Saint Peter’s University

Introduction

Read the Official Description

Што се случува кога ќе се стави еден од најголемите наставата организации во светот до еден од најголемите градови во светот? Можете да добиете на Универзитетот Свети Петар, лицемер институција за високо образование, само неколку минути од Њујорк, глобален центар за култура, забава, бизнис - и професионален и можности за кариера.

Свети Петар е еден од 28 лицемер колеџи и универзитети во САД, која е основана во истата традиција, Универзитетот Џорџтаун и Бостон колеџ. Основана е во 1872 година, Универзитетот Свети Петар мешавини уникатно искуство за учење во форма на ригорозни академици, практиканти кои даваат реалниот свет искуство, заедницата на услуги, и вистинска, се грижат заедница, која поддржува вас долго по завршувањето на студиите.

Со додипломски односот студент-факултетот на 12-во-1 и ѕвездени факултет посветени на Вашиот успех, понуди Свети Петар повеќе од 50 додипломски специјалност, како и на ниво на магистерски и докторски програми. Ние сме доволно мал за да знаете по име и доволно големи за да се донесе во светот на вашата врата.

Нашата мисија

Универзитетот Свети Петар, инспириран од неговата лицемер, католички идентитет, посветеност на поединечни внимание и основа во либерални уметности, едуцира разновидна заедница на ученици во додипломски, постдипломски и професионални програми за да ексел интелектуално, да доведе етички, им служи на сочувство и промовирањето на правдата во нашата постојано менување на урбаните и глобалната животна средина.

Раните денови на колеџ на Свети Петар

Колеџот Свети Петар, лицемер колеџ на Њу Џерси, е основан како колеџ за либерални уметности за мажи во 1872 година. Кога класи започна својата прва во Џерси Сити на 2 септември, 1878 година, седумдесет и една студенти првично запишани во Одделот Подготвителни.

Тој број се зголеми на една сто и дваесет и три до крајот на годината. Тие се на возраст од 10-15, а со тоа ниту еден од нив го прават работа колеџ ниво. Како што се повеќе студенти пристигна, работата започна на нова училишна зграда на Гранд Стрит во 1899 година (на фотографијата десно).

До 1900 година, на Колеџот беше доделена 63 Фи степени и 26 магистерски степени. Пет години подоцна, колеџи и средни училишта Свети Петар, иако се наоѓа во истата зграда, беа различни академски институции.

Од 1918 до 1930 година, на Колеџот затворени како резултат на влијанието на Првата светска војна и поради лицемер претпоставени сакаше да се концентрираат на нивните работна сила во другите колеџи на источниот брег. Како што е наведено во Годишникот колеџ "Училниците отиде празна. На овој факултет ги затворија своите markbooks, и остави за на бојното поле. "

Нов почеток

Свети Петар повторно отворен во 1930 година, на четвртиот кат на Стопанската комора на зграда во центарот на Џерси Сити, а жените беа примени во Вечер сесија за прв пат. Роберт И. Генон, С.Ј., беше Дин.

Со повторното раѓање на Свети Петар во 1930 година, свештеникот Генон прогласен за Паун официјалната маскота на Академијата, како одраз на духот на "воскресение и живот вечен." На паун, исто така, врзува колеџ на решавање на Џерси Сити, првобитно наречено "Pavonia" или "земја на паун." Пречесниот Генон воведе шест нови членови лицемер факултет, кој донесе нова свежина и перспектива на колеџ, истакнувајќи, како и нивните претходници го направи, силна католичка либерални уметности програма, белег на образование лицемер. До 1933 година, на Колеџот направи сериозни напори да се движат од центарот на градот Џерси Сити во неговата сегашна локација на поранешниот Едвард Јанг имот.

Во 1936 година, на Колеџот преселил во сегашната локација на булеварот Кенеди во Џерси Сити. Промени постепено се направени на новиот кампус (меѓу другите згради, McDermott сала, Dinneen сала, рекреативен центар Yanitelli и Whelan сала беа отворени во 1949 година, 1956 година, 1973 година и 1992 година, соодветно).

Раст и експанзија

Свети Петар и официјално стана целосно coeducational во 1966 година, кога жените беа примени на ден сесија, иако 35 жени всушност биле запишани во 1944 година со цел да се задржи на колеџ окупирана за време на тешки финансиски времиња.

Во 1975 година на Свети Петар основана филијала кампусот, "колеџ за возрасни", во Englewood карпи, Њу Џерси, и почна да работи на подобрување на Џерси Сити кампус, со реновирање во која беа вклучени конверзија на трева quad во дупката со бетон quad на кампусот денес .

На Колеџот нуди првиот дипломиран програма во образованието во 1980 година. Исто така, во 1980 година, Свети Петар поздрави жител студенти кон кампусот за прв пат.

1990 година се покажа како да биде деценија на експанзија и раст, со драматични зголемувања на запишување и додавање на повеќе домови за да се приспособат на растечката студентите на телото.

Колеџ на Свети Петар го прослави својот 130-годишнината во 2002 година.

На 17 август 2012 година, колеџ на Свети Петар и официјално стана познат како на Универзитетот Свети Петар.

