Santa Clara University - School Of Education & Counseling Psychology

Introduction

Read the Official Description

Водени од силна посветеност на академски совршеност и сервис на општеството, на Факултетот за едукација и советување психологија на Универзитетот во Санта Клара едуцира внимателна, компетентни и етички професионалци посветени на значајни и поддршка ангажман со различни луѓе, училишта и заедници изграден врз темелите на нашите основни вредности.

Кои сме ние

Кои сме ние

Што ни најде затоа што се заинтересирани за правење на разлика во светот: Сакате да имаат позитивно влијание врз деца, семејства, поединци, и вашата заедница. Вие сте повикани на образование или советување на некој начин, и ние веруваме дека нашите програми се идеално место за вас да се истражуваат овие интереси, се продлабочува вашата вештини, разбирање и знаење, и се качат на нова кариера.

Ве покануваме да се погледне на нашата м-р програми на советување во психологија, образование за наставници, образовни институции, и интердисциплинарни образование, како и можностите кои се достапни преку Центарот за професионален развој и Џери Смит тренинг за живот академија. Во многу области на образование, имаме програми специјално приспособени на католичките едукатори, како и оние за јавни, повелби и самостојни ученици.

На Универзитетот во Санта Клара, ние сме мисијата и вредностите управувано. Во нашата работа, ние се инспирирани од традицијата лицемер на:

Едукација на мажите и жените за другите Нашата цел не е само да ви овозможи со образование, но, исто така, да ве инспирира да го користите дека образованието во служба на другите.

Одгледување на лидерство со цел Ние ќе ви помогнат да се развие вашата способност за лидерство во кое поле ќе продолжи, но лицемер лидерство е центриран за да го направиме светот подобро место.

Интелектуална длабочина и предизвик Ние ќе ви предизвик интелектуално да истражуваат нови идеи и гледишта, и да научат нови начини на гледање на светот околу вас.

"Cura personalis" или "едукација на целото лице" Додека ви предизвик интелектуално, ние, исто така, се фокусира на едукација на целото лице, со индивидуализирана внимание на потребите на студентите и разбирање на она што секој од нас носи во нашата работа.

Ние сме посветени да им служи на расна и етничка разновидност Заливот на начини кои се значајни и ефикасни. Нашите латино програма за советување е уникатен и им овозможува на советување психологија на студентите да се здобијат со стручно знаење за подобро да им служи на различни заедници. Слично на тоа, нашето партнерство со Фондацијата за шпанска образование и достапноста на курсеви за образование на нашата Исток Сан Хозе кампусот овозможи со можност да се запознаат со настава во контекст на неколку високо ефективни чартер училишта насочени кон потребите на заедницата не е секогаш добро служи на студентите во образованието.

Ние сме возбудени од работата на нашиот факултет и студентите направите тука во училиште за образование и советување психологија. Ќе се приклучи една заедница на научници, наставници и советници чии заложби за социјална правда и имаат позитивно влијание може да се види во сите нивната работа. На Универзитетот во Санта Клара, ние ви нудиме можност да се истражуваат како советување психологија и образование може да биде средство за подобрување на животот, организации и заедници во широк спектар на контексти.

Ве покануваме да се истражуваат нашите програми и можности на располагање на вас тука во SCU. Копа околу на веб-сајт; јавете се и прашајте прашања; дојде до информации сесија, или посетете класа во сесија. Ајде да ни се придружите!

Мисија и Визија

Водени од силна посветеност на академски совршеност и сервис на општеството, на Факултетот за едукација и советување психологија на Универзитетот во Санта Клара едуцира внимателна, компетентни и етички професионалци посветени на значајни и поддршка ангажман со различни луѓе, училиштата и заедниците.

Основни вредности

  1. Академски совршеност преку ангажирани настава и учење
    Ние веруваме дека на унапредување на знаењата, теорија, истражувања, и примена се овозможува со активни и ангажирани практики на настава и учење се фокусира на развојот на студентите 'професионална компетентност, совеста и сочувство.
Едукација на целото лице (cura personalis)
Ние веруваме значајни сеопфатна обука се случува кога на учењето на студентите опфаќа и интегрира и личен и професионален развој во служба на човештвото. Ние исто така веруваме дека учењето е константна и продолжува по дипломирањето, и пошироко. Овој пристап поддржува отворен и добредојде на почитување на сите верски и филозофски традиции и е изведен од вековната лицемер образовна мисија и католички идентитет.

Мултикултурализмот и социјална правда
Ние веруваме дека образованието е збогатен со вреднување на луѓе од различни потекла (на пример, пол, раса, етничка припадност, сексуална ориентација, националноста, јазикот, културата, религијата, економски статус, возраст, способност, итн.) Покрај тоа, ние сме посветени да им служи и да се залагаат со недоволно застапени, недоволно, и обесправени популации на локално и на глобално ниво.
Иновативни образование за совеста и сочувство
Со цел да се задоволат потребите на различните ученици и да се постигне лица, училишта и заедници најефективно, се обврзуваме на идејата дека образованието мора да иновираат и да се движат подалеку од стандардните практики со помош на врвни технологии и педагошки пристапи.

