School of The Museum of Fine Arts, Boston

Introduction

Read the Official Description

На Училиште на Музејот на FineArts е дизајниран од уметници, за уметниците. Тоа ви, уметникот става, во центарот. Вие ќе бидете охрабрени тука. Ќе се турка. Да преземаат ризици. Да работат во медиум никогаш не сте пробале. Но, нема да им се каже што да прави. Ќе работат со факултетот да се развие свој глас, своја гледна точка; која е причината зошто нашите студенти, нашите дипломирани студенти, одат за да се дефинираат нови правци во уметноста. Многу сме пионери во својата област. Другите се создаде сосема нов области. Образование добиваш тука ќе ви подготвиме за еден свет кој постојано се менува и постојано поставување на многу високи барања за нејзините учесници. На SMFA е предизвик место; тој е дизајниран да биде така. Но на крајот, тоа е искуство кое ќе биде длабоко наградува. И тоа е она што навистина добра образованието е за сите. Мисија Мисијата на Факултетот за Музејот на ликовни уметности, Бостон е да обезбеди образование во ликовната уметност-за уметници на сите нивоа, што е интердисциплинарен и авто-режија. Оваа едукација вредности културни, уметнички и интелектуален разновидност; таа не го опфати широк спектар на медиумите; ја нагласува развој на индивидуалните визија и нејзиниот однос кон културата воопшто; ги вреднува подеднакво знаењето стекнато од страна на размислување и да прави; тоа е длабоко ангажирана со светот во целина. Ако мисијата е константна, својата пракса е секогаш се трансформира. На SMFA, ќе ја креира својата сопствена уметнички процес со избор од експанзивна спектар на студиото уметност курсеви во 18 области на студии. Не постои потребната фондации програма во студиото уметност. Наместо тоа, со поддршка од советници и ментори, ќе се создаде свој индивидуален текот на студијата. Тоа е единствен и наградува процес кој овозможува да експериментирате низ медиумите и се развива вашиот уметничка пракса како што однапред. Ваквиот пристап нуди необична слобода, по што го добил вонредна овошје: самоуверен уметници со уникатен групи на вештини и интереси, со поддршка на вид на бестрашно љубопитство која поттикнува ваков уметност. Овој пристап исто така вклучува необични одговорност: да преземат одговорност за процесот, да ги прифатат критики и да побарате помош кога тоа е потребно. И помош е на располагање: членови на факултет се достапни, а на училиште нуди опсег на советување и услуги за поддршка.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа Postgraduate Certificates » Гледа Diplomas » Гледа Bachelor »

Programs

This school also offers:

MA

Мајстор за ликовни уметности

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Boston

Двете ригорозни и многу селективна, мајстор за ликовни уметности програма (МНР) ќе ви се подготват за кариера како професионален уметник. Уметнички иновации и ... [+]

Мајстор за ликовни уметности

Двете ригорозни и многу селективна, мајстор за ликовни уметности програма (МНР) ќе ви се подготват за кариера како професионален уметник. Уметнички иновацијата и креативноста се основните квалитети кои се мошне преносливи на пошироката области на општеството. Наставната програма се интегрира практични и вештини за критичко низ различни медиуми и дисциплини; ќе брус вашата пракса преку индивидуални иновации, креативни соработки, неформални mentorships и академскиот дискурс. МНР студенти се запишуваат во двете SMFA и Универзитетот Тафтс, и дипломира во две години со степен МНР од Тафтс. Клучните аспекти на програмата се:... [-]