR регистарски број: 13 / 000.161 / L5, диплома за ликовни уметности во сликарството, QR регистарски број: 13 / 000.162 / L5, диплома за ликовни уметности во секвенцијален уметност, QR регистарски број: 13 / 000.163 / L5; QF Ниво 6 - мајстор на уметноста во управување со луксузни и мода, QR регистарски број: 13 / 000.164 / L6, Мајстор за ликовни уметности во луксузни и модерни менаџмент, QR регистарски број: 13 / 000.165 / L6.

Класа големина е мал, овозможува секој студент можност да добијат поединечни внимание. Факултет членови имаат истакнати средини во своите области. Меѓународните факултет и студент тело дојде од сите 50 држави и 100 земји. На англиски како втор јазик и програма посветена меѓународни услуги на студентите на персоналот се на располагање за да им помогне на странските студенти со прилагодување на универзитетски живот во САД.

SCAD атлетика

Првично е член на Националната асоцијација на intercollegiate атлетика 1987-1992, SCAD тогаш transitioned на Дивизија III од Националниот колегиум Атлетска Асоцијација. Пчелите SCAD испратени 20 тимови да NCAA postseason натпреварот помеѓу 1996 и 2003 година, и секоја SCAD атлетика тим најавени победничка рекорд за време на сезоната 2001-02.

Пред почетокот на сезоната 2003-04, SCAD обнови своето членство со NAIA и сега се натпреварува во конференција на Сонцето (порано сонце конференција Флорида). Во есента 2010 година, SCAD Атланта почнаа да се натпреваруваат во интеруниверзитетски ниво во NAIA машка и крос-кантри на жените, голф и тенис.

Во последниве години, SCAD спортски тимови биле рангирани меѓу најдобрите 25 екипи на нацијата. SCAD атлетика има воспоставено исклучително наследство со регрутирање на талентирани студент спортисти и Филдинг тимови во традицијата на извонредност за кои SCAD е најдобро познат.

Еден универзитет со неограничени глобалната можности

SCAD е еден универзитет - нуди степени во четири различни локации и преку интернет учење. Секоја локација SCAD дава ново искуство. Студентите можат да изберат да учат во секое место, во секое тримесечје во текот на образованието. Пронајдете го вашиот муза во Лакост или изгуби себе си во неверојатна култура на Хонг Конг. Се добие вкус на брзиот начин на живот во Атланта или да падне во љубов со јужниот шармот на Савана. Можете дури и да изберете свој амбиент и да уживаат целосен пристап преку нашата е-учење на животната средина.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

MA

господар во секвенцијален уметност

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Savannah Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Како студент на уметност на секвенцијални SCAD, ќе научат да ракуваат со моќта на раскажувањето во секој медиум: стрипови, графички новели, карикатура, стрип, манга, книги за деца и storyboards. [+]

Секвенцијален уметници се кажува на денешната приказни

Како студент на уметност на секвенцијални SCAD, ќе научат да ракуваат со моќта на раскажувањето во секој медиум: стрипови, графички новели, карикатура, стрип, манга, книги за деца и storyboards. И ќе го направи тоа во одделот толку високо почитуван дека тоа е се нарекува "Харвард на стрипот", признати од страна на САД денес, и го носи името меѓу трите институции од кои Марвел комикс регрути на повеќето уредници.... [-]


ма во кино студии

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

На SCAD, учениците да се подготват за кариера како робустен критичарите, рецензентите, новинари, уметници, претприемачи и лидери преку програма посветена на светот на филмот студии. Истражувам во дипломиран работа која се осврнува на големата слика на филмот, со уникатна способност да соработуваат преку сродни сектори и развие широка, се продава пристап. [+]

Тврдат вашето место во пределот на кино

На SCAD, учениците да се подготват за кариера како робустен критичарите, рецензентите, новинари, уметници, претприемачи и лидери преку програма посветена на светот на филмот студии. Истражувам во дипломиран работа која се осврнува на големата слика на филмот, со уникатна способност да соработуваат преку сродни сектори и развие широка, се продава пристап. Ние сме единствениот универзитет во САД за да им понуди на двете МНР во филмот и телевизијата и кино студии М-р за студентите кои сакаат да истражуваат филм на нејзината најголема длабочини.... [-]


Магистер по бизнис и дизајн вештини лидерство

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Savannah Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 6 more

Нов конвергенција се случува помеѓу креативна сфера и светот на бизнисот. Програма на раководството на SCAD бизнис дизајн и уметност предвидува поголема потреба за една нова генерација на лидери кои се фузираат оригинални увид со стратешка визија за развој на просперитетна компании, пионерски непрофитна, и иновативна уметност и култура организации. [+]

