Saint Xavier University

Introduction

Read the Official Description

AACSB Accredited

Свети Ксавиер универзитет

Како институција на високото образование, Свети Ксавиер ангажира своите студенти, на неговиот факултет и кадар, и оние кои се нивните непосредни и пошироко заедници во основните активности на настава, учење, стипендии и услуга. На Универзитетот е именуван по лицемер Сент Францис Ксавиер, патронот и светецот на Мајка Франсис Ксавиер Warde кои, во 1846 година, го донесе на сестрите на Милоста од Питсбург во Чикаго и го основал свети Франсис Ксавиер академија за жени, претходница на Свети Ксавиер универзитет.

Еден католички институција

Свети Ксавиер универзитет одразува и се протега на учење мисија на Исус. Тоа е Министерството за Римокатоличката црква, однос овозможено бидејќи на нејзината континуирана спонзорство од страна на сестри на Милоста преку конференција за милост високото образование. Католичкото учење, особено на дијалогот помеѓу верата и разумот и традиција на социјалната правда на Црквата, undergirds мисија и вредности на Универзитетот.

Инспириран од наследството на сестрите на Милоста

Втемелени во Евангелието приказни на внимателна и гостопримливи Исус кој го сакаше и се служи на другите, Министерството за сестрите на Милоста кон сиромашните, болните и необразовани започна во Даблин и сега се протега низ целиот свет. Нивната репутација како едукатори поттикна првиот католички бискуп во градот да се донесе на сестри на Милоста во Чикаго, каде што Свети Ксавиер основана во 1846 година, со што стана најстариот Милоста институција за високо образование кои постојат во светот денес. Задоена со духот на сестрите на Милоста, Свети Ксавиер универзитет продолжува богата традиција на интелектуална строгост, внимателна услуга и гостопримство на своите ученици и на светот преку работата на високото образование.

Едуцира мажите и жените

На Универзитетот се развива и одржува програми и практики кои водат (Л. ducere: да ја води), мажите и жените подалеку од незнаење кон изразување на своите потполност човечкиот потенцијал. Меѓу изрази на целосна човечкиот потенцијал се прикажува на лични и професионални вештини, етички одлуки и загриженост за доброто на другите.

За да пребарувате за вистината

Како образовна Министерството за Црквата информиран од страна на неговата милост наследство и спонзорство, Свети Ксавиер Универзитетот охрабрува и поддржува сите членови на својата академска заедница во нивната потрага за вистината, вклучително и верските и теолошки вистини кои произлегуваат од или точка за постоењето на Бога со љубов во чија слика секој човек е создаден. Патувањето кон вистината е доживотна - Виа, Веритас, Вита - потрага која го почитува верата, разумот и различни пристапи од различни дисциплини и методи на набљудување, размислување и анализа.

За да размислуваат критички

Кога Свети Ксавиер стана колеџ во 1915 година, сестрите дизајнирање текот на студиите се втемелени во академска програма во либерални уметности и науки, со цел да се "ослободат" или "слободна" на студентите да живеат reflectively, како тие се стекнаа со знаења и бараа вистина во нивните личен и професионален живот. Како да станете ослободена, во оваа смисла, бара способност да размислуваат критички. Така, наставната програма Свети Ксавиер е, минатото и сегашноста, нагласува внимателно набљудување и истрага, богомислие и созерцание, оценување, креативност, аргументација и интеграција. Со учење да размислуваат критички, во сите негови димензии, студентите можат да бидат ослободени од кои работат во неосновани претпоставки, утврдените идеи и стереотипи и пресуди; тие се ослободени да живеат информирани, продуктивни, добар живот.

За да ефективно да комуницираат

Свети Ксавиер универзитет е заедница на дискурс во кој знаења и критичко размислување на поединци и групи можат да се соочат со предизвикот како и проширена. Ефикасна комуникација во рамките на заедницата на дискурсот бара различни вештини и пристапи, втемелени во академски дисциплини и се карактеризира со учтивост и почит за мислења, искуства и верувањата на другите. Како образовна заедница, Свети Ксавиер, исто така, има обврска да ја сподели својата потрага по вистината и критичко размислување со пошироката јавност, кои се и критичарите и потрошувачите.