Универзитетот Свети Петар

Универзитетот Свети Петар останува верен на својата посветеност на мисијата на едукација на Друштвото на Исус. Универзитетот Свети Петар, инспириран од неговата лицемер, католички идентитет, посветеност на поединечни внимание и основа во либерални уметности, едуцира разновидна заедница на ученици во додипломски, постдипломски и професионални програми за да ексел интелектуално, да доведе етички, им служи на сочувство и промовирањето на правдата во нашата постојано менување на урбаните и глобалната животна средина.

Денес, претседател Јуџин Ј Cornacchia води Универзитетот напред кон една ветувачка иднина. Универзитетот Свети Петар е обележје на булеварот Кенеди во Џерси Сити, а исто така нуди неколку локации надвор од кампусот за возрасни додипломски и постдипломски студенти.

Акредитација

Свети Питерс универзитет акредитации вклучуваат:

Блискиот членки комисија за високото образование
На Комисијата за колегиум медицински сестри образование (диплома за наука, Магистер на науки, и докторски програми медицински сестри)
Меѓународниот совет за колегиум Бизнис Образование (Магистер за бизнис администрација, Магистер на науки во Сметководство, диплома за наука во Бизнис менаџмент, Меѓународен бизнис, Маркетинг, и сметководство)
Образование совет за акредитација на наставниците (наставник подготовка на програма)
Универзитетот Свети Петар е одобрен од страна на Стејт департментот за образование на Њу Џерси за обука на наставници.
На Факултетот за бизнис администрација на Универзитетот Свети Петар и 'се додели статус на кандидат за акредитација од страна на Меѓународниот совет за колегиум Бизнис Образование (IACBE) се наоѓа во 11374 Strang линија на патиштата во Lenexa, Канзас, САД.
This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа BBAs » Гледа Part time MBAs » Гледа Bachelor »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во областа на науката податоци со концентрација во бизнисот и анализатор

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 16 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Jersey City Englewood Cliffs + 2 more

Со експоненцијален раст на големи податоци во текот на изминатите неколку години, потребата за податоци Научниците станува се повеќе и повеќе нагласена и итно. Универзитетот Свети Петар сега нуди најсовремена академски програма за да ги исполни таквите барања и обучуваат на следната генерација на податоци научниците. Магистер на науки во науката на податоци со концентрација во Бизнис анализи. [+]

Потреба за податоци Научниците

Со експоненцијален раст на големи податоци во текот на изминатите неколку години, потребата за податоци Научниците станува се повеќе и повеќе нагласена и итно. Универзитетот Свети Петар сега нуди најсовремена академски програма за да ги исполни таквите барања и обучуваат на следната генерација на податоци научниците. Магистер на науки во науката на податоци со концентрација во Бизнис анализи. Податоци наука, со фокус на Бизнис анализи е дисциплина која ги интегрира научни методи од статистика, компјутерски науки и податоци базирани на управување со бизнисот, за да се извлече знаење од податоци и донесување на одлуки возење. Магистер по податоци науки програма нуди на студентите со ригорозни текот на студијата во Биг податоци технологии, апликации и практики. ... [-]


Магистер на науки во сајбер безбедноста

Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2019 Соединети Американски Држави Jersey City Englewood Cliffs + 1 more

Универзитетот Свети Петар е воспоставување на програма нов господар во сајбер безбедноста. 30-кредитна, 10-курс програма ќе ви овозможи со напредни вештини треба да се заштити и да ги бранат информациски системи од сајбер-напади. постдипломски курсеви за кибер-безбедност ќе се одржуваат во вечерните часови на кампусот на Џерси Сити. Секоја класа ќе биде 2 и пол часа и ќе се сретне еден пат неделно. [+]

Нов Почнувајќи од есента 2016 семестар

Универзитетот Свети Петар е воспоставување на програма нов господар во сајбер безбедноста. 30-кредитна, 10-курс програма ќе ви овозможи со напредни вештини треба да се заштити и да ги бранат информациски системи од сајбер-напади. постдипломски курсеви за кибер-безбедност ќе се одржуваат во вечерните часови на кампусот на Џерси Сити. Секоја класа ќе биде 2 и пол часа и ќе се сретне еден пат неделно.... [-]


Магистер на науки во Сметководство

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Jersey City Englewood Cliffs + 1 more

На МСП во Сметководство е 30-кредит-часовна програма обезбедување на лица со вештини и знаења потребни за да се задржи чекор со промените во практика на сметководството. Единствена функција на програмата е нејзиниот фокус на управување со ризикот и почитување прашања, подготвувањето на поединци за зголемениот комплексноста на корпоративниот свет. [+]

На МСП во Сметководство е 30-кредит-часовна програма обезбедување на лица со вештини и знаења потребни за да се задржи чекор со промените во практика на сметководството. Единствена функција на програмата е нејзиниот фокус на управување со ризикот и почитување прашања, подготвувањето на поединци за зголемениот комплексноста на корпоративниот свет.

Многу држави бараат 150 вкупните кредити за да седат во КПД испит. Овој степен, заедно со 120 кредит-час додипломски сметководствени степен, ги задоволува часа текот потребни за да седат на испит. Комбинираната MSA и МБА проширува основа на студентот да вклучуваат сметководство, управување со ризик, и фондацијата согласност со широчината на знаење стекнато во МБА програмата.... [-]


Videos