Обедини уметноста и културата со бизнис

Нов конвергенција се случува помеѓу креативна сфера и светот на бизнисот. Програма на раководството на SCAD бизнис дизајн и уметност предвидува поголема потреба за една нова генерација на лидери кои се фузираат оригинални увид со стратешка визија за развој на просперитетна компании, пионерски непрофитна, и иновативна уметност и култура организации. Основни курсеви на програмата се воспостави креативната економија како контекст, нагласувајќи стратешко размислување, лидерство и менаџмент. Универзитет соработката со водечките креативни претпријатија изложува на студентите за реалниот свет бизнис култура и предизвици.... [-]


Магистер по историја на уметност

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Како студент на историја на уметноста на SCAD, ќе биде идеално лоциран меѓу сеопфатен академска сцена на уметност и дизајн, со пристап до неверојатен SCAD Музејот на уметност и други огромни ресурси. [+]

Стане одлично познавање на јазикот на уметноста

Како студент на историја на уметноста на SCAD, ќе биде идеално лоциран меѓу сеопфатен академска сцена на уметност и дизајн, со пристап до неверојатен SCAD Музејот на уметност и други огромни ресурси. Имаме најголема историја на уметност на факултетот во американското високо образование, а студентите се водени од страна на мајсторите на дисциплина. Исто така, ќе имаат корист од истакнати симпозиуми SCAD од ова прашање, како и посета на ликовни критичари и историчари желни да ги споделат нивните пловни објекти со лидерите на историјата на уметноста, од утре.... [-]


Master

господар во анимацијата

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Savannah Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 6 more

Ние ви даде можност да соработуваат со и да се изборни предмети во други специјалност, како што се визуелни ефекти, движење медиуми, интерактивни дизајн и развојот на играта, звук дизајн, филм и телевизија, и секвенцијален уметност. [+]

Уметноста на анимацијата

2-Д. 3-D. Стоп-движење. Дигитален моделирање. Местење. Осветлување. Изгледа развој. Како студент на анимација SCAD, ќе го совладате сите. Ние ви даде можност да соработуваат со и да се изборни предмети во други специјалност, како што се визуелни ефекти, движење медиуми, интерактивни дизајн и развојот на играта, звук дизајн, филм и телевизија, и секвенцијален уметност. Резултатот? Ќе дипломираат како динамична, повеќеслојна аниматор, многу во пазарот и е подготвен да се земе на индустрија од невремето.... [-]


господар во архитектурата

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

На SCAD, вашиот архитектура степен доаѓа со робусна спектар на можности. Можеш практикант во просперитетна пазарот на Атланта. Може да се земе во Европската влијание време на студирањето во SCAD Лакост. [+]

Архитектура и изградена средина

На SCAD, вашиот архитектура степен доаѓа со робусна спектар на можности. Можеш практикант во просперитетна пазарот на Атланта. Може да се земе во Европската влијание време на студирањето во SCAD Лакост. Може да се доживее на архитектурата на светот на градот за време на три-недела потопување во Хонг Конг. И можете да го направите сето тоа од база во Савана, дом на една од најславните урбанистички планови во светот и на градскиот пејзаж на двата историски и современи архитектура.... [-]


господар во визуелни ефекти

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Savannah Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Приклучи се на лигите на SCAD визуелни ефекти алумни, кои ги делат Оскари за нивната работа на таков феноменален филмови како "Гравитација", "Животот на Пи", "Чувари на Галакси" и "Големиот Гетсби". Во SCAD, ние во собата ви за успех со пристап кон high-end, професионални дигитални алатки и топ-of-the-линија студиа и опрема. [+]

Промени начинот на кој го гледаме светот

Приклучи се на лигите на SCAD визуелни ефекти алумни, кои ги делат Оскари за нивната работа на таков феноменален филмови како "Гравитација", "Животот на Пи", "Чувари на Галакси" и "Големиот Гетсби". Во SCAD, ние во собата ви за успех со пристап кон high-end, професионални дигитални алатки и топ-of-the-линија студиа и опрема. Нашиот факултет вклучите импресивен список на професионалци кои работеле за гигантите од индустријата, и кои се визуелни ефекти господари на најпознатите иконски анимирани филмови на нашата ера. ... [-]


господар во влакна

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Влакна оддел SCAD е најголем од ваков вид во САД, со еден сеопфатен наставен план и големи, инспиративна објекти порибено со топ-of-the-линија алатки и ресурси. Како студент на SCAD, ќе се приклучат на елитната редовите на влакна студентите кои редовно добиваат главните награди на професионални натпревари и стипендии. [+]

