School Of Professional Studies - Columbia University

Introduction

Read the Official Description

На Факултетот за континуирана едукација нуди програми за магистратура во брзорастечките и интердисциплинарни области, курсеви и сертификати, Колумбија Лето, програми за посета на домашни и странски студенти, и многу повеќе. На Факултетот за континуирана едукација на Универзитетот во Колумбија е ресурс за оние кои сакаат да ги преземе своите животи во нови правци.

Нашите студенти се мотивирани, сериозни, академски ориентирани луѓе кои бараат професионално, лични, академски или развој во теми кои се движат од науките и на хуманистички науки за уметноста.

Обемот на Школата се протега многу подалеку вечерните часови за враќање студенти. Нашите програми за да не служат само не-степен и професионални студенти, но, исто така, стотици додипломски и постдипломски Колумбија matriculates секоја година.

Ние во моментов нудат

Четиринаесет степени професионална господар Postbaccalaureate студија во над 100 предметни области Над 50 средно училиште програма опции наставни Десет нивоа на ESL настава Пристап кон курсевите науките и уметностите, преку програми за обука за ревизија и за доживотно Лето Седници на Универзитетот

Иако овој придонес е разновидна, нашите програми се обединети од страна на нашата мисија: да се трансформира знаење и разбирање во служба на поголемо добро: праведно, одржливо и внимателна глобално општество.

Ве молиме да се истражуваат нашиот сајт и да ги разгледа сите дека Факултетот за континуирана едукација на Колумбија има да понуди.

ИСТОРИЈА

Од 1995 година, Факултетот за континуирана едукација на Универзитетот Колумбија ги администрира и се развива иновативни програми кои се пополни разновидност на потребите на студентите.

Кој првично беше наречен на Одделението за посебни програми, продолжување на образованието во Колумбија започна со неколку програми не-степен, една во странство програма, летна сесија, Лето Средношколски Програми, јазик програма на американската, и неколку меѓуинституционална аранжмани. Во текот на следните пет години, дивизија прошири постојано, за лансирање на серија на програми наменети за постдипломски студенти кои се потребни за да се подготви за постдипломски училиште или напредување во кариерата и на студенти кои сакаат да студираат во странство за еден семестар, година, или во текот на летото.

Во 2002 година, Одборот на доверители на Универзитетот доделена конечно одобрување за формирање на школа за континуирана едукација, првиот ново училиште во Колумбија во последниве 50 години. Со оваа нова состојба, ССБ доби овластување да се состане на Магистер на науки степен.

Од 2002 година, на Факултетот претрпе извонреден раст. Денес на училиште ја води 14 професионални програми MS степен, postbaccalaureate студија во текот на 50 области, на летните сесии, јазик програма на американската, и лето Средношколски програми.

Школата во моментов се запишува околу 6.000 студенти секоја година, од целиот народ и во целиот свет. Ние им служи на стотици студентите запишани во други училишта на Универзитетот преку летните сесии, нашите студии во странство придонеси, и преку професионално ориентирани курсеви се качи секоја година.

Овој робустен раст е сведоштво за виталноста на континуирана едукација на Универзитетот Колумбија и за успехот на нашите ученици и програми. Ние продолжуваме да гледаат напред кон развој на можности за студентите да се промени нивните животи преку ригорозни академици и предизвик студија.

This school offers programs in:
  • Англиски

Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

Master

господар на управување (м-р) спорт

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 - 8 семестри September 2019 Соединети Американски Држави New York + 1 more

Ранг # 3 на глобално ниво од страна на Меѓународниот мајстори SportBusiness Пласман 2015 година, господар 's степен програма на Универзитетот Колумбија во спортски менаџмент возови професионалци во сите сектори на спортската индустрија од страна на настава специфични вештини за управување со глобалната, и анализатор и дигитален фокус. [+]

Стане лидер во податоци управувано светот на спортот на 21-от век.

Ранг # 3 на глобално ниво од страна на Меѓународниот мајстори SportBusiness Пласман 2015 година, на Универзитетот Колумбија степен програма господар во спортот за управување со обучува професионалци во сите сектори на спортската индустрија од страна на настава специфични вештини за управување со глобалната, и анализатор и дигитален фокус. Располагање со скратено работно време и со полно работно време, на програмата располага:... [-]


Мајстор (Магистер) биоетиката

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 - 6 семестри September 2019 Соединети Американски Држави New York + 1 more

Магистер на науки во Биоетика, дел од програмите на Универзитетот Колумбија во Биоетика, која исто така вклучува и онлајн сертификација на професионални достигнувања и Noncredit курсеви на интернет, основи на студентите во историски, филозофски, правен, и општествено-научни пристапи и модели за решавање на биоетиката предизвици. [+]

Прашања во врска со етички, правни и социјални импликации на напредок во биотехнологијата и биомедицината се повеќе произлегуваат како во САД и во странство. Од матични клетки за истражување на реформата на здравствениот, овие теми вклучуваат критични дилеми на раскрсниците на законот, општество, култура, јавната политика, филозофијата, религијата, економијата, и историја.