Да му служи мудро и compassionately

Услугата е фундаментална порака на евангелието и белег на животот и Министерството за Исус. Така, како католик институција спонзорирана од страна на сестри на Милоста, Свети Ксавиер Универзитетот едуцира мажите и жените не само за себе, туку и за другите. Да му служи мудро подразбира правење на добри етички одлуки за тенденцијата на една и на светските ресурси, вклучувајќи и лични време и таленти. Да му служи compassionately е да се себеси се прошири во милостив активности во име на другите во нивната потреба. Служба во духот на милоста произлегува од свесност за потребите на другите и чувство на солидарност со нив, информираат од интелектуална принципи се најде во верски, етички и морални учења и традиции.

Во знак на поддршка на човековото достоинство и општото добро

Една фундаментална порака на Светото писмо и основен принцип на Католичката социјални наставата е дека човечките суштества имаат вродена достоинство, бидејќи тие се направени во образ и подобие на Бога. Ова лично достоинство не може да се ублажат со условите на раса, класа, пол, етничка припадност, сексуална ориентација, возраста или физичката способност. Општото добро, комплементарен принцип на Католичката социјални настава, се темели на принцип дека секој човек има од Бога дадено одговорност за промовирање на праведен и милостив свет кои го прават придобивките на Божјата добрина достапен за сите. Свети Ксавиер Универзитетот се стреми да биде намерно за решавање на човечкото достоинство и општото добро на нејзините програми, активности и односи.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Health BScs » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MA

ма во раното детство образование

Студии врз за студентски град Целосна 2 - 5 години August 2019 Соединети Американски Држави Chicago

Во раното детство образование програма е наменета за поединците кои сакаат да учат малите деца (на возраст од 0 до степен 2), доведува до мајстор на уметноста степен, и ги подготвува кандидатите за вршење на Илиноис професионални едукатор дозвола одобрена за образование во раното детство, со опција на почетокот детство образование одобрување. [+]

На Факултетот за образование на Свети Ксавиер универзитет се подготвува едукатори, кои се широко и слободно образовани, надлежните во содржината методологии и вешти во наставата за сите деца во современите училишта. На програмата во раното детство образование е одобрен од страна на Државниот совет за образование Илиноис и е акредитирана од страна на Националниот совет за акредитација на образование на наставници. ... [-]


MSc

Магистер по сметководство

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Chicago

На МСП во Сметководство програма е 30-часовна програма која лесно може да се заврши во една година. На програмата е дизајниран да ги подготви студентите за двете КПД и можеби ЦВА или CFE во зависност од изборот на изборни предмети. [+]

Магистратура по сметководство

Нашата комплетна програми се дизајнирани да ги задоволи различните и променливите потреби на студентите и работодавците.

На МСП во Сметководство програма е 30-часовна програма која лесно може да се заврши во една година. На програмата е дизајниран да ги подготви студентите за двете КПД и можеби ЦВА или CFE во зависност од изборот на изборни предмети. ... [-]


МСП во Бизнис анализи

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Chicago

Магистер на науки по бизнис Анализа (MSBA) на програмата на Греам школа за менаџмент е дизајниран да им даде на студентите на вештини и знаење да стане умешен во бизнис анализатор и да напредуваат во својата професионална кариера во овој возбудлив и брзо-растечка област. [+]

МСП во Бизнис анализи

Магистер на науки по бизнис Анализа (MSBA) на програмата на Греам школа за менаџмент е дизајниран да им даде на студентите на вештини и знаење да стане умешен во бизнис анализатор и да напредуваат во својата професионална кариера во овој возбудлив и брзо-растечка област.

Студентите во оваа програма ќе се здобијат со широк и во-длабочината на знаење во сите области на бизнисот и анализатор на големи анализа на податоци:... [-]


Master

Мајстор за применета информатика

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Chicago

Мајстор за применета компјутерски науки (МДК) на програмата е дизајниран за понатамошно студентите разбирање на компјутерски технологии обликувањето на нашиот свет денес. [+]

Мајстор за применета информатика

Мајстор за применета компјутерски науки (МДК) на програмата е дизајниран за понатамошно студентите разбирање на компјутерски технологии обликувањето на нашиот свет денес и да ги подготви студентите за одржување на доживотно придонес за технологија поврзани со кариерата. На Macs програма им нуди на студентите со теоретски и практични разбирање на важни области во областа на компјутерите. ... [-]


Videos

SXU Graduate School

SXU - Living on Campus