Испреплетувајќи креативност и успех

Влакна оддел SCAD е најголем од ваков вид во САД, со еден сеопфатен наставен план и големи, инспиративна објекти порибено со топ-of-the-линија алатки и ресурси. Како студент на SCAD, ќе се приклучат на елитната редовите на влакна студентите кои редовно добиваат главните награди на професионални натпревари и стипендии. Ги следи стапките на нашата успешна влакна алумни, кој се качил на земјиште неверојатно работни места за водечки компании како Anthropologie, Урбан Outfitters, Марта Стјуарт Живо, Diane von Furstenberg, Лили Пулицер, Мејси е и многу повеќе.... [-]


господар во движење медиумски дизајн

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Savannah Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 5 more

Најди глобалната публика за вашиот движење медиуми дизајни SCAD. Неодамна, на нашите студенти создадена отворањето визуелни за Супер Боул - најгледаните телевизиски пренос во историјата на САД. Повеќе искуства како и овие чекаат на вас тука, како што направи безброј можности за да комуницирате со посета на експерти, учат под персонал од движење медиуми организатори и бидат регрутирани од најголемите брендови во светот. [+]

Стави својата кариера во движење медиуми во полн ефект

Најди глобалната публика за вашиот движење медиуми дизајни SCAD. Неодамна, на нашите студенти создадена отворањето визуелни за Супер Боул - најгледаните телевизиски пренос во историјата на САД. Повеќе искуства како и овие чекаат на вас тука, како што направи безброј можности за да комуницирате со посета на експерти, учат под персонал од движење медиуми организатори и бидат регрутирани од најголемите брендови во светот. Ќе слета твојот сон за работа со моќта на првиот светски стручен степен програма во движење медиумски дизајн зад вас.... [-]


господар во дизајнирање на мебел

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Мебел дизајн програма SCAD е втемелени во контекст на еден робустен уметност и дизајн универзитет, каде што студентите се создаде мебел кои се внимателен, ергономски, убава и одржливи. [+]

Достави својата иднина за успех

Мебел дизајн програма SCAD е втемелени во контекст на еден робустен уметност и дизајн универзитет, каде што студентите се создаде мебел кои се внимателен, ергономски, убава и одржливи. Соработки со колегите во сродните креативни области доведе до ваков проекти како SCADpad®, каде SCAD мебел дизајн студентите иновирана микро-домување мебел решенија, кои беа и функционален и го одзема здивот. Можности како и овие ве чекаат на универзитетот за креативни професии.... [-]


господар во дизајнот за одржливост

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

На SCAD, ќе имаат сите алатки, насоки и инспирација што треба да го спаси светот. Нашиот дизајн за одржливост на програмата се фокусира на подготовка на студентите да се пионери на организациски промени, технолошките и материјалните иновации, државјанин застапување и повеќе како лидер во оваа индустрија. [+]

Дизајн на одржлива иднина

На SCAD, ќе имаат сите алатки, насоки и инспирација што треба да го спаси светот. Нашиот дизајн за одржливост на програмата се фокусира на подготовка на студентите да се пионери на организациски промени, технолошките и материјалните иновации, државјанин застапување и повеќе како лидер во оваа индустрија. Ќе имаат корист од нашата динамична, соработка на животната средина, каде револуционерни проекти како SCADpad® и партнерства со најголемите брендови во светот се случуваат секој ден.... [-]


господар во дизајнот на ентериер

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Savannah Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 5 more

Како студент на SCAD, ќе имаат ексклузивен пристап до универзитетот постојано оценет број еден за изучување на внатрешен дизајн од DesignIntelligence. Именуван меѓу најдобрите во Америка архитектура и дизајн училишта, двете наши додипломски и постдипломски програми редовно добиваат признанија во индустријата. [+]

Уметнички организираме вашата кариера

Како студент на SCAD, ќе имаат ексклузивен пристап до универзитетот постојано оценет број еден за изучување на внатрешен дизајн од DesignIntelligence. Именуван меѓу најдобрите во Америка архитектура и дизајн училишта, двете наши додипломски и постдипломски програми редовно добиваат признанија во индустријата. Преку заеднички проекти, ќе можат да работат на ваков новите случувања како SCADpad® - микро-домување проект кој освои глобалната печатот за SCAD студенти - решавање на предизвиците со дизајн од утре.... [-]


господар во додаток дизајн

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Со седиште во Лондон бизнис на модата е рангиран на SCAD дипломиран моден програми како број 1 во генералниот пласман на САД. [+]

