SIT Graduate Institute

Introduction

Read the Official Description

СЕДИ Институтот нуди меѓународно фокусирани степени господар, сертификати и програми за професионален развој во областа на трансформација на конфликти, меѓународна агенција, одржлив развој, и TESOL. Од 1964 година, седат го подготвува професионалци да бидат успешни во интеркултурни и меѓународни средини.

Диплома и уверение програми господар во различни области содржини и формати

SIT Институтот ги подготвува студентите од целиот свет за да бидат ефективни лидери, професионалци и граѓаните. постдипломски и професионални програми за развој SIT се вкоренети во моделот на искуствено образование, каде учењето се случува во врската меѓу теоријата и практиката. Студентите се обучуваат за да стане високо квалификувани практичари кои имаат командантот познавање на теоретските основи на својата професија; искуство во областа; и свесност за сопствените способности, вредности и етика.

Студентите можат да изберат од различни м-р, сертификат и професионални програми за развој во области кои се движат од меѓународно образование за одржлив развој за трансформација на конфликтот на јазичната обука. Со цел да се приспособат на различни професионални и лични цели, програми на различни траење и формат се нуди на историската 200-акр кампус SIT во Вермонт; во SIT Институтот Вашингтон центар; онлајн; и во странство областа сајтови. Во секоја програма област, студентите се испита современите општествени, економски и политички прашања, со особено внимание на човечките и етичките димензии на овие прашања.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа Online MA » Гледа Certificates »

Programs

This school also offers:

MA

Магистер по мир и правда Лидерство

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Brattleboro Washington

На светот му треба мир и правда застапува повеќе од кога било. Добијте ги вештините што ви се потребни за да дизајнирате и да доведете интервенции кои се однесуваат на причините и последиците од комплексните и повеќеслојни конфликти и кои можат да помогнат во изградбата на одржлив мир. [+]

ОпределувањеУчат од лидер и иноватор на терен, обука на менаџери за конфликти и градители на мирот повеќе од 25 години.Останете во вашата работа додека сте заработувале диплома.Добијте обука на терен во пост-конфликтна транзиција во текот на две недели на различни локации во Јужна Африка.Вклучете се со специјалисти за изградување на мирот од целиот свет на КОНТАКТ Летната програма за градење мирПроширете ја вашата професионална мрежа со експерти за градење мир надвор од SIT преку иновативно партнерство со две водечки организации за мир и правда во САД... [-]

Магистер по одржлив развој (онлајн со кратки живеалишта во Вермонт и во странство)

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Brattleboro Washington Мексико Oaxaca + 3 more

Во последниве децении, економскиот диспаритет и уништувањето на животната средина станаа уште поизразени. Откријте како сегашните системи довеле до растечката нееднаквост, сиромаштијата и неодржливата употреба на природните ресурси и развивање на вештини за да се создадат промени во различни арени. [+]

Преглед

Во последниве децении, економскиот диспаритет и уништувањето на животната средина станаа уште поизразени. Откријте како сегашните системи довеле до растечката нееднаквост, сиромаштијата и неодржливата употреба на природните ресурси и развивање на вештини за да се создадат промени во различни арени.

Што ќе научите

Трајната промена бара купување од сите заинтересирани страни. Запознајте се со алатките за партиципативно истражување и дизајн за да развиете колаборативни решенија кои имаат корист од повеќе засегнати страни.... [-]


Мајстор на уметноста во климатските промени и глобалната одржливост

Студии врз за студентски град 1 година August 2019 Соединети Американски Држави Brattleboro Washington

Во оваа една-на-еден вид на степен програма, ќе патуваат низ светот како што ќе ги испита влијанието на климатските промени и иновации и политики за борба против нив. [+]

Преглед

Во оваа една-на-еден вид на степен програма, ќе патуваат низ светот како што ќе ги испита влијанието на климатските промени и иновации и политики за борба против нив. Ќе ги испита тековното глобално управување со животната средина и ќе ги разгледа можностите за ефективна климатска акција во брзо менување на светот.

Почнувајќи од Исланд, ќе се запознаете со науката за клима, методите за оценување и енергетската и климатската политика. Ќе ги видите енергетските алтернативи на Исланд на фосилни горива, како и неговите методи за намалување на производството на јаглероден диоксид. Исто така ќе ги откриете основните политики на Исланд за управување со животната средина и промена на геополитичката улога како лидер во енергетските иновации во рамките на Европската унија.... [-]


Contact

Адреса, линија 1 1 Kipling Road
05302-0676 Brattleboro, Vermont, Соединети Американски Држави

Адреса, линија 1 1015 15th Street, NW, Washington, DC 20005
20005 Washington, District of Columbia, Соединети Американски Држави