Sam Houston State University

Introduction

Read the Official Description

Sam Houston State University

Одлично име во Тексас образование

Повеќе од 137 години, Sam Houston State University ги подготвува студентите за значајни животи на достигнувања. Неговото мото "Мерката на животот е негова услуга" се повторува низ седумте колеџи на ШСУ и надвор од кампусот во Тексас преку студентски истражувања, креативни напори, учење на услуги, волонтерство и многу повеќе.

Именуван за Сем Хјустон, најголемиот херој на Тексас, СГУ постојано се труди да ги почитува своите историски корени преку академски извонредност, која вклучува исклучително учење од членовите на факултетите кои се грижат за успехот на нивните ученици како и за понатамошното знаење за нивните полиња.

Додека го прифаќа своето наследство, SHSU, исто така, се стреми да ги задоволи потребите на современите студенти, и традиционални и онлајн. Со различни целосно онлајн додипломски и постдипломски степени и бројни сертификати и сертификати, од кои сите се изучуваат од професорите на кампусот, SHSU Online има опција што ја барате за да ги достигнете вашите академски, лични и професионални цели.

Академски понуди

SHSU нуди над 80 диплома програми, повеќе од 50 магистерски програми и десет докторски програми, вклучувајќи и национално признати програми за бизнис, ликовни уметности, образование, математика и кривично правда. SHSU е класифицирана како "докторски истражувачки универзитет" од страна на Карнеги комисијата за високо образование и неодамна беше призната од страна на САД Вести и светски извештај за да биде меѓу најдобрите во земјата за онлајн дипломиран програми. Покрај тоа, Карнеги комисијата за високо образование го класифицираше СШУ како универзитет "ангажиран во заедницата". Оваа чест е доделена на 311 јавни институции на национално ниво и ја признава значајната заложба на универзитетот да му служи на заедницата.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа Online MA » Гледа Online MSc » Гледа Online Masters »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во статистика

Студии врз за студентски град Целосна 37 часа September 2019 Соединети Американски Држави Huntsville

На MS степен во статистика е дизајниран да им обезбеди на поединци со академска основа потребни за да ги извршуваат докторски студии; да подготват компетентни статистичари кои се подготвени да ги прифатат одговорностите во деловните, индустриските и јавните служби. [+]

Магистер на науки во статистика

На MS степен во статистика е дизајниран да им обезбеди на поединци со академска основа потребни за да ги извршуваат докторски студии; да подготви компетентни статистичари кои се подготвени да ги прифатат одговорностите во деловните, индустриските и јавните служби; и да презентира дополнителна програма за постдипломски студии за студенти специјализирани за области каде што статистички податоци се користат, како што се општествените науки, кривичната правда и физичките науки. Основните класи вклучуваат математичка статистика, регресивна анализа, мултивариантна анализа и експериментален дизајн.... [-]


Магистер на науки во хемија

Студии врз за студентски град Целосна 30 - 36 часа September 2019 Соединети Американски Држави Huntsville

Магистер на науки во хемија степен програма на Сем Хјустон државен универзитет е дизајниран да ги обучи хемичари за кариера во бизнисот, индустријата или академици. Овој степен е исто така погоден за студентите кои планираат да продолжат во д-р. програми во други институции. [+]

Магистер на науки во хемија

Магистер на науки во хемија степен програма на Сем Хјустон државен универзитет е дизајниран да ги обучи хемичари за кариера во бизнисот, индустријата или академици. Овој степен е исто така погоден за студентите кои планираат да продолжат во д-р. програми во други институции.

Две години степен програма вклучува предмети во најмалку четири од следниве области на хемија: аналитички, биохемија, еколошки, неоргански, органски и физички; и независен истражувачки проект кој кулминираше со пишана теза. Опција за не-теза е исто така достапна. Постојат активни истражувачки групи во Одделот за хемија во сите овие области.... [-]


Contact

Адреса, линија 1 Sam Houston State University Office of International Programs 1908 Avenue J, Box 2150 Huntsville, TX
77341 Huntsville, Texas, Соединети Американски Држави