Обликува својата иднина како додаток дизајнер

Како единствен универзитет во светот да понуди МНР во додаток дизајн и прва во САД да се понуди М-р во дисциплината, Ние сме се користи за поставување на лента во SCAD. Гордееме на некој додаток дизајн одделот, кој нуди на студентите со посакувана практиканти, high-end алатки и славна факултет кои се на врвот на професијата. Како студент на SCAD, исто така, ќе имаат корист од црвениот тепих настани кои носат најголемите имиња во индустријата, како и можности да научат директно од ѕвездите на додаток дизајн.... [-]


господар во звук дизајн

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Извршуваат својата страст за звук дизајн на Првиот и единствен универзитет да се состане Дипломирал, магистрирал и МНР степени во областа. Ќе ви биде ангажиран во наставната програма која модели на работното на професионални медиуми производство, земајќи вашата работа да на следното ниво, дури и пред да дипломираат. [+]

Звукот на успех

Извршуваат својата страст за звук дизајн на Првиот и единствен универзитет да се состане Дипломирал, магистрирал и МНР степени во областа. Ќе ви биде ангажиран во наставната програма која модели на работното на професионални медиуми производство, земајќи вашата работа да на следното ниво, дури и пред да дипломираат. На SCAD, исто така, ќе имаат корист од соработката со колегите во другите филмот и дигиталните медиуми оддели, кои работат заедно на развивање на филмови, анимација и видео игри.... [-]


господар во илустрација

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Savannah Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 5 more

Илустрација SCAD програма возови студентите да се создаде ликовна цртежи, со идеи, ликови и карактери во живот со користење на двете традиционални и дигитални техники. Како студент тука, ќе научат да работат во професионална средина преку програма структурирана како работна студио. Ќе се развие свој личен стил и техника, учење да го изразат свој уникатен визија додека формирање на добро заоблени перспектива на дизајн. [+]

Создавањето на подобра иднина преку илустрација

Илустрација SCAD програма возови студентите да се создаде ликовна цртежи, со идеи, ликови и карактери во живот со користење на двете традиционални и дигитални техники. Како студент тука, ќе научат да работат во професионална средина преку програма структурирана како работна студио. Ќе се развие свој личен стил и техника, учење да го изразат свој уникатен визија додека формирање на добро заоблени перспектива на дизајн.... [-]


господар во интерактивен дизајн и развојот на играта

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Хонг Конг Sham Shui Po Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Франција Lacoste + 5 more

На SCAD, земаме игри сериозно. Нашите интерактивни дизајн и развој игра програмата е добитник на главната награда во колеџ Е3 Игра Конкуренција на период од две години по ред, заедно со примање пофалби од Принстон преглед и анимација Кариера преглед. [+]

Тоа не е само игра - тоа е почеток на кариерата на SCAD, земаме игри сериозно. Нашите интерактивни дизајн и развој игра програмата е добитник на главната награда во колеџ Е3 Игра Конкуренција на период од две години по ред, заедно со примање пофалби од Принстон преглед и анимација Кариера преглед. Од учество во професионални конференции за можности за соработка со индустриски гиганти, нашите студенти имаат сите шанси за да профитираат на нивната страст за интерактивен дизајн. Ние ќе им обезбеди на топ-of-the-линија алатки, извонредна факултет и напредна програма ви треба - вие само понесете со вас вашиот А-игра.... [-]


господар во историска конзервација

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Како студент на историски зачувување на SCAD, ќе имаат корист од програмата само историски зачувување во земја која нуди извонредно искуства во САД, Европа и Азија, со најголем факултет посветена на зачувување образование. [+]

Зачувување на минатото, додека обезбедување на вашата иднина

Како студент на историски зачувување на SCAD, ќе имаат корист од програмата само историски зачувување во земја која нуди извонредно искуства во САД, Европа и Азија, со најголем факултет посветена на зачувување образование. Извршуваат својата страст во училиште кое е на претходница на зачувување на повеќе од три децении, adaptively реупотреба речиси 100 историски објекти низ целиот свет, кои ќе служат како ексклузивен жива лабораторија.... [-]


господар во накит

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Со диплома од SCAD, може да се преземе во врска со секој аспект на дизајн индустрија накит. Имаме најголема програма накит во САД, со 13.562 квадратни нога објект каде најсовремената технологија е во вашите раце. [+]

