SUNY Polytechnic Institute

Introduction

Read the Official Description

Формирана од страна на SUNY Одборот на доверители, на 14 јуни 1966 година, на Државниот универзитет на Њујорк Институтот за технологија во Utica / Рим (SUNYIT) е јавно Институтот за технологија во Њујорк. Првично постдипломски и горниот поделба институција, на колеџ класи понудени во привремени локации и продолжување сајтови за неколку години, се до првиот градби биле изградени врз постојана кампус во Marcy, Њу Јорк, во 1980 година. SUNYIT студентите да ги извршуваат додипломски и постдипломски степени во технологија и стручни студии на кампусот SUNYIT - средина за учење високотехнолошки на стотици акри минути од НСМ Thruway Егзит 31, Utica. Нашите студенти доаѓаат од сите делови на Њујорк, многу други држави, а повеќе од 20 други држави; поголем број на студенти, исто така, ги преземе SUNYIT курсеви и, во некои случаи, целиот степен програми онлајн. Како дел од значајно проширување во кампусот инфраструктура, 13.000.000 $ студентски центар, 20.000.000 $ поле куќа и 23.500.000 $ престој сала беа завршени во периодот 2011-2012 година. Следниот голем градежен проект планирано е технологија комплекс вклучувајќи чип Комерцијализација компјутерскиот центар. SUNYIT додипломски степен специјалност / програми, кои вклучуваат: сметководство, применета компјутер, применета математика, биологија, бизнис, градежништвото, технологија градежништво, комуникација и дизајн информации, заедницата и однесувањето здравје, компјутерски инженеринг технологија, компјутерски и информатички науки, компјутерски информатички системи, електрични и компјутерски инженеринг, инженеринг технологија електрични, здравствени информации за управување, интердисциплинарни студии, механички инженеринг технологија, мрежа и компјутерска безбедност, нега, психологија и социологија. Постдипломски програми се: Мајстор за бизнис администрација во технологијата на управување; Магистер на науки програми степен во сметководство, Компјутерски и информатичка наука, информации дизајн и технологија, мрежа и компјутерска безбедност, и телекомуникации; и Магистер на науки програми во старечки: семејството медицинска сестра лекар и медицинска сестра за образование. Забрзана опции BS / MS се достапни во компјутерската наука, нега, ЦИД / IDT и NCS / телекомуникациите. За разлика од нивните извонредни академски искуства SUNYIT студентите уживаат кампусот живот во високо оценет домови. Кампусот има три станбени комплекси: Oriskany Престој Дом за бруцоши (завршен во 2011 година), и Мохавк и Adirondack домови. SUNYIT ОК NCAA дивизија III атлетика (машки и женската кошарка, крос-кантри, lacrosse, мал фудбал и одбојка, мажи за безбол и софтбол жените) и intramurals се дополнети со забава, активности и за градење на заедницата искуства кои го поддржуваат и да се одржи уникатна кампусот култура. Преку практикантска работа и блиска соработка со работодавачите, SUNYIT има исклучително високи стапки на сместување. Повеќе од 22.000 дипломци продолжи успешната кариера во комуникација, компјутерски науки, менаџмент, медицински сестри, и многу други полиња.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа Online MBA » Гледа Online Certificates » Гледа Online MSc » Гледа Health BScs » Гледа Health MSc » Гледа Health Certificates » Гледа BScs »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во компјутерски и информатички науки

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Utica

Магистер на науки програма во компјутер и информатика е дизајниран за да им овозможат на студентите со широко разбирање на дисциплината и специјализација во еден од следните области [+]

Магистер на науки во Компјутерска и информатичка наука

Магистер на науки програма во компјутер и информатика е дизајниран за да им овозможат на студентите со широко разбирање на дисциплината и специјализација во еден од следните области:

• Софтверско инженерство

• Системи и архитектури

• Алгоритми и теорија

• Вештачка интелигенција и Моделирање

Длабочината на разбирање, во програмата на студентот на студии се стекнува преку проектот на основни предмети и изборни предмети, соодветно избрани од каталогот постдипломски.... [-]


Магистер на науки во мрежа и компјутерска безбедност

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Utica + 1 more

Магистер на науки во мрежа и компјутерска безбедност нуди на студентите врвни програма во областа на cybersecurity се фокусира на практични безбедносни прашања во вмрежување и компјутери [+]

Магистер на науки во мрежа и компјутерска безбедност

Магистер на науки во мрежа и компјутерска безбедност нуди на студентите врвни програма во областа на cybersecurity се фокусира на практични безбедносни прашања во вмрежување и компјутери. На програмата е развиен во соработка со локални експерти во индустријата и владата.

Програмата е наменета за студентите кои имаат еквивалент на додипломски студии во мрежа и компјутерска безбедност, компјутерски науки или системи, електрични инженеринг или поврзани со полето; Меѓутоа, студентите без искуство во една од овие области може да влезе во програмата со пополнување на соодветни предуслов предмети под водство на факултет советник. Студентите со соодветно професионално искуство во информатичката технологија, исто така, може да се квалификува за прием на програмата... [-]


Магистер на науки во телекомуникациите

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Utica

Магистер на науки програма во телекомуникации е дизајниран за да се приспособат оние лица кои имаат соодветна бакалауреат степен кои бараат образование дипломиран ниво во [+]

Магистер на науки во телекомуникации

Магистер на науки програма во телекомуникации е дизајниран за да се приспособат оние лица кои имаат соодветна бакалауреат степен кои бараат образование дипломиран ниво во телекомуникации и информатичка технологија (ИТ). Овој динамичен поле, нуди широк спектар на можности за кариера, и поле на информации за осигурување е брзо да стане еден од најбараните специјалитети во информатичките науки.... [-]