Научници, здравствени услуги, и креаторите на политики се соочи како да се пристапи на овие комплексни прашања, но сепак научни и технолошки достигнувања се далеку Јевгени нашата способност да се разбере или носат клучни одлуки во врска со овие прашања.... [-]


Мајстор (Магистер) информации и стратегија знаење

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 16 месеци September 2019 Соединети Американски Држави New York

Магистер на науки на Универзитетот Колумбија во информации и стратегија со знаење (IKNS) се подготвува поединци кои се инвестирани во стратешки потенцијал на стратегија бизнис-знаење усогласување, соработка, и анализатор на бизнис да се прошири или да филијала надвор од нивните сегашни улоги, или да станат претприемачи за вложувања во доменот на знаење. [+]

Вози раст, продуктивноста и општествени влијание преку управување со информации и соработка. Универзитетот Колумбија Магистер на науки во Информации и Стратегијата на знаење (IKNS) Програмата се подготвува поединци кои се инвестирани во стратешки потенцијал на бизнис-знаење стратегија усогласување, соработка, и анализатор на бизнис да се прошири или да филијала надвор од нивните сегашни улоги, или да станат претприемачи за вложувања во доменот на знаење.... [-]


Мајстор (Магистер) комуникација пракса

Студии врз за студентски град Целосна 4 - 5 семестри September 2019 Соединети Американски Држави New York

Магистер на науки на Универзитетот Колумбија во Програмата комуникации пракса ви обезбедува со основањето на аналитички вештини, раскажување приказни знаење, разбирање публика, како и стажирање да стекнат конкурентска предност во областа и да се подготви за работа во кариерата-песна во комуникациите. [+]

Изгради стратешки начин на размислување за комуникација на работното место.

Магистер на науки на Универзитетот Колумбија во комуникации пракса Програмата ви дава со основите на аналитички вештини, раскажување приказни знаење, разбирање публика, како и стажирање да стекнат конкурентска предност во областа и да се подготви за работа во кариерата-песна во комуникациите.

Ќе бидат подготвени да сегмент и на целната публика, оценуваат дизајн и истражувачки алатки, ги користат социјалните медиуми стратегии, и развие приказни вештини, како и темелно да се разбере како да се развијат ефективни комуникациски стратегии.... [-]


Мајстор (Магистер) преговарање и решавање на конфликти

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 - 6 семестри September 2019 Соединети Американски Држави New York + 1 more

Господар 's програма Колумбија е во преговори и решавање на конфликти, која може да биде завршен за скратено работно време или со полно работно време, е комбинација на теорија и применети обука да ги подготви студентите да развијат практични модели за преговарање и решавање на споровите меѓу партиите со различни цели и желби. [+]

Професионалци за решавање на конфликтот работат во широк спектар на области, вклучувајќи бизнис, право, образование, здравствена заштита, како и владата. Тие дејствуваат како арбитри, медијатори, олеснувачи, правобранители, и советници. Тие мора да разберат основните причини и динамиката на конфликтот и како да ги решат споровите преку образложени преговори.

Колумбија господар 's програма во преговори и решавање на конфликти, Која може да биде завршен за скратено работно време или со полно работно време, е комбинација на теорија и применети обука да ги подготви студентите да развијат практични модели за преговарање и решавање на споровите меѓу партиите со различни цели и желби. Додипломски оваа програма е дел од богатата историја на решавање на конфликти на Универзитетот Колумбија.... [-]


Мајстор (Магистер) технологија за управување

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 16 месеци September 2019 Соединети Американски Држави New York

Извршен MS Колумбија Универзитетот во технологија за управување подготвува високи професионалци технологија да се развие стратешки начин на размислување, да шлифоване нивната говорење и презентациски вештини, разбирање на основните деловни функции (како што се финансии, сметководство, и лидерство), и на крајот да се вози подобрена бизнис перформанси преку употреба на технологијата. [+]

Побарувачката за квалификувани и искусни лидери кои можат да ги водат нивните компании да се натпреваруваат во денешниот високо конкурентна, брза, глобалната, технологија базирана на економијата никогаш не била поголема.

Универзитетот Колумбија Извршниот МСП во технологија за управување подготвува високи професионалци технологија да се развие стратешки начин на размислување, да шлифоване нивната говорење и презентациски вештини, разбирање на основните деловни функции (како што се финансии, сметководство, и лидерство), и на крајот да се вози подобрена бизнис перформанси преку употреба на технологијата. Програмата ја нагласува важноста на користење на технологијата во бизнисот за стратегиска предност подобрена продуктивност. Дипломирани обично се претпостави позиции како Чо, CTO, НСА, КОО, извршниот директор, или граѓанска организација, или како претприемачи. Програмата исто така е идеален за оние кои се извршуваат сертификација CISA (сертифициран Информатички системи за ревизор).... [-]


Мајстор (Магистер) управување со прибирање финансиски средства

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 - 12 семестри September 2019 Соединети Американски Држави New York + 1 more

Господар на програмата за собирање на средства за управување е подготвува професионалци да ексел во институционалниот напредок и непрофитни управување со кариерите. [+]

На Прибирање средства програма за управување со мајсторот подготвува професионалци да ексел во институционалниот напредок и непрофитни управување со кариерите.

Светот на непрофитна расте - и во големината и влијание. Огромен број на причини и милионите на организации кои им служат на оние причинители, во САД и во целиот свет, луѓето треба да го води и да се обезбеди финансиска поддршка. Програма за собирање на средства за управување на Универзитетот Колумбија, тука е вашиот портал да учествува во она што е најважно од сектори на општеството многумина се чувствуваат - онаа која промовира филантропијата, љубов на човештвото.... [-]


Videos

Pygmalion: Columbia University HSP Students' Film 2007

Regional Environmental Sustainability in the Middle East (Israel/Jordan)

Resolving Urban Conflict Course (Medellin, Colombia)