Профитираат на вашата страст за накит Со диплома од SCAD, може да се преземе во врска со секој аспект на дизајн индустрија накит. Имаме најголема програма накит во САД, со 13.562 квадратни нога објект каде најсовремената технологија е во вашите раце. Преку професионално партнерство со големи брендови како ограничени, Мајкл Kors Часовници и фосилни, ќе добие од прва рака искуство како дизајнер на накит да се развие вашата биографија и акции вашиот портфолио дури и пред матурата, подготвува да напредува во денешниот креативна економија.... [-]


господар во рекламирањето

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Savannah Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Како резултат на овој динамичен и креативен пристап, нашите ученици редовно се врвни почести во натпревари индустрија, и најинтересните продолжуваат да го промовираат најголемите брендови во светот. [+]

Господар на уметноста на рекламирање

Како студент на SCAD, ќе се здобијат со стручност во секој аспект на рекламирање: Пишување, уметност насока, дигитални производство и интегрирани бренд маркетинг. Како резултат на овој динамичен и креативен пристап, нашите ученици редовно се врвни почести во натпревари индустрија, и најинтересните продолжуваат да го промовираат најголемите брендови во светот. На средина за соработка на уметност и дизајн, Универзитетот обезбедува идеални услови за усовршување на високо развиени занает на иновативни реклами.... [-]


господар во скулптура

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste Savannah + 4 more

За SCAD студенти скулптура, инспирација никогаш не е далеку. Мајстор на вашиот занает во една од најдобрите студиа во американското високо образование, дизајниран од архитектот Ренѕо Пиано и се наоѓа во непосредна близина на Високо во Музејот на уметност во Атланта. Можете да партнер со водечките брендови и големи имиња, создавајќи незаборавно работа во јавната сфера, и неодамнешните големи уметнички дела студенти SCAD создадена за Хајат Мидтаун Атланта. [+]

Обликуваат ликовната уметност во креативни вашата кариера

За SCAD студенти скулптура, инспирација никогаш не е далеку. Мајстор на вашиот занает во една од најдобрите студиа во американското високо образование, дизајниран од архитектот Ренѕо Пиано и се наоѓа во непосредна близина на Високо во Музејот на уметност во Атланта. Можете да партнер со водечките брендови и големи имиња, создавајќи незаборавно работа во јавната сфера, и неодамнешните големи уметнички дела студенти SCAD создадена за Хајат Мидтаун Атланта. Таа работа и повеќе е пишувано во престижниот медиуми вклучувајќи CNN и Жичен - и сега тие се чека да види што ќе направи следно.... [-]


господар во сликарството

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Savannah Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 5 more

На SCAD, може да се претвори вашата страст за сликање во наградува кариера во ликовната уметност и нови медиуми. Нашите ученици и алумни се изложени на светски познатиот музеи - од Гугенхајм во Музејот на модерна уметност во Смитсонијан - и споделување на нивната работа во најпрестижните уметнички саеми во светот, вклучувајќи го и Хонг Конг Меѓународниот саем на уметноста и Арт Базел во Мајами Бич. [+]

Сликам надвор од линии

На SCAD, може да се претвори вашата страст за сликање во наградува кариера во ликовната уметност и нови медиуми. Нашите ученици и алумни се изложени на светски познатиот музеи - од Гугенхајм во Музејот на модерна уметност во Смитсонијан - и споделување на нивната работа во најпрестижните уметнички саеми во светот, вклучувајќи го и Хонг Конг Меѓународниот саем на уметноста и Арт Базел во Мајами Бич. Текот на вашето време SCAD, ќе биде поддржана од одличен факултет, инспиративна објекти и годишни настани кои се стави SCAD во срцето на ликовната уметност во светот на ... таму каде што припаѓаат.... [-]


господар во филм и телевизија

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Savannah Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Како студент на филмот и телевизијата во SCAD, ќе се здобијат со различни технички вештини, центар себе како солиден креативни и чекор со патувањето во својата професионална филмска кариера. Нашите студенти да имаат корист од една извонредно искуство во целиот спектар на производство улоги и одговорности, се фокусира на напредни студии и пракса во двете технички и концептуално аспекти на филмови. [+]

Филм, телевизија и во уметноста на забава

Како студент на филмот и телевизијата во SCAD, ќе се здобијат со различни технички вештини, центар себе како солиден креативни и чекор со патувањето во својата професионална филмска кариера. Нашите студенти да имаат корист од една извонредно искуство во целиот спектар на производство улоги и одговорности, се фокусира на напредни студии и пракса во двете технички и концептуално аспекти на филмови. Стани визуелен раскажувач, мултимедијален уметник и креативен комуникатор кој е целосно подготвена да се зајакне во професионално студио - дури и пред да дипломираат.... [-]