This school offers programs in:
  • Англиски

Accreditations

Santa Clara University is accredited by the Western Association of Schools and Colleges.

The following credentials are offered by the School of Education and Counseling Psychology and accredited by the California Commission of Teacher Credentialing:

  • Preliminary Multiple Subject Teaching Credential
  • Preliminary Single Subject Teaching Credential
  • General Education Clear Credential
  • Preliminary Administrative Services Credential
  • Clear Administrative Services Credential

The California Board of Behavioral Sciences has approved Santa Clara University's programs for both MFT and LPCC training.

Гледа MA »

Programs

This school also offers:

MA

мајстор на уметноста во едукативен лидерство

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци August 2019 Соединети Американски Држави Santa Clara + 1 more

Мајсторот на уметностите степен во образованието администрација се состои од 36 единици на предмети потребни за Прелиминарна административни услуги Сертификат (која е акредитирана од страна на Калифорнија комисија за учител), плус дополнителни 9 единици на изборни предмети. Кандидатите се извршуваат на Прелиминарна административни услуги Сертификат може да заработи на мајстор на уметноста степен по завршување на три дополнителни изборни предмети избрани во соработка со академски советник. [+]

Единици: 45 четвртина единици (15 курсеви) Програма Должина: 1.5 - 2 години; со полно работно време / скратено работно време На проектот датуми: Есен, зима, пролет или лето Наставни методи: На кампусот Мајсторот на уметностите степен во образованието администрација се состои од 36 единици на предмети потребни за Прелиминарна административни услуги Сертификат (која е акредитирана од страна на Калифорнија комисија за учител), плус дополнителни 9 единици на изборни предмети. Кандидатите се извршуваат на Прелиминарна административни услуги Сертификат може да заработи на мајстор на уметноста степен по завршување на три дополнителни изборни предмети избрани во соработка со академски советник.... [-]


мајстор на уметноста во наставата + настава (mattc)

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2019 Соединети Американски Држави Santa Clara + 1 more

Мајстор на уметноста во настава + настава програма (MATTC) е првиот чекор за поединци кои сакаат да ги постигнат своите повеќе предмет (МСП) или еден предмет (СС) прелиминарни настава. На крајот на програмата, кандидатите заработат за мајстор на уметноста во настава степен и препорака за Калифорнија SB2042 повеќе Предмет или еден предмет Прелиминарните настава. Тоа не е можно за студентите да ги извршуваат само настава или само еден мајстор на уметноста во настава степен. [+]

Единици: Повеќе предмети-56; Еден предмет-50 акредитации: Прелиминарните еден предмет и повеќе предмет Програма Должина: 1 година (со полно работно време) или 2 години (со скратено работно време) На проектот датуми: Есен, зима, лето или Наставни методи: На кампусот Мајстор на уметноста во настава + настава програма (MATTC) е првиот чекор за поединци кои сакаат да ги постигнат своите повеќе предмет (МСП) или еден предмет (СС) прелиминарни настава. На крајот на програмата, кандидатите заработат за мајстор на уметноста во настава степен и препорака за Калифорнија SB2042 повеќе Предмет или еден предмет Прелиминарните настава. Тоа не е можно за студентите да ги извршуваат само настава или само еден мајстор на уметноста во настава степен. ... [-]


Мајстор на уметноста во советување психологија

Студии врз за студентски град Целосна 3 години August 2019 Соединети Американски Држави Santa Clara

Мајстор на уметноста во советување психологија обезбедува интензивна 90-единица Мајсторот на уметностите програма за студентите. Студентите можат да изберат да вклучуваат некој од нашите три области во акцент поправниот психологија, здравје психологија или латино советување на нивниот степен. Акцент функции како малолетник. Студентите не избор акцент може да изберете од голем број на изборни предмети за да ги прошират своите знаења во различни области. [+]

Единици: 90 четвртина единици (3 четвртина единици = 2 семестар единици) Програма Должина: 3 години (со полно работно време) Песни: LPCC, MFT, LPCC / MFT, и нема песна Опции акцент: Латино советување, поправните психологија, и здравјето психологија На проектот датуми: Есен, зима, пролет, лето или Наставни методи: На кампусот Мајстор на уметноста во советување психологија обезбедува интензивна 90-единица Мајсторот на уметностите програма за студентите. Студентите можат да изберат да вклучуваат некој од нашите три области во акцент поправните психологија, здравствената психологија, Или Латино советување на нивниот степен. Акцент функции како малолетник. Студентите не избор акцент може да изберете од голем број на изборни предмети за да ги прошират своите знаења во различни области.... [-]