Simmons College, Simmons School of Management

Introduction

Read the Official Description

Симонс Факултетот за менаџмент се наоѓа во Бостон, Масачусетс, и нуди три постдипломски-ниво на бизнис програми: на МБА, за здравство МБА, и мајстори на науки во управување со програми. Тоа е водечки центар за иновативни учење, истражување, и дискурс за жените, лидерство и менаџмент.

На Симонс МБА програма се понудени во забрзана 16-месец формат, со полно работно време или три години со скратено работно време формат. Симонс Факултетот за менаџмент нуди само AACSB-акредитирани МБА програма наменета исклучиво за жени, а на програмата е рангиран # 1 во можности за жените од страна на Принстон Преглед за 5 години по ред.

На Симонс здравство МБА е двете AACSB акредитирани и CAHME, и едуцира мажите и жените за лидерство за здравствена заштита. Овој стратешки дизајниран три-годишна програма вклучува предностите на нашата национално признати МБА програма со експертиза на нашите здравствени факултет и обемна програма за здравствена заштита.

На Симонс Мајсторите на наука во управување со програмата е дизајниран да ги подготви мажите и жените од разновидна група на академски и професионални средини за менаџмент и лидерство успех во денешната конкурентна глобалната економија. На предмети ќе претставува пакет на ниво основа бизнис курсеви кои обезбедуваат основните бизнис знаење и умешност во управувањето.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа Part time MBAs » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во управување со

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2019 Соединети Американски Држави Boston

Ново лансиран мајстори на науки во менаџмент (МСМ) е дизајниран да ги подготви студентите од различни збир на академски и професионални позадини за управување и [+]

Ново лансиран мајстори на науки во менаџмент (МСМ) е дизајниран да ги подготви студентите од различни збир на академски и професионални позадини за управување и лидерство успех во конкурентен глобалната економија денес. Програмата предизвици на студентите со обезбедување на солидна бизнис основа и можност да развијат вештини за управување од суштинско значење за различни сектори.... [-]