господар на урбанистички проект

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Не само што ние сме единствената уметност и дизајн универзитет во САД да понудат на мајстор на Урбан дизајн степен, ние се направи сето тоа во средината на една од најславните планови град во светот. Надвор од вашата Homebase во Савана, вие исто така може да учат за една четвртина или повеќе од нашите локации во Атланта, Лакост и Хонг Конг, каде што може да се забележи од прва рака како градовите растат и функционираат во различни контексти и на различни континенти. [+]

Планираат својата иднина во урбанистички проект

Не само што ние сме единствената уметност и дизајн универзитет во САД да понудат на мајстор на Урбан дизајн степен, ние се направи сето тоа во средината на една од најславните планови град во светот. Надвор од вашата Homebase во Савана, вие исто така може да учат за една четвртина или повеќе од нашите локации во Атланта, Лакост и Хонг Конг, каде што може да се забележи од прва рака како градовите растат и функционираат во различни контексти и на различни континенти. Ние ви даде сите алатки ќе мора да се гради како урбан дизајнер, правејќи градски пејзажи поубаво, повеќе функционални и повеќе различни.... [-]


Магистер по графички дизајн

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Savannah Франција Lacoste + 5 more

Како графички дизајн во SCAD студент, ќе стане течно во визуелниот јазик која ги дефинира денешната велесила брендови и врвната организации. Нашата комплетна програма графички дизајн не само да ги покрие основите на дизајнот, таа станува дел во пакувањето на производот, претприемништво, мобилната технологија, интерфејс дизајн и корисничко искуство. [+]

Графички дизајн и визуелна комуникација

Како графички дизајн во SCAD студент, ќе стане течно во визуелниот јазик која ги дефинира денешната велесила брендови и врвната организации. Нашата комплетна програма графички дизајн не само да ги покрие основите на дизајнот, таа станува дел во пакувањето на производот, претприемништво, мобилната технологија, интерфејс дизајн и корисничко искуство. Резултатот? Наградуван професионално портфолио, реално искуство во работа за индустриски гиганти, како и можноста да се направи траен белег во постојано менување на глобалната визуелна сцена - сите пред да дипломираат.... [-]


Магистер по индустриски дизајн

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Индустриски дизајнери обликуваат нашиот свет, од игри и gadgets, да велосипеди и чамци, да highchairs и шлемови. Како студент на SCAD, ќе добиете практично искуство за да доведете идеи во реалноста, носејќи на нашата голема традиција на развој на дизајнери од светска класа. [+]

Рационализирање светот преку индустриски дизајн

Индустриски дизајнери обликуваат нашиот свет, од игри и gadgets, да велосипеди и чамци, да highchairs и шлемови. Како студент на SCAD, ќе добиете практично искуство за да доведете идеи во реалноста, носејќи на нашата голема традиција на развој на дизајнери од светска класа. Во последниве години, нашите студенти имаат работено со некои од најпрепознатливите брендови во светот - вклучувајќи ги и Кока-Кола, Hewlett-Packard, AT & T, Dell, Мател, Мајкрософт, Reebok и Фишер-Цена - да се измисли практични решенија за вистинските предизвици. Резултатот? Најдобро портфолија кои им помагаат на нашите дипломирани студенти се преземат професионални светот од страна на невреме.... [-]


Магистер по Мода

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Savannah Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 5 more

SCAD студенти се беспрекорно prepped за лидерство во динамична и ултра-конкурентна глобалната модната индустрија. Нашата ригорозни програма е структурирана околу принципи на дизајн, неограничената креативност и state-of-the-art технологија. [+]

Зачлени се постојано се развива светот на модата

SCAD студенти се беспрекорно prepped за лидерство во динамична и ултра-конкурентна глобалната модната индустрија. Нашата ригорозни програма е структурирана околу принципи на дизајн, неограничената креативност и state-of-the-art технологија. Мода програма SCAD има длабоки индустрија врски, а врвот мода trendsetters посети и да работат со учениците често. Туторството на наградуваниот, искусни факултет и посета на ментори, ќе господар на целиот спектар на модата - од концептуална на комерцијални.... [-]


Мајстор во дизајн за управување со

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 5 more

Како студент тука, може да се претвори вашата страст за дизајн во витална професионални средства, здружување на силите со големи брендови во заеднички проекти и целниот посакувана практиканти во прогресивни организации гладни за вашите идеи. [+]

