Saint Mary's College of California School of Economics and Business Administration

Introduction

Read the Official Description

На Факултетот за економија и бизнис администрација ги подготвува студентите за предизвикувачка и интересна кариера, во контекст на казната образование. Во согласност со колеџот Католичката и наследство Кристијан брат, интегритет и етичка свест се нагласи. &nbsp На Факултетот за економија и бизнис администрација нуди разликуваат додипломските програми за образование, како на пример диплома за наука во сметководство, диплома за наука за бизнис администрација, и изборот на диплома за уметност или диплома за наука во економија. &nbsp Нашите програми се подготват студентите за предизвикувачка и интересна кариера, во контекст на казната образование се предвидени за сите студенти на Света Марија. Суштинско значење за двете професионални и либерални образование се силни интерперсонални способности, вклучувајќи орална и писмена комуникација и доверба и способност за решавање на двете технички и човечки димензии на организациона живот. Во согласност со колеџот Католичката и наследство Кристијан брат, интегритет и етичка свест се нагласи. &nbsp Дипломиран Бизнис, на Катедрата во рамките на Школата за економија и бизнис администрација на колеџот Света Марија, предвидува различни скратено работно време програми кои се вкоренети во областа на интелектуалната истражување и примена на теоријата со седиште во концепти. Дипломиран Бизнис беше основан во 1975 година, со инаугурацијата на Извршниот МБА програма. Во 1984 година, професионално МБА програма беше воведена и во 2004 година Gradate Бизнис започна МСП Анализа на финансиски и инвестициски менаџмент (MS-FAIM) програма. &nbsp Многу од нашите студенти се веќе работат професионалци. Света Марија се обезбедува мирен, сценско и сигурно пристаниште од рутината на работното место, овозможувајќи целосно да се фокусира на извршување на академски и професионални цели. Просечната големина на класа е 20, со високо ниво на студент / факултет интеракција, а ние да вработуваат комбинација на семинар и студија на случај формати.  

Гледа MSc » Гледа Part time MBAs » Гледа EMBA »

Programs

This school also offers:

MSc

ms во финансиска анализа и управување со инвестиции

Студии врз за студентски град Дел-студии 15 месеци September 2019 Соединети Американски Држави San Francisco Moraga + 1 more

Магистер на науки на финансиски анализи и инвестиции во управување со (MS-FAIM) е фокусирана на квантитативните техники кои се користат во корпоративна финансиска анализа, инвестиционо портфолио менаџмент и управувањето со ризикот. [+]

Магистер на науки на финансиски анализи и инвестиции во управување со (MS-FAIM) е фокусирана на квантитативните техники кои се користат во корпоративна финансиска анализа, инвестиционо портфолио менаџмент и управувањето со ризикот. Нејзината спој на теоријата и практиката обезбедува втемелени и практична настава. Студенти со додипломски степени во дисциплини како што се бизнис, економија, сметководство, математика, статистика, инженеринг и наука не и во MS-FAIM програма, но дека е отворена за сите кои се квалификувани. ... [-]