Донесе дизајн иновации за најголемите брендови во светот

SCAD е дом на силна програма за управување со дизајн кој е признаен од целата индустрија за производство на исклучително студенти подготвен да ексел во професионалниот свет како застапници на дизајнот иновации и креативно решавање на проблеми. Како студент тука, може да се претвори вашата страст за дизајн во витална професионални средства, здружување на силите со големи брендови во заеднички проекти и целниот посакувана практиканти во прогресивни организации гладни за вашите идеи.... [-]


мајстор во луксузни и мода управување

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Savannah Франција Lacoste + 5 more

SCAD нуди првиот магистер во светот и МНР програми степен во луксузни и мода управување. Оваа специјализирана област ќе ви подготвиме за предизвик кариера во брза, постојано се развива индустријата. Нашата програма опфаќа trendspotting, медиумска стратегија, управување со односи со јавноста, организациски структури, синџирот на снабдување управување, комуникација и модни настани, осигурувајќи дека нашите дипломирани студенти се подготвени да ја погоди земјата трчање. [+]

Уметноста на луксузни и мода управување

SCAD понуди првиот светски и м МНР програми за образование во луксузни и мода управување. Оваа специјализирана област ќе ви подготвиме за предизвик кариера во брза, постојано се развива индустријата. Нашата програма опфаќа trendspotting, медиумска стратегија, управување со односи со јавноста, организациски структури, синџирот на снабдување управување, комуникација и модни настани, осигурувајќи дека нашите дипломирани студенти се подготвени да ја погоди земјата трчање.... [-]


мајстор во фотографија

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Savannah Франција Lacoste + 5 more

Во срцето на фотографија е лична визија и посебна гледна точка. Тоа е начин на гледање, перспектива. SCAD учи талентирани студенти да се погледне во рамките на и да развијат свои согледувања пред да се одлучите на возбудлива кариера како професионален фотограф. [+]

Уметноста на фотографијата

Во срцето на фотографија е лична визија и посебна гледна точка. Тоа е начин на гледање, перспектива. SCAD учи талентирани студенти да се погледне во рамките на и да развијат свои согледувања пред да се одлучите на возбудлива кариера како професионален фотограф. Еве, ќе се здобијат со широк разбирање на традиционалните техники додека развој на вашиот личен стил. Вие исто така ќе имаат можност да ја зајакне вашата фотографија вештини со истражување на сродните креативни области како графички дизајн или рекламирање. Се-далеку? А подлабоко свеста на составот кој им помага на професионални фотографи бидат забележани.... [-]


МНР во гравура

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste Savannah + 4 more

На SCAD, можете да добиете вашата раце валкани и да игра во пресекот на ликовната уметност и дизајн технологијата. Гравура е дисциплина на 21-тиот век, кој ги спојува историски и современи теории, па можеме да ви даде ексклузивен пристап до сите алатки, што треба да го совладате секоја примена на техниката. [+]

Уметноста на гравура

На SCAD, можете да добиете вашата раце валкани и да игра во пресекот на ликовната уметност и дизајн технологијата. Гравура е дисциплина на 21-тиот век, кој ги спојува историски и современи теории, па можеме да ви даде ексклузивен пристап до сите алатки, што треба да го совладате секоја примена на техниката. Од photogravure, да фотолитографски, да photopolymer, можете да го направите сето тоа во напредна гравура студиа дизајниран експресно за вас. Се учи од истакнати факултет, почитувани гости, занаетчии и реалниот свет на искуства со идните работодавци ... тогаш земи индустрија од невремето.... [-]


МНР во дизајн услуги

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Дизајнери на услуги се менува светот, со иновативност и човечкиот пристап до здравствената заштита, транспортот, образованието и мало. SCAD беше првиот универзитет во САД да им понуди на двете Дипломирал и МНР степени во оваа буен поле, и можете да се приклучат на наследството на иновации која почива овде. [+]

Иднината reimagined преку услугата дизајн

Дизајнери на услуги се менува светот, со иновативност и човечкиот пристап до здравствената заштита, транспортот, образованието и мало. SCAD беше првиот универзитет во САД да им понуди на двете Дипломирал и МНР степени во оваа буен поле, и можете да се приклучат на наследството на иновации која почива овде. Прво, ги искористат предностите на мали класи со факултетот, кои исто така се практикуваат професионалци, можности за работа со водечките организации и соработка со Криејтив врсници - потоа се создаде дизајн решенија од утре.... [-]


МНР во драмското писмо

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

На SCAD, студентите на драмското писмо совладате нијанса на јазикот, како тие се подготви незаборавна приказни за театар, филм, телевизија, функција анимација и многу повеќе. Нашиот став како премиерот Универзитетот за Арт и дизајн значи дека ќе имаат корист од марка SCAD синергија меѓу талентирани врсници во секој креативен арената. [+]

Види вашите зборови во движење

На SCAD, студентите на драмското писмо совладате нијанса на јазикот, како тие се подготви незаборавна приказни за театар, филм, телевизија, функција анимација и многу повеќе. Нашиот став како премиерот Универзитетот за Арт и дизајн значи дека ќе имаат корист од марка SCAD синергија меѓу талентирани врсници во секој креативен арената. Видите вашата работа доаѓаат на живот, преку соработка со режисери, актери, дизајнери и техничари, додека да ги научат од индустриски гиганти кои го посетуваат SCAD секоја година и нудат повратни информации за својата работа.... [-]


МНР во изведувачките уметности

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Дали твојот сон е да настапи на сцена, или во филм, како глас на сакана анимиран лик или лицето на незаборавно реклама, можете да се постигне глобална публика во SCAD. Нашите студенти добиваат фокусирана настава и безброј можности да тргнат во центарот на вниманието. [+]

Креативна кариера во центарот на вниманието

Дали твојот сон е да настапи на сцена, или во филм, како глас на сакана анимиран лик или лицето на незаборавно реклама, можете да се постигне глобална публика во SCAD. Нашите студенти добиваат фокусирана настава и безброј можности да тргнат во центарот на вниманието. Ќе Бришење колена со најголемите актери на нашата ера на Филмскиот фестивал во Савана, и да учат под професори кои самите се наградуваниот изведувачи, сценаристи и режисери - сите, бидејќи, по SCAD, вашата страст зазема централно место.... [-]


МНР во историјата на архитектурата

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

SCAD е еден од само двата американски универзитети да им понуди на додипломски студии во историјата на архитектурата, а нашиот предводник локација меѓу еден од најдобро сочуваните урбани пејзажи во земјата го прави Савана главниот амбиент за истражување на овој занает. [+]

Открие човечкото искуство низ историјата на архитектурата

SCAD е еден од само двата американски универзитети да им понуди на додипломски студии во историјата на архитектурата, а нашиот предводник локација меѓу еден од најдобро сочуваните урбани пејзажи во земјата го прави Савана главниот амбиент за истражување на овој занает. Ги искористат предностите на наставна програма која ги опфаќа сите големи историски периоди во западните и глобалната традиции, можност да патуваат во странство за да биде совршено зачувана средновековна село, и посакувана практиканти и ресурси во вашите раце. Широкиот свет на историјата на архитектурата чека.... [-]


МНР во писмена форма

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Savannah Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 5 more

На SCAD, ќе учат како да комуницираат ефикасно како што истражуваат секоја авенија на пишувањето професија преку сеопфатна и современа наставна програма. Нашите часови се дизајнирани за да ви подготвиме за успех како просперитетна писател во секој жанр и секое професионално сфера. Студентите често се стави крај на нивните дипломи со објавување кредити на нивните имиња. [+]

Повеќеслојна Уметноста на пишување

На SCAD, ќе учат како да комуницираат ефикасно како што истражуваат секоја авенија на пишувањето професија преку сеопфатна и современа наставна програма. Нашите часови се дизајнирани за да ви подготвиме за успех како просперитетна писател во секој жанр и секое професионално сфера. Студентите често се стави крај на нивните дипломи со објавување кредити на нивните имиња. Со извонредно висока стапка на вработување во индустријата, програмата за пишување SCAD праќа студентите во динамичниот свет на објавување целосно подготвена да се развива.... [-]


МНР во тематските забава дизајн

Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta Хонг Конг Sham Shui Po Франција Lacoste + 4 more

Ги извршуваат својата кариера како тематските забава дизајнерот на првиот и единствен универзитет да им понуди на МНР степен во оваа милијарди долари на меѓународниот бизнис. Ние потпора креативна култура да ви даде пристап до сродни програми и да работат со професионални партнери на иновативни концепти. [+]

Создаде незаборавни искуства со тематските забава

Ги извршуваат својата кариера како тематските забава дизајнерот на првиот и единствен универзитет да им понуди на МНР степен во оваа милијарди долари на меѓународниот бизнис. Ние потпора креативна култура да ви даде пристап до сродни програми и да работат со професионални партнери на иновативни концепти. Нашиот факултет членови ги имаат дизајниран искуства за Волт Дизни Паркови и установи, Универзална Паркови и установи и Волт Дизни imagineering - сега е ти си на ред да се доведе на професионалната сфера како креативна мислител, раскажувач, дизајнер и производител.... [-]


Videos

Welcome to SCAD